02 Հունիսի 2023 15:41
Զանգեզուրի միջանցքը էական նշանակություն ունի՝ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և միևնույն ժամանակ մատակարարումների շղթայի անվտանգության համար։
Այս մասին Բաքվում ընթացող Տրանսպորտի և լոգիստիկայի 1-ին միջազգային ֆորումում ասել է՝ թվային զարգացման փոխնախարար Սամիր Մամեդովը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Նրա խոսքով, Զանգեզուրի միջանցքով՝ Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև հաղորդակցությունների տարածաշրջանային նախագծերի իրականացումը, օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ներուժի լիարժեք օգտագործումը մեծ հնարավորություններ են ստեղծում Ադրբեջանի համար՝ խթանելու խաղաղության և համագործակցության դարաշրջանը Հարավային Կովկասում:
Փոխնախարարը նշել է, որ կարևոր աշխատանքներ են տարվում ավերված տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերականգնման, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նոր ճանապարհների և երկաթգծերի կառուցման ուղղությամբ. «Այդ տարածքների համար մշակվել է տարածաշրջանային տրանսպորտային գլխավոր հատակագիծ և կարևոր աշխատանքներ են տարվել ծրագրի իրականացման ուղղությամբ։ Գլխավոր հատակագծին համապատասխան՝ իրագործվող ծրագրերից մեծ նշանակություն ունի Հորադիզ-Աղբենդ երկաթգիծը։ Այս նախագիծը նախատեսվում է ավարտել մինչև 2024 թվականի վերջը»։

Замминистра: Зангезурский коридор важен для безопасности цепочки поставок
Зангезурский коридор крайне важен для установления мира на Южном Кавказе и в то же время для безопасности цепочки поставок.
Как сообщает Report, об этом заместитель министра цифрового развития Самир Мамедов сказал на проходящем в Баку I Международном транспортно-логистическом форуме.
По его словам, реализация региональных коммуникационных проектов между Восточно-Зангезурским экономическим районом и Нахчыванской АР через Зангезурский коридор, полное использование потенциала освобожденных от оккупации территорий создают большие возможности для продвижения Азербайджаном эпохи мира и сотрудничества на Южном Кавказе.
Замминистра отметил, что проводится важная работа по восстановлению разрушенной транспортной инфраструктуры, строительству новых автомобильных и железных дорог на освобожденных от оккупации территориях: «Разработан региональный транспортный генплан этих территорий и проведена важная работа по реализации плана. Среди проектов, реализуемых в соответствии с генпланом, большое значение имеет железная дорога Горадиз-Агбенд. Данный проект планируется завершить к концу 2024 года».