Երևանին ցույց են տվել նրա տեղը՝ Ռուսաստանի կազմում Հայերը հոտնկայս ծափահարել են
Այն մասին, որ Հայաստանը կորցնում է պետականության մնացորդները, և անհավասար ժամանակներում կարող է անհետանալ աշխարհի քաղաքական քարտեզից, խոսում են ոչ առաջին անգամ։ Բավական է հիշել ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Կուրգինյանի հայտարարությունը այն մասին, որը առաջացրել է հարևանների զայրույթն ու իրարանցումը, թե «Հայաստանին անկախություն պետք չէ»։ Այդ ժամանակից անցել է մի քանի տարի, բայց նրանք քիչ են փոխվել։ Ավելին, ավելի ու ավելի շատ հայեր են սկսում հավատալ, որ անկախ Հայաստանը վարձակալ չէ այս լայն աշխարհում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, օրերս այս մասին՝ «Նոյյան Տապան» հաղորդաշարի եթերում մասնավորապես պատմել է՝ հայ քաղաքական գործիչ, ՀՀ ԳՇ պետի նախկին խորհրդական, ՀՀ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդականի նախկին օգնական Վլադիմիր Պողոսյանը:
Նրա խոսքով, ապրիլի 24-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի հայերի միությունը (ՌՀՄ) միջոցառում է կազմակերպել՝ «Ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի» կապակցությամբ (ըստ ՌՀՄ կայքի՝ այն տեղի է ունեցել մեծ կոնֆերենց դահլիճում
The President Hotel-ում Խմբ.): Սակայն «անմեղ սպանված մեկուկես միլիոն հայերի» համար արցունքներ թափելու փոխարեն, հանդիպման մասնակիցներն առաջարկել են, որպեսզի Հայաստանը ընդգրկվի Ռուսաստանի կազմում։
«Միջոցառման ապոթեոզը դարձավ Հայաստանին Ռուսաստանի Դաշնությանն անդամակցելու կոչը։ Ընդ որում, այս կոչը դահլիճում ներկա հայերի ծափերի փոթորիկ է առաջացրել։ Ահա թե որտեղ է 5-րդ շարասյունը։ Ես դիմել եմ ԱԱԾ պետ, գեներալ Արմեն Աբազյանին՝ պարզելու, թե ով է դա արտահայտել, ով է ծափահարել, փակել ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի մուտքը Հայաստան, այն էլ՝ ցմահ։ Սա Հայաստանի ինքնիշխանության սահմանափակման կոչ է. Իսկ նրանք, ովքեր այնտեղ են եղել հայկական անձնագրերով, այստեղ ժամանելուն պես պետք է ձերբակալվեն։ Սա մեկ մեծ բանդա է»,- ասել է Վ.Պողոսյանը։

Еревану указали на его место – в составе России
О том, что Армения теряет остатки государственности и, неровен час, может исчезнуть с политической карты мира, говорят не первый день. Достаточно вспомнить вызвавшее гнев и переполох соседей заявление российского политолога Сергея Кургиняна о том, что «Армении не нужна независимость». С тех пор прошло несколько лет, однако они мало что изменили. Более того, все больше армян начинает считать, что независимая Армения – не жилец на этом белом свете.
Как передает Caliber.Az, об этом, в частности, рассказал на днях в эфире передачи «Ноян тапан» армянский политический деятель, экс-советник главы Генштаба Армении, бывший помощник главного советника президента РА по нацбезопасности Владимир Погосян.
По его словам, 24 апреля в Москве Союз армян России (САР) организовал мероприятие по случаю «108-й годовщины геноцида» (согласно сайту САР, состоялось оно в большом конференц-зале Президент-отеля – Ред.). Однако вместо того, чтобы лить слезы по «невинно убиенным полутора миллионам армян», участники собрания предложили Армении войти в состав России.
«Апофеозом мероприятия стал призыв к Армении войти в состав Российской Федерации. Причем этот призыв вызвал бурные овации присутствовавших в зале армян. Вот где 5-я колона. Я обращаюсь к начальнику СНБ генералу Армену Абазяну – выявить, кто это произнес, кто аплодировал, закрыть президенту СР Аре Абрамяну въезд в Армению, причем пожизненно. Это же призыв к свертыванию армянского суверенитета. А тех, кто там присутствовал с армянскими паспортами, по приезду сюда они должны быть арестованы. Это все одна большая банда», - сказал В. Погосян.