Արարատ Միրզոյան. Ադրբեջանի հետ բանակցություններում զգուշավոր լավատեսություն կա
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը չորեքշաբթի խորհրդարանում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում, Բրյուսելում և Մոսկվայում բանակցություններից հետո՝ զգուշավոր լավատեսորեն է տրամադրված խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այս մասին հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Բոլոր հանդիպումների ընթացքում կայացել են մանրակրկիտ բանակցություններ՝ ուղղված փոխըմբռնմանը, ինչը լավատեսության տեղիք է տալիս»,- ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ բանակցությունների ընթացքում հարցերը բաժանվում են երկու կատեգորիայի՝ հիմնարար և կենսական, փոխլրացնող կամ հարակից։ Նրա խոսքով, Երևանն ու Բաքուն փոխըմբռնում ունեն երկրորդ խմբի մի շարք հարցերի շուրջ, սակայն կենսական հարցերում կան տարաձայնություններ։
«Մեծ հաշվով ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ։ Ենթադրում ենք, որ կշարունակենք բանակցությունները այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք պայմանավորվել»,- ասել է Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Есть острожный оптимизм в переговорах с Азербайджаном
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил в парламенте в среду, что после переговоров в Вашингтоне, Брюсселе и Москве у него есть осторожный оптимизм по переговорам вокруг соглашения о мире и урегулировании отношений с Азербайджаном. Об этом сообщает Sputnik Армения.
«В ходе всех встреч состоялись обстоятельные, направленные на взаимное понимание переговоры, что и дает повод для оптимизма», - сказал он.
Министр добавил, что в ходе переговоров вопросы делятся на две категории – основополагающие и жизненно важные, дополняющие либо смежные. По его словам, у Еревана и Баку есть понимание по ряду вопросов второй группы, но есть разногласия по жизненно важным вопросам.
«По большому счету ничего не согласовано, пока все не согласовано. Мы предполагаем, что продолжим переговоры, пока не согласуем», – отметил Мирзоян.
Глава внешнеполитического ведомства добавил, что красной линией для армянской стороны являются границы страны в пределах 29,8 тыс кв км. «Есть эти и другие красные линии, и переговоры по этим направлениям продолжаются», – заключил он.