29 Սեպտեմբերի 2023 11:57
«Եթե երրորդ պետությունը 30 տարի բանակցություններ վարեր մեզ համար, մենք հավանաբար չէինք հասնի նման անպատվաբեր, նվաստացուցիչ վախճանի»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը։
«10 հնարավոր տարբերակներից մենք կանգ առանք մահվան տարբերակի վրա։
1988 թվականին մենք կարող էինք Ղարաբաղի համար ստանալ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակ։ Մենք ասացինք, որ դա բավարար չէ։
1997 թվականին մենք կարող էինք 6,2 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքով պահպանել Ղարաբաղն ու Լաչինը որպես Հայաստանի Հանրապետության շարունակություն և կունենայինք Հայաստանի Հանրապետություն, որով կանցնեին խողովակաշարեր, երկաթուղիներ, բայց ռազմական հեղաշրջման կազմակերպիչներին՝ Սարգսյանին, Քոչարյանին ու Օսկանյանին իշխանություն, փող ու փառք էր պետք, բայց ոչ անվտանգ Ղարաբաղ ու Հայաստան.
1998-ից մինչև 2018 թվականը Քոչարյանի ու Սարգսյանի ռեժիմը ծաղկեց, նրանց համար Ղարաբաղի հարց չկար, նրանք ասում էին, որ հարցը լուծված է։
2018 թվականից հետո Փաշինյանը, ունենալով լեգիտիմության մեծ պաշար, ցավալի ու արժանապատիվ կարգավորմանը վերադառնալու փոխարեն, գնաց ավանտյուրայի և մեզ բերեց 44 օրվա աղետ։
Մենք կարող էինք ավելի զգույշ լինել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի թղթի հետ, բայց այն անվանեցինք կապիտուլյացիա, իսկ Նիկոլին՝ կապիտուլյանտ, որպեսզի հեռացնել նրան»,- գրում է Թաթուլ Հակոբյանը։

Журналист Акопян: Вместо урегулирования Пашинян выбрал войну
«Если бы третье государство вело за нас переговоры 30 лет, мы бы, наверное, не дошли до такого бесчестного, унизительного конца».
Как передает Caliber.Az, об этом написал журналист Татул Акопян на своей странице в Facebook.
«Из 10 возможных вариантов мы остановились на варианте смерти.
В 1988 году мы могли получить статус автономной республики для Карабаха. Мы сказали, что этого недостаточно.
В 1997 году мы могли бы сохранить Карабах и Лачин вместе с территорией в 6,2 тысячи квадратных километров как продолжение Республики Армения и у нас была бы Республика Армения, через которую проходили бы трубопроводы и железные дороги, но организаторам военного переворота Саргсяну, Кочаряну и Осканяну нужны были власть, деньги и слава, но не безопасные Карабах и Армения.
С 1998 по 2018 годы режим Кочаряна и Саргсяна процветал, для них не было Карабахского вопроса, они говорили, что вопрос решен.
После 2018 года Пашинян, имея большой запас легитимности вместо того, чтобы вернуться к болезненному и достойному урегулированию, пошел на авантюру и принес нам 44-дневную катастрофу.
Мы могли бы быть осторожнее с бумагой от 9 ноября 2020 года, но мы назвали это капитуляцией и Никола капитулянтом, чтобы его убрать.
В августе 2023 года мы еще могли держать армян в колыбели, даже не имея статуса, но группировка Кочарян-Серж-Аркадия-Бако совершила переворот в Карабахе.