ՌԴ-ն՝ Փաշինյանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, թե ինքը պատրաստ է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, 2022 թ.-ին Պրահայում իր, Ադրբեջանի, Եվրոպական խորհրդի և Ֆրանսիայի առաջնորդների հանդիպման արդյունքներով ընդունված փաստաթղթի տրամաբանական շարունակությունն է:
Ինչպես տեղեկացնում է Сaliber.Az-ը՝ վկայակոչելով ռուսական մամուլին, այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Փաշինյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մասին հայտարարությունը:
Մայիսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Փաշինյանը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի տարածքը կազմում է 86,6 հազար քառ. կմ, որը Հայաստանի ղեկավարությունը ճանաչում է, այն ներառում է և՛ Լեռնային Ղարաբաղը, և՛ ադրբեջանական անկլավները:
Զախարովան հիշեցրել է, որ Պրահայում ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որում հղում է արվել 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին, ըստ որի նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև վարչական սահմանները ճանաչվում են միջպետական։
«Ինչպես մենք բազմիցս ասել ենք, Պրահայի պայմանավորվածությունները որակապես նոր շրջանակ են տվել Բաքվի և Երևանի բանակցային գործընթացին»,- ասել է Զախարովան։
«Փաշինյանի այս հայտարարությունն, իհարկե, ոչ միանշանակ է ընդունվել Հայաստանում, բայց դա իրենց երկրի ներքին գործն է»,-նշել է նա։

Россия о признании Пашиняном территориальной целостности Азербайджана
Россия рассматривает заявление премьер-министра Армении как подтверждение позиции, которая была занята им в ходе саммита в Праге 7 октября 2022 года с участием лидеров Армении, Азербайджана, Франции и ЕС.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на российские СМИ, об этом на брифинге в четверг заявила представитель МИД России Мария Захарова, комментируя слова Никола Пашиняна о признании Нагорного Карабаха в составе Азербайджана.
На пресс-конференции 22 мая Пашинян, в частности, заявил, что территория Азербайджана в 86,6 тыс. кв. км, которую армянское руководство признает, включает как Нагорный Карабах, так и анклавы Азербайджана.
Захарова напомнила, что в Праге было принято совместное заявление, содержащее ссылку на Алма-Атинскую декларацию 1991 года, согласно которой административные границы между бывшими Республиками СССР признаются в качестве межгосударственных.
«Как мы неоднократно говорили, пражская договоренность дала качественно новые рамки переговорному процессу между Баку и Ереваном», - сказала Захарова.
Захарова отметила, что последние высказывания главы кабмина Армении Никола Пашиняна вызвали неоднозначную реакцию в самой Армении.
Она добавила, что Россия является посредником в урегулировании и в этой связи «важно иметь четкую позицию Армении по Нагорному Карабаху».
«Это не просто тема, не просто вопрос, это длившийся много лет конфликт. Посреднические усилия, которые оказывались по линии международных структур и региональными странами. Безусловно, для продвижения по тем документам, которые были подписаны, необходимо понимать четкую позицию государства на этот счет», - сказала Захарова.
Представитель МИД РФ подчеркнула, что подобные заявления о политическом видении устройства государства - прерогатива Армении и ее народа.