Նախկին օմբուդսմենը դարձավ Հայաստանի գլխավոր լրտեսը
Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Քրիստինե Գրիգորյանը ՀՀ վարչապետի հրամանագրով նշանակվել է Արտաքին հետախուզության ծառայության պետի պաշտոնում։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, համապատասխան փաստաթուղթը զետեղված է ՀՀ կառավարության կայքում:
«Ղեկավարվելով «Արտաքին հետախուզական գործունեության և արտաքին հետախուզության ծառայության մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Քրիստինե Գրիգորյանին նշանակել արտաքին հետախուզության ծառայության պետ», - նշված է որոշման մեջ:
Արտաքին հետախուզության առանձին ծառայություն ստեղծելու մասին օրենքի նախագիծը հաստատվել է Նախարարների կաբինետի կողմից, այնուհետև նախորդ տարվա դեկտեմբերին հավանության է արժանացել Հայաստանի խորհրդարանի կողմից։
Ծառայությունը կզբաղվի հետախուզությամբ և ահաբեկչության դեմ պայքարով, ինչպես նաև անմիջականորեն կենթարկվի կառավարության ղեկավարին։

Главным шпионом Армении стала бывший омбудсмен
Бывший омбудсмен Армении Кристине Григорян указом премьер-министра РА назначена на должность главы Внешней службы разведки.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, соответствующий документ размещен на сайте правительства Армении.
«Руководствуясь частью 1 статьи 19 закона «О внешней разведывательной деятельности и службы внешней разведки», назначить Кристине Григорян на должность главы Службы внешней разведки», - говорится в указе.
Проект закона о создании отдельной Службы внешней разведки был утвержден кабмином, а затем одобрен и парламентом Армении в декабре прошлого года.
Служба будет заниматься разведкой и борьбой с терроризмом, а также будет находиться в прямом подчинении главы правительства.
24 января 2023 года полномочия Кристине Григорян в качестве омбудсмена были досрочно прекращены на основании ее прошения об отставке. Григорян пробыла в должности год, ее назначили 24 января 2022 года после завершения полномочий Армана Татояна, которого власти решили не выдвигать на второй срок.