Միրզոյան. Վաշինգտոնում հաջողվեց համաձայնության գալ պայմանագրի ևս երկու հոդվածի շուրջ
Հայաստանը պատրաստ է բացել հաղորդակցություններ՝ հիմնված ինքնիշխանության, օրինականության, իրավահավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Մեծ Բրիտանիայի Եվրոպայի հարցերով փոխնախարար Լեո Դոչերթիի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում։
Պատասխանելով մոսկովյան հանդիպման արդյունքների մասին հարցին՝ նախարարը կրկին ընդգծել է Հարավային Կովկասում կայուն և արժանապատիվ խաղաղություն կառուցելուն իր պատրաստակամությունը։
Հայաստանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ ինտենսիվ հանդիպումների փուլ է եղել՝ Վաշինգտոն, Բրյուսել, Մոսկվա։ Նրա խոսքով, ամերիկյան մայրաքաղաքում որոշակի առաջընթաց է գրանցվել, համաձայնեցվել է պայմանագրի ևս երկու հոդված։ «Եվս մի քանիսի շուրջ, հուսով եմ, և սա միայն իմ գնահատականը չէ, կա համաձայնության գալու հնարավորություն։ Բայց կան հոդվածներ, որտեղ կողմերի դիրքորոշումները շատ հեռու են, դրանք վերաբերում են ամենաբարդ հարցերին»,- հայտարարել է նախարարը։

Мирзоян: В Вашингтоне удалось согласовать еще две статьи договора
Армения готова открыть коммуникации на основании принципов суверенитета, правомочности, равенства и взаимности.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на брифинге после встречи с замминистра Соединенного Королевства по вопросам Европы Лео Дочерти.
Отвечая на вопрос об итогах встречи в Москве, министр новь подчеркнул готовность строить длительный и достойный мир на Южном Кавказе.
Глава МИД Армении констатировал, что был этап интенсивных встреч – Вашингтон, Брюссель, Москва. По его словам, в американской столице был определенный прогресс, удалось согласовать еще две статьи договора. «Еще по нескольким, надеюсь, и это не только моя оценка, есть вероятность прийти с согласию. Но есть статьи, где позиции сторон очень далеки, они касаются самых сложных вопросов», - констатировал министр.