Պետդեպարտամենտ. Մենք հույս ունենք շարունակել Բաքվի և Երևանի միջև երկխոսությունը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պխաշտոնական ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը հերթական ճեպազրույցում պատասխանել է՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի ներկայացուցիչների միջև երկխոսության մանրամասներին վերաբերող հարցերին։ Նրան հարցրել են, թե հանդիպմանը բարձրացվե՞լ է Բաքվի և Երևանի միջև չեղարկված բրյուսելյան բանակցությունների հարցը, և արդյոք այն քննարկվել է Մակրոնի կողմից շտաբ գրասենյակում, թե՞ Սպիտակ տանը։ Ավելին, ԱՄՆ-ը պատրաստվո՞ւմ է շարունակել եվրոպացիների սկսած գործը։
«Եթե խոսենք ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ղեկավարների երեկվա հանդիպման մասին, ապա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր բանակցությունների հարցը կթողնեմ Սպիտակ տան հայեցողությանը։ Ինչպես գիտեք, Միացյալ Նահանգները շատ ակտիվորեն ներգրավված է կողմերի հետ՝ օգնելու ապահովել Հարավային Կովկասի կայուն ապագան: Մենք երկու եռակողմ հանդիպում ենք անցկացրել Բաքվի և Երևանի միջև՝ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի մասնակցությամբ։ Նա նաև շարունակում է հեռախոսային կապ պահպանել երկու կողմերի հետ։
Վերջին հանդիպմանը երկու երկրների արտգործնախարարները պայմանավորվել են արագացնել բանակցությունները և առաջիկա շաբաթների ընթացքում կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում։ Նրանք երկուսն էլ երախտագիտություն են հայտնել ամերիկյան կողմին՝ նախարարների մակարդակով հանդիպումը կազմակերպելու համար։ Մենք մեծ հույս ունենք, որ երկու երկրների միջև երկխոսությունը և կառուցողական մթնոլորտը կշարունակվեն, քանի որ մենք շարունակում ենք վարել կայուն խաղաղության հասնելու և կողմերի միջև խնդիրների լուծմանն ուղղված քաղաքականություն»,- ասել է Ն. Փրայսը:

Госдеп: Надеемся на продолжение диалога между Баку и Ереваном
На очередном брифинге официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс ответил на вопросы касательно подробностей диалога между США и представителями ЕС. Его спросили, поднимался ли на встрече вопрос об отмененных брюссельских переговорах между Баку и Ереваном и обсуждался ли он Макроном в штаб-квартире или в Белом доме. Более того, собираются ли США продолжить начатое европейцами дело?
«Если говорить о вчерашней встрече лидеров США и Франции, то я оставлю вопрос о любых возможных переговорах между Арменией и Азербайджаном на усмотрение Белого дома. Насколько вам известно, Соединенные Штаты очень активно взаимодействуют со сторонами, чтобы помочь обеспечить стабильное будущее для Южного Кавказа. Мы провели две трехсторонние встречи между Баку и Ереваном с участием госсекретаря Энтони Блинкена. Он также продолжает поддерживать телефонную связь с обеими сторонами.
На последней встрече министры иностранных дел обоих государств договорились ускорить переговоры и организовать еще одну встречу в ближайшие недели. Они оба выразили свою признательность американской стороне за организацию встречи на министерском уровне. Мы очень надеемся, что диалог и конструктивная атмосфера между двумя странами будут продолжаться, поскольку мы продолжаем вести политику, направленную на достижение прочного мира и решение проблем между сторонами», - сказал Н. Прайс.