Ադրբեջանին հայցերի վճարելը կսնանկացնի Հայաստանը
Հոկտեմբերի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է՝ «Հովհաննիսյանն ու Կարապետյանը ընդդեմ Հայաստանի» գործով հայցը, որը վերաբերվել է նախկինում Հայաստանի կողմից օկուպացված Ադրբեջանի տարածքում կատարված հանցագործություններին։ Հայցի առարկա է դարձել՝ 2010 թվականի ամռանը Ղարաբաղում վերոհիշյալ զինծառայողների և նրանց չորս համածառայակիցների հետ կատարվածը, երբ նրանք բոլորին գտան հրազենային վնասվածքներով մահացած։
Հայցը ներկայացրած Հովհաննիսյանի և Կարապետյանի հարազատները պնդում են, որ երկու հայ երիտասարդներն էլ բանակ են զորակոչվել 2009 և 2008 թվականներին, և ծառայության են ուղարկվել «լղհ»-ում (չակերտների մեջ է առվել ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ-խմբ.) տեղակայված զորամասում։ Հայցվորները համոզված են, որ նրանց զավակները դարձել են ոչ կանոնադրական փոխհարաբերությունների զոհեր, ենթարկվել են խոշտանգումների, ծեծի և սպանվել են՝ Ղարաբաղում ծառայելու ժամանակ իրենց իսկ համածառայակիցների կողմից, իսկ Հայաստանի իշխանությունները արդյունավետ հետաքննություն չեն անցկացրել բոլոր մեղավորներին, այդ թվում նաև վերադաս հրամանատարներին բացահայտելու և պատժելու համար։ ՄԻԵԴ-ը հայցվորների իրավունքների խախտումները ճանաչել է Մարդու իրավունքների և ազատությունների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով (կյանքի իրավունք), իսկ Ստրասբուրգի դատարանը որոշել է յուրաքանչյուր դիմումատուին որպես փոխհատուցում վճարել 30 հազար եվրո։
Եվրոպական դատարանի այս որոշումը շատ կարևոր է Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ևս մեկ փաստի՝ միջազգային դատական ատյանի կողմից հաստատման տեսակետից, քանզի ներկայացնում է՝ այդ երկրի կողմից իր քաղաքացիներին հարևան պետության օկուպացված տարածքներում ծառայության ուղարկելու մասին ապացույց։
ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ կա հղում՝ «Չիրագովը և մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործին վերաբերվող Ստրասբուրգի դատարանի մեկ այլ որոշմանը, որտեղ հայկական պետությունը պատասխանատու է ճանաչվել՝ Ադրբեջանի Լաչինի շրջանից մի խումբ մարդկանց իրենց տներից վտարելու և սեփականությունից զրկելու համար։
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանը կարող է նման միջադեպերը օգտագործել իր օգտին, որպեսզի հասնի՝ ադրբեջանական հողերի բազմամյա օկուպացիայի, ինչպես նաև մեր ժողովրդին, մեր երկրին, նրա բնությանը, գյուղերին ու քաղաքներին հասցրած անհաշվելի վնասի համար Հայաստանին միջազգային մակարդակով դատապարտելուն։
Որքանո՞վ արդյունավետ կարող են լինել՝ ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի տարիներին Հայաստանի հանցագործությունները ճանաչելու նպատակով ՄԻԵԴ-ին Բաքվի կողմից նման հայցերը և դրանց համար ինչպե՞ս պետք է պատրաստվեն ապացույցային բազան։ Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանում են ադրբեջանցի և ղազախ փորձագետները:
Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, քաղաքագետ Ռասիմ Մուսաբեկովը համարում է, որ վաղուց ժամանակն է մտածել, թե ինչպես ՄԻԵԴ-ի այս որոշումների և Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիայի ժամանակահատվածում այլ անհերքելի փաստերի հիման վրա նրան պատասխանատվության կանչել՝ քաղաքացիների գույքին, պետական ենթակառուցվածքներին (երկաթուղիներ, էլեկտրական ցանցեր, շինություններ, մշակութային օբյեկտներ և այլն) պատճառված վնասի համար։
«Եթե Արայիկ Հարությունյանը և մյուս ձերբակալված հայ անջատականները ցուցմունքներ տան այն մասին, որ Գյանջային, Բարդային, Թերթերին և այլ բնակավայրերին ու օբյեկտներին հարվածներ հասցնելու հրամանը տվել են ոչ թե իրենք, այլ Հայաստանի գլխավոր շտաբը, ապա Ադրբեջանի հայցերը կլինեն ավելի ծանրակշիռ։ Ամեն դեպքում, ռազմատուգանքի պահանջով հայցը պետք է ներկայացվի»,- ընդգծել է Ռ. Մուսաբեկովը:
Ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանցի քաղաքագետի կարծիքի հետ համաձայն է նաև ղազախստանցի փորձագետ Աթբեկ Այթմատովը։ ՄԻԵԴ-ի բերված որոշումը կարող է միջազգային ատյաններում ավելացնել Հայաստանի դեմ գործողությունների շրջանակը՝ ներկայացնելով հայկական հանցագործությունների փաստացի նյութեր և անհերքելի ապացույցներ, վստահ է նա։
«Իհարկե, «Հովհաննիսյանը և Կարապետյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով տուժողները հանդիսանում են հայ զինվորականներ, սակայն գործի նյութերը ապահովում են կոնկրետ վկայություններ, որոնք Հայաստանին մերկացնում են ադրբեջանական տարածքների բազմամյա օկուպացման մեջ, ինչը հնարավորություն է տալիս այդ գործի վրա կառուցել նաև այդ մարտավարության նման մեղադրանքներ: Մի կողմից, Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքի օկուպացիան մեծապես ապացուցված փաստ է, բայց որքան շատ են նման դեպքերը՝ այնքան ավելի շատ կոնկրետ նյութ կա դատավորների աշխատանքի և Հայաստանի հանցագործությունների վերլուծության համար։ Եվ ապացույցները երբեք ավելորդ չեն լինում:
Անշուշտ, նման ամենակարևոր ապացույցներից է հանդիսանում նաև հենց Հայաստանի սահմանադրությունը, որում ադրբեջանական Ղարաբաղը նշված է որպես Հայաստանի մաս։ Հետևաբար, քանի դեռ Հայաստանի սահմանադրությունը չի փոփոխվել և այնտեղից չի հանվել հղումը Անկախության հռչակագրին, այս պետության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության մասին խոսելն անիմաստ է և կեղծավոր տեսք ունի»,- կարծում է Այթմատովը։
Ինչպես նաև, ըստ ղազախ քաղաքագետի, պետք է պատրաստ լինել միջազգային ատյաններում Հայաստանի հետ երկար տարիների դատավեճերին։
«Այսինքն, պետք չէ այս գործընթացը անմիջականորեն կապել Երևանի նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի քաղաքականության, այդ հարաբերությունների աստիճանի հետ, նույնիսկ եթե պետությունների փոխգործակցության մեջ տեղի ունենա որոշակի ջերմացում։ Ի դեպ, չի բացառվում, որ Ադրբեջանի արդարացի ու բազմամիլիարդանոց հայցերը Երեւանին ինչ-որ պահ ստիպեն նույնիսկ փոխել իր հռետորաբանությունը։ Քանի որ արդեն հիմա պարզ է, որ նման բնույթի գործերը կարող են հայերի համար ավելի վատ լինել, քան ցանկացած միջազգային պատժամիջոցներ, չէ որ եթե պաշտոնական Երևանը ամբողջությամբ պատասխանատվության ենթարկվի Ադրբեջանի տարածքների երկարաժամկետ օկուպացիայի համար, Հայաստանի պետական բյուջեն պարզապես կփլուզվի, և երկիրը կսնանկանա։ Քանի դեռ հայ քաղաքական գործիչները լիովին չեն գնահատել նման վտանգը, ռեւանշիզմը Հայաստանում մոլեգնելու է ամբողջ ուժով, իսկ Բաքվի հասցեին առաջվա պես վիրավորանքներ ու սպառնալիքներ կթափվեն։ Հայ հասարակության մեջ դեռ չեն մտածում այն մասին, որ եթե Հայաստանը երբևէ ստիպված լինի Ադրբեջանին փոխհատուցում վճարել, ապա Հայաստանի յուրաքանչյուր շարքային բյուջետային կարող է մնալ առանց աշխատավարձի։ Ուստի այս առումով Բաքուն պետք է մնա հնարավորինս պրագմատիկ և շարունակի աշխատել այս ուղղությամբ՝ հավաքելով ապացույցներ։ Չի բացառվում, որ մինչև վերջերս նման կամակոր Երևանը բառացիորեն ծնկաչոք երկխոսություն աղերսի Բաքվից՝ այս հարցով։ Եվ նման հայցը կդառնա Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու և, ի վերջո, իր արածի համար նրա զղջման կարևոր քաղաքական գործիք»,- եզրափակում է ղազախ քաղաքագետը։

Выплата исков Азербайджану разорит Армению Мусабеков и Айтматов на Caliber.Az
18 октября Европейский суд по правам человека удовлетворил иск по делу «Оганесян и Карапетян против Армении», который касался преступлений, совершенных на ранее оккупированной Арменией территории Азербайджана. Предметом иска стало случившееся с названными военнослужащими армянской армии и четырьмя их сослуживцами летом 2010 года в Карабахе, когда все они были найдены мертвыми с огнестрельными ранениями.
Подавшие иск родственники Оганесяна и Карапетяна утверждают, что оба молодых армянина были призваны в армию в 2009 и 2008 гг. и направлены на службу в войсковую часть, расположенную в «нкр» (взято в кавычки в постановлении ЕСПЧ – ред.). Заявители убеждены, что их дети стали жертвами неуставных взаимоотношений, подвергались пыткам, побоям и были убиты во время службы в Карабахе своими же сослуживцами, а власти Армении не провели эффективного расследования для установления и наказания всех виновных, в том числе вышестоящих командиров. ЕСПЧ признал нарушения прав заявителей по статье 2 (право на жизнь) Европейской конвенции прав и свобод человека, а Страсбургский суд постановил выплатить каждому заявителю в качестве компенсации по 30 тыс. евро.
Такое решение Европейского суда очень важно с точки зрения еще одного подтверждения международной судебной инстанцией факта оккупации Арменией азербайджанских территорий, поскольку предоставляет доказательства отправки этой страной своих граждан на армейскую службу в оккупированный регион соседнего государства.
В постановлении ЕСПЧ есть ссылка на другое решение Страсбургского суда, касающегося дела «Чырагов и другие против Армении», где армянское государство признано ответственным за изгнание с родных мест и лишение имущества группы лиц из Лачинского района Азербайджана.
Следует отметить, что такие прецеденты Азербайджан может использовать в свою пользу, чтобы добиться осуждения Армении на международном уровне за многолетнюю оккупацию азербайджанских земель, а также неисчислимый гуманитарный и экономический урон, нанесенный нашему народу, нашей стране, ее природе, селам и городам.
Насколько эффективными могут быть такие иски Баку в ЕСПЧ с целью признания преступлений Армении в годы оккупации азербайджанских земель и как следует готовить доказательную базу для них? На эти вопросы Caliber.Az отвечают азербайджанский и казахстанский эксперты.
Депутат Милли Меджлиса, политолог Расим Мусабеков считает, что давно пора задуматься, как на основание указанных решений ЕСПЧ и других неопровержимых фактов времен оккупации Арменией территорий Азербайджана призвать ее к ответственности за ущерб, нанесенный собственности граждан, государственной инфраструктуре (железные дороги, электрические сети, помещения, культурные объекты и др.).
«Если Араик Арутюнян и другие арестованные армянские сепаратисты дадут показания, что приказы о нанесении ударов по Гяндже, Барде, Тертеру и другим населенным пунктам и объектам отдавали не они, а Генштаб Армении, то иски Азербайджана будут более весомыми. В любом случае иски с требованием контрибуции за нанесенный ущерб нужно подавать», - подчеркнул Р. Мусабеков.
В целом разделяет мнение азербайджанского политолога и казахстанский эксперт Атбек Айтматов. Приведенное решение ЕСПЧ может добавить простора для действий против Армении в международных инстанциях, предоставляя фактический материал и неопровержимые доказательства армянских преступлений, уверен он.
«Конечно, пострадавшими в деле «Оганесян и Карапетян против Армении» являются армянские военнослужащие, однако материалы дела обеспечивают конкретные свидетельства, которые уличают Армению в многолетней оккупации азербайджанских территорий, что позволяет выстраивать на этом деле и подобных ему тактику обвинений. С одной стороны, оккупация территории Азербайджана Арменией во многом доказанный факт, однако чем больше таких дел – тем больше конкретного материала для работы судей и анализа преступлений Армении. И лишних доказательств никогда не бывает.
Безусловно, одним из самых важных таких доказательств также является сама конституция Армении, в которой азербайджанский Карабах указан частью Армении. Поэтому, пока конституция Армении не будет изменена и из нее не будет удалена ссылка на Декларацию о независимости, разговоры об отсутствии у этого государства территориальных претензий к Азербайджану не имеют смысла и выглядят лицемерными», - полагает Айтматов.
Также, по мнению казахстанского политолога, надо быть готовыми к многолетним тяжбам с Арменией в международных инстанциях.
«То есть не надо напрямую связывать этот процесс с политикой официального Баку в отношении Еревана, градусом этих отношений, даже если произойдет некое потепление во взаимодействии государств. Кстати, не исключено, что справедливые и многомиллиардные иски Азербайджана заставят Ереван в какой-то момент даже сменить свою риторику. Поскольку уже сейчас ясно, что такого рода дела могут оказаться похлеще любых международных санкций для армян, ведь если в полной мере привлечь официальный Ереван к ответственности за многолетнюю оккупацию территорий Азербайджана, бюджет государства Армения просто рухнет и страна превратится в банкрота. Пока армянские политики в полной мере не оценят такую опасность, реваншизм в Армении будет бушевать вовсю, а в адрес Баку по-прежнему будут сыпаться оскорбления и угрозы. В армянском обществе пока не задумываются о том, что если Армении когда-либо придется выплачивать контрибуцию Азербайджану, то каждый рядовой армянский бюджетник может остаться без своей заработной платы. Поэтому в этом смысле Баку надо оставаться максимально прагматичным и продолжать работать в этом направлении, собирая доказательства. Не исключено, что еще недавно такой строптивый Ереван буквально на коленях будет умолять Баку о диалоге по этому вопросу. И такой иск станет важным политическим инструментом для давления на Армению и конечном итоге ее покаяния за содеянное», - заключает казахстанский политолог.