28 Հունվարի 2023 11:18
Կովկասի Մահմեդականների Վարչությունը (ԿՄՎ) հայտարարություն է տարածել Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա զինված հարձակման առնչությամբ։
ԿՄՎ-ից Caliber.Az-ին հայտնել են՝ հայտարարության մեջ ասվում է, որ միջազգային իրավունքի և դիվանագիտական իրավունքի համաձայն՝ Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է իրանական կողմի վրա:
«Սա նշանակում է դիվանագիտական շենքերի և դիվանագետների անձեռնմխելիության սկզբունքի անմիջական խախտում։ Դեսպանատան անվտանգության ապահովումը, անշուշտ, այն երկրի պարտականությունն է, որի տարածքում գտնվում է դեսպանատունը։ Այս ահաբեկչությունը կասկածի տեղիք է տալիս այն ագրեսիվ, ապակառուցողական դիրքորոշման ֆոնին, որը վերջին շրջանում Իրանը ցուցադրում է Ադրբեջանի դեմ։
Մենք չենք կարող աչք փակել մեր պետականությանը սպառնացող որևէ սպառնալիքի վրա: Քաղաքական պատվերով Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակումն անթույլատրելի սադրանք է, և Ադրբեջանում բոլոր հավատացյալները պահանջում են, որ Իրանի կառավարությունն անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկի միջադեպի առնչությամբ և անհապաղ պատժի ահաբեկչության մեջ ներգրավվածներին»:

СОЦИУМ  27 Января 2023 - 19:05
Управление мусульман Кавказа (УМК) распространило заявление в связи с вооруженным нападением на посольство Азербайджана в Иране.
Как сообщили АПА в УМК, в заявлении говорится, что в соответствии с международным правом и дипломатическим правом всю ответственность за нападение на наше посольство несет иранская сторона:
«Это означает прямое нарушение принципа неприкосновенности дипломатических зданий и дипломатов. Обеспечение безопасности посольства, несомненно, является обязанностью страны, на территории которой находится посольство. Этот теракт вызывает сомнения на фоне агрессивной, деструктивной позиции, которую Иран в последнее время демонстрирует против Азербайджана.
Мы не можем закрывать глаза на какую-либо угрозу нашей государственности. Нападение на посольство Азербайджана по политическому заказу является недопустимой провокацией, и все верующие Азербайджана требуют, чтобы иранское правительство приняло необходимые меры в связи с инцидентом и немедленно наказало лиц, причастных к террору».