09 Փետրվարի 2023 10:36
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևի և նրա թուրք գործընկեր Ֆահրեթթին Քոջայի միջև։
Նախարարության մամուլի ծառայությունից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Թեյմուր Մուսաևն իր թուրք գործընկերոջը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականի համաձայն՝ Բաքվում և այլ քաղաքներում, ինչպես նաև Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում տեղակայված բուժհաստատությունները նախապատրաստվել են Թուրքիայում երկրաշարժից տուժածների բուժմանը։
«Դրա համար բուժհաստատություններում հատկացվել է 2000 մահճակալ։ Անհրաժեշտության դեպքում ադրբեջանցի բժիշկները պատրաստ են բուժօգնություն ցուցաբերել տուժածների բուժման հարցում»,- ասել է Թեյմուր Մուսաևը։

В больницах Азербайджана выделено 2000 коек для пострадавших при землетрясении в Турции
Между министром здравоохранения Теймуром Мусаевым и его турецким коллегой Фахреттином Коджой состоялся телефонный разговор.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе министерства, в ходе телефонного разговора Теймур Мусаев сообщил своему турецкому коллеге, что в соответствии с поручениями президента Азербайджана Ильхама Алиева медицинские учреждения, расположенные в Баку и других городах, а также в Нахчыванской Автономной Республике, подготовлены для лечения пострадавших от землетрясения в Турции.
«Для этого в медучреждениях выделено 2000 коек. В случае необходимости азербайджанские медики готовы оказать медицинскую помощь в лечении пострадавших», - отметил Теймур Мусаев.