Պետդեպարտամենտ. ԱՄՆ-ը շարունակում է աշխատել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղղությամբ
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավարի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը՝ հերթական ճեպազրույցում պատասխանել է լրագրողների հարցերին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կայքին հղումով, Պատելին հարցրել են, թե արդյոք Հարավային Կովկասում բանակցությունների գծով ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն կմիանա պետքարտուղար Բլինկենի՝ Մյունխեն այցին։
«Ես վստահ չեմ նրա կոնկրետ ճամփորդությունների մասին: Խաղաղությունը Հարավային Կովկասում այն է, ինչի ուղղությամբ մեր վարչակազմը շարունակում է աշխատել։ Դրան մեծ ուշադրություն է դարձնում նաև ինքը՝ պետքարտուղարը։ Ուստի մենք ողջունում ենք ցանկացած ջանք, որը կօգնի մեզ հասնել կայուն խաղաղության: Այդուհանդերձ, ես ոչ մի տեղեկություն չունեմ Բոնոյի ուղևորության կամ որևէ այլ բանի մասին, որի մասին կարելի էր նախապես հայտարարել»,- ասել է Պատելը։

Госдеп: США продолжают работу над миром на Южном Кавказе
На очередном брифинге первый заместитель руководителя пресс-службы Госдепартамента США Ведант Патель ответил на вопросы журналистов.
Как передаёт Caliber.Az со ссылкой на сайт Госдепа США, Пателя спросили о том, присоединится ли старший советник по переговорам на Южном Кавказе Луис Боно к поездке госсекретаря Блинкена в Мюнхен.
«Я не уверен насчет его конкретных поездок. Мир на Южном Кавказе - это то, над чем продолжает работать наша администрация. Сам госсекретарь также уделяет этому пристальное внимание. Поэтому мы приветствуем любые усилия, которые помогут нам достичь прочного мира. Однако у меня нет никакой информации насчет поездки Боно или о чем-то ещё, о чём можно было бы сообщить заранее», - сказал Патель.