Փոխնախարար. Քելբեջարի Մեհմանա գյուղում հայերը քանդել են հունական եկեղեցիները
«Ինչպես գիտեք, 2020 թվականին Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի փառահեղ հաղթանակի և շուրջ 30 տարի օկուպացված մեր տարածքների ազատագրման արդյունքում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և կայունության հնարավորություն ստեղծվեց»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը՝ ելույթ ունենալով Բաքվում Հունաստանի ազգային տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառման ժամանակ։
Փոխնախարարը նշել է, որ օկուպացիայի ժամանակ այդ տարածքներում զանգվածաբար ավերվել են քաղաքներ և գյուղեր, այդ թվում՝ մեր ժողովրդի ազգային մշակութային և պատմական ժառանգությունը։ Այդ ընթացքում նաև հայերի կողմից ավերվել են Քելբեջարի Մեհմանա գյուղում հունական եկեղեցիները, փորձ է արվել դրանք ներկայացնել որպես հայկական եկեղեցիներ։
Խալաֆ Խալաֆովը նշել է, որ Ադրբեջանի Քելբեջարի շրջանի Մեհմանա գյուղը մոտ 200 տարի առաջ բնակեցված է եղել հույներով։

Замминистра: Армяне разрушили греческие церкви в селе Мехмана в Кяльбаджаре
«Как известно, в 2020 году в результате славной победы Азербайджана в Отечественной войне и освобождения наших территорий, находившихся под оккупацией почти 30 лет, в регионе появилась возможность для прочного мира и стабильности».
Как передает АПА, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов во время выступления на мероприятии по случаю Национального дня Греции в Баку.
Заместитель министра отметил, что в период оккупации на этих территориях были массово разрушены города и села, в том числе национальное культурно-историческое наследие нашего народа. Также в этот период армянами были разрушены греческие церкви в селе Мехмана в Кяльбаджаре, была попытка представить их как армянские храмы.
Халаф Халафов отметил, что село Мехмана Кяльбаджарского района Азербайджана было заселено греками около 200 лет назад.