Հայ սպան օտարերկրյա հետախուզությանն է փոխանցել Հնդկաստանից գնված զենքի տվյալները ԱԱԾ հայտարարությունը
31 Հունվարի 2023 12:25
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարել է՝ երկրի ԶՈՒ-ի զինծառայողի կողմից դավաճանության հևս մեկ դեպքի բացահայտման մասին։
Ըստ ԱԱԾ-ի՝ ՀՀ քաղաքացի, զորամասերից մեկի զինծառայող, կոչումով կապիտան, 2021 թվականի սկզբին հայտնվել է օտարերկրյա հետախուզական ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում և հավաքագրվել նրանց կողմից։
«Այլ զորամաս տեղափոխվելուց հետո, սպան պարտավորվել է՝ վճարի դիմաց հավաքել և փոխանցել գաղտնի տվյալներ, որոնք կարող են օգտագործվել Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և անվտանգության դեմ։
Զինծառայողը տեղեկատվություն է հավաքել և փոխանցել հեռախոսային տարբեր հավելվածների միջոցով՝ 2021 թվականի ապրիլից մայիս ընկած ժամանակահատվածում։
Նա, մասնավորապես, տվյալներ է փոխանցել զենքի տեսակների, դրանց քանակի, Հնդկաստանում գնված տեխնիկայի, մարտական դիրքի տեղակայման մասին։

РЕГИОН  31 Января 2023 - 10:38
Служба нацбезопасности Армении сообщила о раскрытии еще одного случая госизмены со стороны военнослужащего ВС страны.
По данным СНБ, гражданин Армении, военнослужащий одной из воинских частей в звании капитана в начале 2021 года оказался в центре внимания иностранных спецслужб и был ими завербован.
«После перевода в другую воинскую часть офицер обязался за вознаграждение собирать и передавать секретные данные, которые могли быть использованы против суверенитета, территориальной целостности и безопасности Армении.
Военнослужащий собирал и передавал информацию с помощью различных телефонных приложений с апреля по май 2021 года.
В частности, он передал данные о видах вооружений, их количестве, о закупленной в Индии технике, о дислокации боевой позиции.