Զախարովա. Բաքվի և Երևանի միջև հակասություն են հրահրում Բրյուսելում
Առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերի հայտարարությունները հաստատում են՝ տարածաշրջանում ԵՄ-ի մտադրությունների ու գործողությունների ապակառուցողականությունը։ Ավելին, Բրյուսելում ակնհայտորեն շահագրգռված չեն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության և դիրքորոշումների մերձեցմամբ։
Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ՝ այս մասին հինգշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ավելի վաղ Ռիտերը Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում, խոսելով առաքելության գործունեության մասին, նշել էր, որ «չեն կարող միջամտել, իրենց տրամադրության տակ միայն հեռադիտակներ ու տեսախցիկներ կան»։ Նրա խոսքով, իրենց արգելված է մուտք գործել Ադրբեջանի տարածք, ուստի նրանք չեն կարող հայտնաբերել, օրինակ, զորքերի տեղաշարժը՝ նախապատրաստվելով հերթական հարձակմանը։
«Շատ կարևոր է չլսել նրանց, ովքեր երբեք չեն հանդիսացել կարգավորման միջնորդներ, երբեք հավելյալ արժեք չեն բերել, ովքեր գործնական արդյունքների չեն հասել։ Եվ կարևոր է լսել Երևանին ու Բաքվին, սա է այս ամբողջ խնդրի առանցքային պատմությունը, պետք է լսել, լսել և գործել երկու երկրների շահերից ելնելով»,- ասել է Զախարովան։
«Բրյուսելում, իրենց անկարող, անզուսպ, ոչ պրոֆեսիոնալ, չմտածված, անազնիվ գործունեությամբ նրանք հակասություն են հրահրում Բաքվի և Երևանի միջև»,- եզրափակել է Զախարովան։

РЕГИОН 30 Марта 2023 - 18:32
Заявления главы миссии Маркуса Риттера подтверждают деструктивность намерений и действий ЕС в указанном регионе. Более того в Брюсселе, очевидно, не заинтересованы в налаживании доверия и сближении позиций между Арменией и Азербайджаном.
Как передает Sputnik Армения, об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила на брифинге в четверг.
Ранее Риттер в интервью Deutsche Welle, говоря о деятельности миссии, отметил, что «они не могут вмешиваться, в их распоряжении есть только бинокли и камеры». По его словам, им запрещен доступ на территорию Азербайджана, поэтому они не могут обнаружить, например, передвижение войск при подготовке очередной атаки.
«Очень важно слышать не тех, кто никогда не являлся посредником урегулирования, кто не привносил никогда добавленной стоимости, кто не добивался практических результатов. А важно слышать Ереван и Баку, это ключевая история во всей этой проблеме, нужно слышать, слушать и действовать в интересах двух стран», - заявила Захарова.
По ее словам, в Москве прекрасно понимают, что есть разные точки зрения, иногда диаметрально противоположные в двух странах, что бывают периоды крайнего осложнения, обострения. В то же время российская сторона считает, что стороны могут договариваться, главное создавать им соответствующую атмосферу, базу, базис для подобных договоренностей и взаимопониманий и содействовать этому взаимопониманию, а не наоборот.
«В Брюсселе своей неумелой, неуемной, непрофессиональной, непродуманной, нечестной активностью разжигают противоречие между Баку и Ереваном», - заключила Захарова.