08 Հունիսի 2023 21:26
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գործընկերների հետ երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության զարգացումը` Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին հունիսի 8-ին Սոչիում` ընդլայնված կազմով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում` հյուրի կարգավիճակում իր ելույթում ասել է Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովը։
Նա նշել է, որ հարաբերությունների հիմնարար վեկտորը առևտրատնտեսական համագործակցությունն է։
«Անցյալ տարվա արդյունքներով Ադրբեջանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 31%-ով և կազմել է 4,7 մլրդ դոլար։ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մասնաբաժինը՝ Ադրբեջանի արտաքին առևտրաշրջանառության մեջ կազմել է մոտ 9%։ Այս տարվա հունվար-ապրիլին ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է 38 տոկոս»,- ասել է վարչապետը։

Али Асадов: Развитие сотрудничества с партнерами по ЕАЭС в числе наших приоритетов
Развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества с партнерами по Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) является одним из приоритетов внешней политики Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом премьер-министр Азербайджана Али Асадов заявил, выступая в качестве гостя в заседании Евразийского межправительственного совета в расширенном составе в Сочи 8 июня.
Он отметил, что основополагающим вектором взаимоотношений выступает торгово-экономическое взаимодействие.
«По итогам прошлого года товарооборот Азербайджана со странами ЕАЭС увеличился на 31% и составил 4,7 млрд долларов. Доля стран-членов ЕАЭС во внешнеторговом обороте Азербайджана составила около 9%. В январе-апреле текущего года прирост товарооборота составил 38%», - сказал премьер-министр.