28 Հունվարի 2023 13:48
Պաշտպանության նախարարի կողմից հաստատված պլանի համաձայն՝ ինժեներական ստորաբաժանումներում անցկացվում են մարտական պատրաստության պարապմունքներ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից՝ պլանի համաձայն՝ ինժեներական ստորաբաժանումները ծանր օպերատիվ պայմաններում կատարում են մարտական գործողություններին ինժեներական աջակցության առաջադրանքներ։
Պետական այլ գերատեսչությունների մասնագետների մասնակցությամբ անցկացվող պարապմունքներին հատուկ ուշադրություն է դարձվում ինժեներական աջակցության համար պատասխանատու զինվորական անձնակազմի պրոֆեսիոնալ մակարդակի և մարտական ունակությունների, ինչպես նաև ժամանակակից ինժեներական տեխնիկայի և սարքավորումների արդյունավետ օգտագործման հմտությունների հետագա կատարելագործմանը:
Անձնակազմը կատարում է ականների և չպայթած զինամթերքի հայտնաբերման և վնասազերծման, ջրային արգելքների հաղթահարման գործնական առաջադրանքներ։
Ադրբեջանական բանակի ինժեներական ստորաբաժանումների անձնակազմի մարտունակության բարձրացման նպատակով անցկացվող պարապմունքները շարունակվում են։

В инженерных подразделениях азербайджанской армии проводятся занятия по боевой подготовке
В соответствии с утвержденным министром обороны планом, в инженерных подразделениях проводятся занятия по боевой подготовке.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, согласно плану, инженерные подразделения выполняют задачи по инженерному обеспечению боевых действий в сложных оперативных условиях.
На занятиях с участием специалистов других государственных ведомств основное внимание уделяется дальнейшему совершенствованию профессионального уровня и боевых навыков военнослужащих, ответственных за инженерное обеспечение, а также навыков по эффективному использованию современной инженерной техники и оборудования, принятых на вооружение.
Личный состав выполняет практические задачи по обнаружению и обезвреживанию мин и неразорвавшихся боеприпасов, преодолению водных преград путем возведения понтонно-мостовых переправ, открытию проходов на минные поля, преодолению препятствий и т.д.
Занятия, проводимые с целью повышения боевой готовности личного состава инженерных подразделений азербайджанской армии, продолжаются.