«Մի քանի օրից Բաքուն ամբողջ Ղարաբաղը կվերցնի իր լիովին վերահսկողության տակ» Մարկովը՝ «Anadolu»-ում
Թուրքական «Anadolu» գործակալության կայքում հրապարակվել է՝ Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նախկին վստահելի անձ Սերգեյ Մարկովի հետ հարցազրույցը։ Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ նյութի թարգմանությունը:
Ռուսաստանցի քաղաքագետի կարծիքով գոյություն ունի՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում իրադարձությունների զարգացման առնվազն հինգ հնարավոր սցենար։
«Ես տեսնում եմ Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացման հինգ հնարավոր սցենար՝ անիրատեսական, իներցիոն, իդեալական, փոխզիջումային և հայկական արմատական»,- ասել է Սերգեյ Մարկովը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի ղեկավարությունը պայքարում է անիրատեսական տարբերակի համար, որի համաձայն Երևանը դե յուրե ճանաչում է Ղարաբաղը որպես ադրբեջանական տարածք, բայց դե ֆակտո տարածաշրջանի հայ համայնքը փորձում է պահպանել «ինքնավարությունը» (չակերտները-խմբ.)
Այս դեպքում որպես երաշխավորներ են հանդես գալիս միջազգային կառույցները, այդ թվում նաև ԵՄ-ն և ԵԱՀԿ-ն, որտեղ առաջատար դեր է խաղում Հայաստանի կարևորագույն դաշնակից հանդիսացող Ֆրանսիան։
Այս տարբերակն անիրագործելի է մի քանի պատճառներով։ Առաջինը, Ադրբեջանը շատ ավելի ուժեղ է Հայաստանից։ Այդ դեպքում նա ինչո՞ւ պետք է զիջի նրան։
Երկրորդը, Հայաստանի այնպիսի դաշնակիցներ, ինչպիսին Ֆրանսիան է, դաշնակիցներ են հանդիսանում միայն խոսքով, նույնիսկ եթե այդ խոսքերը երբեմն ընդունում են բանաձեւերի ձև: Բայց Փարիզը նրան ոչ մի լուրջ տնտեսական, առավել եւս ոչ մի ռազմական աջակցություն չի ցուցաբերի:
Եվ երրորդը, ամենակարեւոր պատճառը կայանում է նրանում, որ Ադրբեջանը արդեն ունի Ղարաբաղի հայ համայնքի «ինքնավարության» շատ դառը փորձ։ Նրանք նախկինում նույնպես դաժանորեն չարաշահել են դա։ Հայերը ապստամբություն բարձրացրին, պատերազմ սանձազերծեցին, շատ մարդկանց սպանեցին, ադրբեջանցիներին վտարեցին»,- ասել է նա։
Առավել հավանական և իդեալական սցենար
Առավել հավանականը, Մարկովի կարծիքով, հանդիսանում է «իներցիոն» սցենարը, որի համաձայն քննարկումները կշարունակվեն, բայց մոտ երկուսուկես տարի անց Եռակողմ հայտարարության՝ Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ առաքելություն տեղակայելու մասին կետի գործունեությունը կավարտվի եւ զորախումբը կլքի տարածաշրջանը։
«Ադրբեջանի նախագահը չի երկարաձգի խաղաղապահ առաքելության գտնվելու ժամկետը, քանի որ Հայաստանը չի կատարում Եռակողմ հայտարարության պայմանները»,- ասել է նա։ -Այս հիմնական իներցիոն տարբերակը ինձ առավել հավանական է թվում»:
Մարկովի կարծիքով, «իդեալական» կլիներ, եթե Հայաստանի ղեկավարությունը իր մեջ ուժ գտներ և ստորագրեր Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը։
«Սա կնշանակեր, որ Երևանը ընդունում է, որ Ղարաբաղում գործում են Ադրբեջանի բոլոր օրենքները և տարածաշրջանի հայ համայնքի անվտանգությունը ապահովվում է Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանադրության համաձայն, ինչպես և երկրի տարածքում ապրող մյուս ժողովուրդների անվտանգությունը։ Նման տարբերակի հավանականությունը շատ քիչ է, քանի որ Փաշինյանը վախենում է, որ այդ դեպքում կտապալեն նրան, և, հնարավոր է, որոշ ռեւանշիստներ նույնիսկ կարող են պահանջել նրա գնդակահարումը»,- ասել է նա։
Իդեալական սցենարը կարող է մեղմվել, վերածվել՝ վերահսկողությունը աստիճանաբար Ադրբեջանին փոխանցելու և հայ բնակիչներին ադրբեջանական հասարակությանը և պետականությանը ինտեգրվելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկել կանխատեսող փոխզիջումայինին։
Հայկական արմատական սցենար
Մարկովի խոսքով, Երևանը կարող է փորձել իրականացնել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալ, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները խզել և նույնիսկ՝ իր տարածքում դաշինքի զորքերը և ԱՄՆ-ի ռազմաբազա տեղեկայելու մասին ՆԱՏՕ-ի հետ պայմանագրի ստորագրում նախատեսող «հայկական արմատական սցենարը»։
«Այս տարբերակն այժմ թվում է անհնարին, բայց կարծում եմ, որ Հայաստանի ղեկավարությունը դա քննարկում է, քանի որ նրանք միայն երազում են այն մասին, որպեսզի ուրիշ ինչ-որ մեկը պայքարի իրենց շահերի համար։ Քանի որ Ռուսաստանը հրաժարվեց ռուսական բանակ ուղարկել Հայաստանի շահերի համար կռվելու, հայերը հիմա փնտրում են նրանց, ովքեր կարող են դա անել»,- ասել է նա։
Փորձագետը նշել է նաև, որ հայկական արմատական սցենարը կարող է իրականացվել միայն այն դեպքում, եթե ամբողջ իրավիճակը ընդունի երկարատև բնույթ և Հայաստանը այն իրականացնելու ժամանակ ունենա։
«Բայց կարծում եմ, որ Ադրբեջանը Հայաստանին ժամանակ չի տա, եթե տեսնի, որ նա ինչ-որ քայլ է անում այդ ուղղությամբ։ Սա միայն կհանգեցնի ադրբեջանական զորքերի արագ մուտքին Ղարաբաղի ողջ տարածք՝ Երևանի կողմից հրադադարի մասին պայմանավորվածությունների խախտման պատճառով։ Հնարավոր է, կլինեն ինտենսիվ մարտական գործողություններ։ Բայց սկզբունքորեն, մի քանի օրվա ինտենսիվ մարտերից հետո Ադրբեջանը ամբողջ Ղարաբաղը կվերցնի իր լիակատար վերահսկողության տակ»,- ամփոփել է Ս. Մարկովը։

«Через несколько дней Баку возьмет весь Карабах под полный контроль» Марков на «Анадолу»
На сайте турецкого агентства Anadolu опубликовано интервью с директором Института политических исследований и бывшим доверенным лицом президента РФ Сергеем Марковым. Предлагаем вниманию читателей Caliber.Az перевод данного материала.
По мнению российского политолога, существует как минимум пять возможных сценариев развития событий в Карабахском регионе Азербайджана.
«Я вижу пять возможных сценариев развития ситуации в Карабахе - нереалистичный, инерционный, идеальный, компромиссный и армянский радикальный», - сказал Сергей Марков.
По его словам, армянское руководство борется за нереалистичный вариант, согласно которому Ереван де-юре признает Карабах азербайджанской территорией, но де-факто армянская община региона пытается сохранить «автономию». (кавычки – Ред.)
В этом случае гарантами выступают международные структуры, в том числе ЕС и ОБСЕ, где ведущую роль играет Франция, являющаяся важнейшим союзником Армении.
«Этот вариант неосуществим по нескольким причинам. Во-первых, Азербайджан намного сильнее Армении. Тогда почему он должен уступать ей?
Во-вторых, такие союзники Армении, как Франция, являются союзниками лишь на словах, даже если эти слова иногда принимают форму резолюций. Но Париж не окажет ей ни серьезной экономической, ни тем более военной поддержки.
И третья - самая главная причина - заключается в том, что Азербайджан уже имеет очень негативный опыт «автономии» армянской общины Карабаха. Они жестоко злоупотребляли ею и раньше. Армяне поднимали восстания, развязали войну, убили многих людей, изгнали азербайджанцев», - сказал он.
Наиболее вероятный и идеальный сценарий
Наиболее вероятным, по мнению Маркова, является «инерционный» сценарий, согласно которому обсуждения будут продолжаться, но через каких-то два с половиной года действие пункта Трёхстороннего заявления о размещении российской миротворческой миссии в Карабахе закончится, и контингент покинет регион.
«Президент Азербайджана не будет продлевать срок пребывания миротворческой миссии, потому что Армения не соблюдает условия Трехстороннего заявления, - сказал он. - Этот базовый инерционный вариант мне представляется наиболее вероятным».
По мнению Маркова, было бы «идеально», если бы руководство Армении нашло в себе силы и подписало мирный договор с Азербайджаном.
«Это означает, что Ереван признает, что в Карабахе действуют все законы Азербайджана и безопасность армянской общины в регионе обеспечивается в соответствии с конституцией АР, как и безопасность других народов, проживающих на территории страны. Вероятность такого варианта очень мала, потому что Пашинян боится, что в этом случае он будет свергнут, и, возможно, какие-то реваншисты могут даже потребовать его расстрела», - сказал он.
Идеальный сценарий может быть смягчен, превращен в компромиссный, предполагающий постепенную передачу контроля Азербайджану и принятие мер по интеграции армянских жителей в азербайджанское общество и государственность.
Армянский радикальный сценарий
По словам Маркова, Ереван может попытаться реализовать «армянский радикальный сценарий», предусматривающий выход из ОДКБ, разрыв отношений с Россией и даже подписание соглашения с НАТО о размещении на своей территории войск альянса и военной базы США.
«Этот вариант сейчас кажется невозможным, но я думаю, что армянское руководство его рассматривает, потому что они только мечтают о том, чтобы кто-то другой боролся за их интересы. Поскольку Россия отказалась направить российскую армию воевать за интересы Армении, армяне теперь ищут тех, кто мог бы сделать это», - сказал он.
Эксперт также отметил, что радикальный армянский сценарий может реализоваться только в том случае, если вся ситуация примет затяжной характер и у Армении будет время для его реализации.
«Но я думаю, что Азербайджан не даст Армении времени, если увидит, что она предпринимает какие-то шаги в этом направлении. Это приведет лишь к быстрому вводу азербайджанских войск на всю территорию Карабаха из-за нарушения Ереваном договоренностей о прекращении огня. Возможно, будут интенсивные боевые действия. Но в принципе, через несколько дней интенсивных боев Азербайджан возьмет всю территорию Карабаха под полный контроль», - резюмировал С. Марков.