6 ադրբեջանցիների զոհվելու մեջ կասկածվող հայ ահաբեկիչները զինաթափվել և կալանավորվել են Ադրբեջանի ՊԱԾ-ի հայտարարությունը
25 Սեպտեմբերի 2023 10:58
Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունը դիմել է Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայ բնակչությանը.
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, դիմումում ասվում է. «Ինչպես հայտնի է, այս տարվա սեպտեմբերի 19-20-ը Ադրբեջանի տարածքներում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, իրականացվել են տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումներ՝ ահաբեկչական գործողությունները կանխելու և ապօրինի հայկական կազմավորումներին զինաթափելու նպատակով, ահաբեկչական կազմավորումները ստիպված եղան հանձնվել։
Սեպտեմբերի 20-ին հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ ձերբակալվել են՝ ահաբեկչական գործողություններ կատարելու մեջ կասկածվող անձինք, մասնավորապես ականներ տեղադրելու մեջ, ինչի հետևանքով 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին՝ Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա ճանապարհի 58-րդ կիլոմետրում և Խոջավենդի շրջանի Թաղավերդ գյուղի տարածքում զոհվել են երկու քաղաքացիական անձինք և չորս ոստիկաններ:
Հայկական անօրինական զինված կազմավորումները ամբողջությամբ զինաթափելու և մարտական դիրքերից դուրս բերելու համաձայնություն ստանալուց հետո, ԱՀ նախագահ Իլհամ Ալիևի հանձնարարականով, հետևողական միջոցներ են ձեռնարկվել՝ խաղաղության, անձնական անվտանգության ապահովման և հայ բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ, ապօրինի հայկական զինված կազմավորումների զինամթերքը հանձնվել է Ադրբեջանի Զինված ուժերի հսկողության տակ։
«Պետական անվտանգության ծառայությունը կոչ է անում չձեռնարկել գործողություններ, որոնք վտանգ են ներկայացնում Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի ընդհանուր զարգացմանը, ինչպես նաև հայ բնակչության բարեկեցությանը, վերաինտեգրմանը ադրբեջանական հասարակությանը, նրանց սոցիալական և հումանիտար խնդիրների լուծմանը, օրինականության, կայունության և հանրային անվտանգության պաշտպանությանը, կոչ ենք անում չոչնչացնել գույքը, փաստաթղթերը, հանձնել առկա զենքերը։
Ամբողջովին երաշխիք է տրվում՝ զենքը հանձնած և Ադրբեջանի Հանրապետության համապատասխան օրենսդրության պահանջները կատարած ազգությամբ հայ անձանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության համար»։

Подозреваемые в гибели 6 азербайджанцев армянские террористы - разоружены и задержаны Заявление СГБ Азербайджана
25 Сентября 2023 10:19
Служба государственной безопасности Азербайджана обратилась к армянскому населению Карабахского региона.
Как сообщает Caliber.Az, в обращении говорится: «Как известно, 19-20 сентября этого года на территориях Азербайджана, где временно размещен российский миротворческий контингент, были проведены антитеррористические мероприятия локального характера с целью пресечения террористических действий и разоружения незаконных армянских формирований, террористические формирования были вынуждены сдаться.
Во время антитеррористических мероприятий 20 сентября были задержаны лица, подозреваемые в совершении террористических актов, в частности в размещении мин, в результате которых 19 сентября 2023 года на 58-м километре дороги Ахмедбейли-Физули-Шуша и на территории села Тагаверд Ходжавендского района погибли два гражданских лица и четыре полицейских.
После получения согласия на полное разоружение и вывод с боевых позиций незаконных армянских вооруженных формирований, в соответствии с указаниями президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, были приняты последовательные меры по обеспечению мира, личной безопасности и решению социальных проблем армянского населения, боеприпасы незаконных армянских вооруженных формирований были сданы под контроль Вооруженных сил Азербайджана.
СГБ призывает армянское население Карабахского региона воздержаться от действий, угрожающих общему развитию районов, входящих в Карабахский экономический район Азербайджанской Республики, а также благосостоянию армянского населения, реинтеграции его в азербайджанское общество в условиях мира, решению социальных и гуманитарных вопросов, защите закона, сохранению стабильности и общественной безопасности, не уничтожать имущество и документы, сдать имеющиеся оружие и боеприпасы.
Лицам армянской национальности, сдавшим оружие и соблюдающим требования законодательства Азербайджанской Республики, гарантируется защита их прав и свобод».