Ջեյհուն Բայրամովը ընդունել է Ֆրանսիայի նոր դեսպանի հավատարմագրերի պատճենը
Դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ մեր երկրում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Անն Բուայոնի հետ։
ԱԳՆ-ից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ հանդիպման ընթացքում Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է դեսպանի հավատարմագրերի պատճենը և հաջողություն մաղթել նրան հետագա գործունեության մեջ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերությունների ներկա վիճակը, տարածաշրջանային իրավիճակը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, խաղաղության օրակարգը և այլ հարցեր։
Խոսելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովը Անն Բուալոնին տեղեկացրել է՝ խաղաղության օրակարգի, ինչպես նաև այդ գործընթացին նպաստելու ուղղությամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերի և նախաձեռնությունների մասին։ Նա դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Հայաստանից եկող սադրանքների ու սպառնալիքների վրա։
Նախարարն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի կողմնակալ դիրքորոշումը և Ֆրանսիայի խորհրդարանում ընդունված բանաձևերը վնասում են ադրբեջանա-ֆրանսիական հարաբերություններին և չեն նպաստում խաղաղ գործընթացին։

Джейхун Байрамов принял копии верительных грамот нового посла Франции
7 декабря министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с новоназначенным послом Франции в нашей стране Анн Буайон.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече Джейхун Байрамов принял копию верительной грамоты посла и пожелал ей успехов в дальнейшей деятельности.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние азербайджано-французских отношений, региональная ситуация, нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией, мирная повестка дня и другие вопросы.
Говоря о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, Джейхун Байрамов проинформировал Анн Буайон о мирной повестке, а также о шагах и инициативах, предпринимаемых Азербайджаном для продвижения указанного процесса. Он обратил внимание посла на провокации и угрозы, которые поступают со стороны Армении.
Министр подчеркнул, что предвзятая позиция Франции и резолюции, принятые во французском парламенте, наносят ущерб азербайджано-французским отношениям и не способствуют мирному процессу.
Посол Анн Буайон поблагодарила министра Джейхуна Байрамова за прием и пообещала, что будет работать над развитием отношений.