22 Սեպտեմբերի 2023 13:24
«Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիայի արդյունքում ստեղծված մտացածին ռեժիմի անօրինական գործողությունները՝ այսպես կոչված «նախագահական ընտրությունների» քողի տակ, դարձան հերթական ծայրահեղ սադրիչ քայլը։ Այս քայլերով Հայաստանը հասկացնել տվեց, որ մտադիր է հրաժարվել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը ճանաչող իր նախկին հայտարարություններից։ Սա ցույց տվեց, որ խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում Հայաստանի մտադրությունները բարի չեն եղել»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում։
Նախարարը նշել է, որ խաղաղության ջանքերը միտումնավոր խաթարելու Հայաստանի փորձերը տեղի են ունեցել Ադրբեջանի դեմ ամբողջ աշխարհում իրականացվող զրպարտչական արշավին զուգահեռ՝ հիմնված այնպիսի շինծու մեղադրանքների վրա, ինչպիսիք են այսպես կոչված «շրջափակումը» և «պարենային ճգնաժամը»։
2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին Ադրբեջանի առաջարկի իրականացմամբ՝ օգտագործել մի քանի երթուղիներ Ղարաբաղի շրջանի բնակիչների կարիքները հոգալու նպատակով մարդասիրական բեռների առաքման համար՝ Հայաստանի զրպարտչական արշավը ձախողվեց։

Глава МИД Азербайджана: Армения на переговорах по мирному договору не имела добрых намерений
«Незаконная деятельность надуманного режима, созданного в результате оккупации Арменией территорий Азербайджана, под видом так называемых «президентских выборов» стала очередным крайне провокационным шагом. Этими шагами Армения ясно дала понять, что она намерена дезавуировать свои предыдущие заявления о признании суверенитета и территориальной целостности Азербайджана. Это продемонстрировало, что Армения на переговорах по мирному договору не имела добрых намерений».
Как передает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов в своем выступлении на заседании Совета Безопасности ООН,
Министр отметил, что попытки Армении целенаправленно сорвать мирные усилия происходили одновременно с клеветнической кампанией против Азербайджана, проводимой во всем мире на основе таких сфабрикованных обвинений как так называемая «блокада» и «продовольственный кризис». С реализацией 18 сентября 2023 года предложения Азербайджана об использовании нескольких маршрутов доставки гуманитарных грузов для удовлетворения потребностей жителей Карабахского региона армянского происхождения клеветническая кампания Армении потерпела фиаско.