Ադրբեջանի օմբուդսմենն այցելել է Զանգիլանի շրջանում պետական ​​սահմանը խախտած հայ դիվերսանտներին
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան և Խոշտանգումների կանխարգելման օմբուդսմենի ազգային կանխարգելիչ խմբի անդամները՝ շարունակում են առանց նախազգուշացման այցելել կալանավայրեր, որոնք մարդիկ չեն կարող ինքնակամ լքել:
Ինչպես հայտնում է АПА-ն, հերթական  այցի նպատակը՝ հաստատությունում պահման և նրանց հետ վարվելու պայմաններին, կալանավորների իրավունքների ապահովման իրավիճակին ծանոթանալն էր։
Այցի ընթացքում ընդունել են՝ մայիսի 26-ին ադրբեջանա-հայկական սահմանի Զանգիլանի շրջանի Ռազդերե գյուղով անցնող Ադրբեջանի պետական սահմանը խախտելու  և այլ անօրինական գործողություններ կատարելու համար դատարանի վճռով որպես մեղադրյալ ներգրավան հետ կապված, բերման ենթարկված երկու հայ զինծառայողներին՝ Հարութ Յուրիկի Հովակիմյանին և Կարեն Աշոտի Ղազարյանին։
Սաբինա Ալիևան ընդունել է նրանցից յուրաքանչյուրին և տեղում լսել նրանց դիմումները։ Օմբուդսմենի մոտ ընդունված անձինք չեն բողոքել պահման և նրանց հետ վարվելու պայմաններից, շնորհակալություն են հայտնել Ադրբեջանի պետությանը ստեղծված պայմանների համար։

Омбудсмен Азербайджана посетила армянских диверсантов, нарушивших госграницу в Зангиланском районе
Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева и члены Национальной превентивной группы омбудсмена по предотвращению пыток (НПГ) без предварительного предупреждения продолжают посещать места содержания под стражей, которые люди не могут покинуть по собственному желанию.
Как сообщает АПА, цель очередного посещения заключалась в ознакомлении с условиями содержания и обращения в учреждении, ситуации по обеспечению прав содержащихся лиц.
Во время посещения были приняты два армянских военнослужащих – Ховагимян Харут Юрики и Газарян Карен Ашоти, задержанных 26 мая в связи с нарушением госграницы Азербайджана, проходящей через село Раздере Зангиланского района азербайджано-армянской границы, и совершением других незаконных деяний, привлеченных решением суда в качестве обвиняемых лиц.
Сабина Алиева конфиденциально приняла каждого из них, на месте выслушала их обращения. Принятые омбудсменом лица не жаловались на условия содержания и обращение с ними, выразили благодарность Азербайджанскому государству за созданные условия.