Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը պահանջ է առաջադրել Հայաստանին
«1989 թվականին, որպես «Ադրբեջանի փախստականների ընկերություն» հիմնադրված և 2022 թվականին «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» անվանում ստացած մեր կազմակերպությունը ներկա ժամանակ զբաղվում է ադրբեջանցիների իրավունքների պաշտպանությամբ, որոնք վտարվել են դարերով իրենց պատմական հայրենիքը հանդիսացող և այսօր Հայաստան կոչվող տարածքից։
Ժամանակակից Հայաստանի տարածքից ադրբեջանցիների արտաքսումը՝ իր քաղաքական, իրավական և մարդասիրական մասշտաբներով պատմության մեջ հավասարը չունեցող անարդարություն է։
Ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումները, շատ դեպքերում, պետական մարմինների համակարգային գործունեության արդյունք է և իրականացվել են բռնությունների, զանգվածային ջարդերի ու մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների, ինչպես նաև մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների ճանապարհով։ Այս գործընթացը հատկապես կատաղի և անողոք է եղել 1905-06, 1918-21, 1948-53 և 1988-91 թվականներին։ Այս գործողությունների հետևանքները, ինչպես նաև 1918-21 թվականներին «Հայաստանի Հանրապետություն», «Լեռնային Հայաստանի Հանրապետություն» կոչվող կազմավորումների, Խորհրդային Միության և մասնավորապես Զանգեզուրը և առավելապես ադրբեջանցիներով բնակեցված մյուս շատ այլ տարածքները Հայաստանին փոխանցած և Հայաստանից հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների արտաքսելու որոշումը ստորագրած՝ ԽՍՀՄ-ի տխրահռչակ առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինի որոշումները, ինչպես նաև 1988-91թթ. Հայկական ԽՍՀ-ն դեռևս հիշեցնում են իրենց մասին։ 1991 թվականից անցկացված էթնիկ զտումների արդյունքում այս տարածքում բնակվում են բացառապես միայն հայեր։
Հայաստան կոչվող տարածքում ամենուր ոչնչացվել է ադրբեջանցիներին պատկանող պատմամշակութային ժառանգությունը, այդ թվում նաև մզկիթներն ու գերեզմանատները, փոխվել են աշխարհագրական անվանումները, ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացվել է համակարգային բնույթի ռասայական խտրականություն։ Ադրբեջանցիների դեմ էթնիկ զտումներին և այլ հանցագործություններին մասնակցած անձինք և նրանց գործողությունները Հայաստանում փառաբանվում են պետական մակարդակով։
Այս աննախադեպ անարդարությունը անպատժելիության զգացում է առաջացրել Հայաստանի իշխող շրջանակներում և նրանց դրդել է Ադրբեջանի Հանրապետության միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների նկատմամբ տարածքային պահանջների, ուժի կիրառման, ռազմական օկուպացիայի, զանգվածային մասշտաբով լրացուցիչ էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների։
Հաղթանակը, որով 2020 թվականին ավարտվեց Հայաստանի ռազմական հարձակումների և օկուպացիայի դեմ Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնապաշտպանական գործողությունը, կարևոր քայլ է դարձել արդարության վերականգնման ճանապարհին և ընդլայնել է երկու երկրների միջև խաղաղության հաստատման հնարավորությունները։ Մյուս կողմից, մեծ անարդարությունը կայանում է նրանում, որ ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիները չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ, այդ երկրում շարունակվում է մոնոէթնիկ պետականության, էթնիկական զտումների և համակարգված ռասայական խտրականության քաղաքականությունը, որը լուրջ սպառնալիք է ստեղծում ամուր խաղաղության հաստատմանը։
Մեր կազմակերպությունը, որը վերջին տասնամյակների ընթացքում եղել է ներկայիս Հայաստանից վտարված ադրբեջանական համայնքի հեղինակավոր ներկայացուցիչը, լի է համայնքի խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ իր գործունեությունը ավելի ակտիվորեն շարունակելու վճռականությամբ։ Հիմնվելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրում, Փախստականների կարգավիճակի մասին կոնվենցիայում և այլ կարևոր միջազգային փաստաթղթերում ամրագրված վերադարձի իրավունքի վրա՝ համայնքը ձգտում է ներկայիս Հայաստանից արտաքսված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին և այնտեղ վերադառնալուց հետո նրանց անհատական և հավաքական իրավունքների ապահովմանը։
Միջազգային հանրության կողմից մարդու իրավունքների աճող կարևորությունը և Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների՝ հայրենի հողեր վերադառնալու ձգտումները համայնքին ոգեշնչում են այդ գործունեությունը ավելի ինտենսիվ անցկացնելուն։
Հաշվի առնելով այս ամենը, «Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը».
- Հայաստանի կառավարությունից պահանջում է միջազգային գործընթացի շրջանակներում պայմաններ ստեղծել իր տարածքը համարվող աշխարհագրական վայրերից վտարված ադրբեջանցիների իրենց տներ անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար և ապահովել նրանց անհատական և հավաքական իրավունքները այնտեղ վերադառնալուց հետո;
- շնորհակալություն հայտնելով Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարությանը ապաստան տրամադրելու, ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների մասին հոգալու և նրանց խաղաղ զարգացման համար պայմաններ ստեղծելու համար, խնդրում է առաջիկայում ևս աջակցել արտաքսված ադրբեջանցիներին միջազգային գործընթացի շրջանակներում իրենց տներ անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին և այնտեղ վերադառնալուց հետո նրանց անհատական և հավաքական իրավունքների ապահովմանը։
- խնդրում է Միվորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) անդամ երկրներին, ՄԱԿ-ին և այլ համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին աջակցել՝ ներկայիս Հայաստանի տարածքից վտարված ադրբեջանցիների՝ միջազգային գործընթացի շրջանակներում իրենց տներ անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին և այնտեղ վերադառնալուց հետո նրանց անհատական և կոլեկտիվ իրավունքների ապահովմանը»։

И обратилась с призывом к международным организациям
«Наша организация, основанная в 1989 году как «Азербайджанское общество беженцев» и в 2022 году получившая название «Община Западного Азербайджана», в настоящее время занимается защитой прав азербайджанцев, которые были изгнаны с территорий, веками являвшихся их исторической родиной и сегодня называющихся Арменией.
Изгнание азербайджанцев с территории современной Армении – несправедливость, по своим политическим, правовым и гуманитарным масштабам не имеющая себе равных в истории.
Этнические чистки, совершенные против азербайджанцев, в большинстве случаев были результатом системной деятельности государственных органов и осуществлялись путем насилия, массовой резни и других преступлений против человечности, а также грубых нарушений прав человека. Этот процесс был особенно ожесточенным и беспощадным в 1905-06, 1918-21, 1948-53 и 1988-91 годах. Последствия этих актов, а также решений образований под названием «Республика Армения», «Республика Горная Армения» в 1918-21 гг., Советского Союза и в частности печально известного руководителя СССР Иосифа Сталина, передавшего Армении Зангезур и многие другие регионы, где преобладающим населением были азербайджанцы, и подписавшего решение о депортации из Армении сотен тысяч азербайджанцев; а также Армянской ССР в 1988-91 годах все еще дают о себе знать. В результате проведенной этнической чистки с 1991 года на этой территории проживают исключительно армяне.
На территории под названием Армения было повсеместно разрушено историческое и культурное наследие, принадлежащее азербайджанцам, в том числе мечети и кладбища, изменены географические названия, в отношении азербайджанцев осуществлялась расовая дискриминация систематического характера. Лица, участвовавшие в этнических чистках и других преступлениях против азербайджанцев, и их действия прославляются в Армении на государственном уровне.
Эта беспрецедентная несправедливость породила чувство безнаказанности в правящих кругах Армении и побудила их к территориальным притязаниям на международно признанные территории Азербайджанской Республики, применению силы, военной оккупации, дополнительным этническим чисткам в массовых масштабах и другим преступлениям против человечности.
Победа, которой в 2020 году завершилась операция Азербайджанской Республикой по самообороне против военных атак и оккупации Армении, стала важным шагом на пути восстановления справедливости и расширила возможности для установления мира между двумя странами. С другой стороны, большая несправедливость заключается в том, что изгнанные с территории нынешней Армении азербайджанцы не могут вернуться в свои дома, в этой стране продолжается политика моноэтнической государственности, этнических чисток и систематической расовой дискриминации, что создает серьезную угрозу установлению прочного мира.
Наша организация, которая на протяжении последних десятилетий является авторитетным представителем азербайджанской общины, изгнанной из нынешней Армении, полна решимости активнее продолжать свою деятельность по восстановлению нарушенных прав общины. Опираясь на право на возвращение, закрепленное во Всеобщей декларации прав человека, Международном пакте о гражданских и политических правах, Конвенции о статусе беженцев и других важных международных актах, община стремится к безопасному и достойному возвращению азербайджанцев, изгнанных из нынешней Армении, в свои дома и обеспечению их индивидуальных и коллективных прав по возвращении туда.
Растущее значение, которое международное сообщество придает правам человека, и стремление изгнанных из Армении азербайджанцев вернуться в родные края вдохновляют общину на более интенсивное проведение этой деятельности.
Учитывая все это, «Община Западного Азербайджана»:
- требует от правительства Армении создать условия для безопасного и достойного возвращения азербайджанцев, изгнанных из географических мест, которые в настоящее время считаются ее территорией, в свои дома в рамках международного процесса и обеспечить их индивидуальные и коллективные права по возвращении туда;
- благодарит правительство Азербайджанской Республики за предоставление убежища, заботу об азербайджанцах, изгнанных с территории нынешней Армении, и создание условий для их мирного развития, просит и впредь оказывать содействие в безопасном и достойном возвращении азербайджанцев, изгнанных из родных мест, в свои дома в рамках международного процесса и обеспечении их индивидуальных и коллективных прав по возвращении туда;
- просит государства – члены Организации Объединенных Наций (ООН), ООН и другие соответствующие международные организации оказать содействие в безопасном и достойном возвращении азербайджанцев, изгнанных с территории нынешней Армении, в свои дома в рамках международного процесса и обеспечении их индивидуальных и коллективных прав по возвращении туда».