Պետդեպարտամենտը մեկնաբանել է Բլինքենի զրույցը Ալիևի հետ
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Մեթյու Միլլերը հերթական ճեպազրույցում պատասխանել է լրագրողների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման վերաբերյալ հարցերին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Պետդեպարտամենտի կայքին հղումով, Միլլերին հարցրել են Ղարաբաղի տարածաշրջանում միջազգային մեխանիզմների մասին։
«Ճշգրիտ մեխանիզմը մնում է քննարկման առարկա տարածաշրջանում մեր դաշնակիցների և գործընկերների հետ, և, հետևաբար, ես չեմ ուզում նախապես խոսել այն մասին, թե ինչպիսին կարող է լինել, քանի դեռ չենք ավարտել այդ խոսակցությունները: Ասեմ, որ պետքարտուղարը կրկին խոսել է նախագահ Ալիևի հետ և ընդգծել՝ հետագա ռազմական գործողությունները դադարեցնելու, խաղաղ բնակչության անվերապահ պաշտպանության և տեղաշարժի ազատության և Ղարաբաղ մարդասիրական անարգել մուտքի անհրաժեշտությունը։
«Նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ հետագա ռազմական գործողություններ չեն լինի, և մենք ակնկալում ենք, որ նա հավատարիմ կմնա դրան։ Նա նաև ասել է, որ կհամաձայնի դիտորդական առաքելությանը, և մենք ակնկալում ենք, որ նա նույնպես հավատարիմ կմնա դրան»,- ասել է Միլլերը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Caliber.Az-ը՝ պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը հղումով, Բլինքենի հետ զրույցի շրջանակներում Ալիևն ընդգծել է, որ ԿԽՄԿ-ի հետ համագործակցություն է իրականացվում հայ բնակիչներին օգնություն տրամադրելու ոլորտում և ուշադրության է արժանացրել ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը՝ մոտ ապագայում կազմակերպելու մեր երկրում ՄԱԿ-ի ռեզիդենտ համակարգողի այցը Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան։

Госдеп прокомментировал беседу Блинкена с Алиевым
На очередном брифинге пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер ответил на вопросы журналистов касательно урегулирования между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на сайт Госдепа, Миллера спросили о международных механизмах в Карабахском регионе.
«Точный механизм остается предметом обсуждения с нашими союзниками и партнерами в регионе, и поэтому я не хочу заранее говорить о том, как он может выглядеть, пока мы не закончим эти разговоры. Я скажу, что госсекретарь вновь говорил с президентом Алиевым и подчеркнул необходимость прекращения дальнейших боевых действий, обеспечения безусловной защиты и свободы передвижения гражданского населения, беспрепятственного гуманитарного доступа в Карабах.
«Президент Алиев заявил, что никаких дальнейших военных действий не будет, и мы ожидаем, что он будет придерживаться этого. Он также сказал, что согласится на наблюдательскую миссию, и мы ожидаем, что он будет придерживаться этого», - сообщил Миллер.
Как сообщал ранее Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу главы государства, в ходе разговора с Блинкеном Алиев подчеркнул, что с МККК осуществляется сотрудничество в области оказания помощи армянским жителям, довел до внимания готовность азербайджанской стороны организовать в ближайшее время поездку аккредитованного в нашей стране Офиса резидента-координатора ООН в Карабахский регион Азербайджана.