Շուռտվածները ասեղների և ճամպրուկների վրա
Անցյալ ամիս ղարաբաղցի հայերը լուռ ու հանգիստ տեղափոխվեցին Հայաստան։ Գործընթացը տևեց մոտավորապես մեկ շաբաթ: Հեռանալու պատճառները բավականին շատ են, և դրանց մասին արդեն շատ է գրվել։ Երիտասարդ սերունդը լքել է Ադրբեջանը նույնիսկ ոչ այնքան վախից, որքան անորոշությունից՝ նա երբեք չի ապրել ադրբեջանցիների հետ և չի պատկերացնում, թե դա առհասարակ ինչպես է հնարավոր։ Այնքանով չի պատկերացնում, որ երկու ենթադրյալ չարիքներից ընտրել է, ինչպես իրեն թվում է, փոքրը՝ Հայաստանը։ Այն մասին, որ այնտեղ նրանց համար հեշտ չի լինի՝ նրանք կասկած չունեին։
Մի կողմից, Հայաստանում միշտ գերադասել են ղարաբաղցիներին սիրել հեռվից՝ նրանց արհամարհանքով անվանելով «շուռտվածներ», այսինքն՝ «վերափոխվածներ»։ Երեւանցիները սատարում էին «միացումին» և դրանով հանդերձ չէին սիրում ղարաբաղցիներին։ Եվ այստեղ, միայն առաջին հայացքից կան հակասություններ։ Ի թիվս այլ լուրջ պատճառների, հայաստանցիները օկուպացիային աջակցել են ոչ այնքան իրենց ցեղակիցների հանդեպ սիրուց, որքան ադրբեջանցիների հանդեպ ատելությունից։ Բացի այդ, չմոռանանք նաև հայերի գեոդեզիական կրքի մասին։ Հաճույք ստանալ «երկու հայկական պետություններով» քարտեզից՝ դրա համար, ինչպես երգում է ասվում, «կարելի է ամեն ինչ տալ»:
Եվ միգուցե հայերը հանուն բարձր իդեալի կհաղթահարեին փոխադարձ թշնամանքը, սակայն, կարծես ի հեճուկս, գողության մեջ բռնված ու «դաժան» ղարաբաղյան կլանի երկարատև կառավարումը միայն ավելացրեց՝ փայփայված երևանցիների զայրույթը ղարաբաղցիների նկատմամբ։ Եվ վերջապես, 44-օրյա պատերազմը վերջապես բացեց բոլոր չհասունացած ներվերը։ Երբ պարզ դարձավ, որ «միացումը» ոչ թե ամուր փորիկ է, այլ թարախային ուռուցք, որը պայթել և ծածկել է Հայաստանի մարմինը, երևանցիների մի զգալի մասը սկսեց բացահայտ դժգոհություն հայտնել, որ նրանց երեխաները զոհվում են «արցախի համար»:
Հայ հասարակությունը առանց այդ էլ շոկի մեջ էր գտնվում 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո, իսկ այնուհետև կայծակնային հակաահաբեկչական միջոցառումներ։ Հայերը շատ են ուզում նստել ու մտածել ուղիների, արահետների, վերջիվերջո ռևանշի մասին, բայց ահա քեզ ձախորդություն՝ 100 000 (թիվը, իհարկե, չափազանցվել է) ականճի տակ փնթփնթացող եղբայրակիցները չեն թողնում կենտրոնանալ...
Ահա թե ինչպիսի միջավայր են եկել Ղարաբաղի հայերը։ Արժե արդյո՞ք նրանց կարեկցել: Թերեւս, բալորովին քիչ, քանի որ հենց իրենք են ընտրել նման ճակատագիրը։ Հիմա նրանք ստիպված են տեղավորվել որտեղ կարող են։ Այստեղ անհրաժեշտ է անհապաղ վերապահում անել՝ ինչպես արդեն մեկ անգամ չէ, որ նշվել է՝ ղարաբաղցի հայերը միջազգային իրավունքի համաձայն, չեն կարող հավակնել փախստականի կարգավիճակին, քանի որ նրանք ունեն հայկական անձնագրեր և, հետևաբար, գտնվում են իրենց երկրի տարածքում։ Այս փաստը, իհարկե, տարբեր միջազգային կազմակերպություններին չի խանգարում կազմակերպել նրանց համար մարդասիրական մատակարարումներ և այլ օգնություն։ Բայց լուռ, առանց ավելորդ աղմուկի։ Որովհետև «հայ փախստականների» մասին յուրաքանչյուր հայտարարության կգա Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից, և, ինչը հայերի ու նրանց հովանավորների ականջների համար առավել ցավալի է՝ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքից պատասխանը։
Հայաստանի կառավարությունը մի շարք միջոցներ է ձեռնարկել ղարաբաղցի հայերին ժամանակավոր կացարանով, տաք կերակուրով, տաք հագուստով և այլնով ապահովելու համար։ Սակայն արդեն տեղեկություններ են գալիս, որ օգնությունը ոչ բոլորին է հասնում։ Մերթ այստեղ, մերթ այնտեղ լսվում են դժգոհ ղարաբաղցիների ձայները։ Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, պատճառը ոչ միայն նյութական խնդիրն է, այլև, ոչ պակաս չափով, այն գործոնի մեջ է, որն արդեն նշվել է վերևում՝ Ղարաբաղի հայերին Հայաստանի Հանրապետությունում չեն ընդունում էմոցիոնալ մակարդակով։ Օտարացումը, ըստ երևույթին, հասել է այնպիսի սահմանների, որ վերաբնակները սկսել են պիկետներ ստեղծել Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց։ Ուրեմն, վերջիերիս հանրահավաքի մասնակիցները ոչ ավել, ոչ պակաս ցանկացել են՝ հասնել Հինգերորդ Հանրապետությունում մարդասիրական ապաստան ստանալուն։ Հրաշալի «արցախի» շրջանի մասին մեր կատակները, որը պետք է հայտնվի ֆրանսիական Մարսելում, ձեռք է բերում իր առաջին չարաբաստիկ ուրվագիծը։
Եվ տես հիմա, դժբախտ ֆրանսիացի դիվանագետները կուչ են եկել անկյուններում՝ զգուշանալով հայտնվել լուսամուտին՝ տառապող ամբոխի աչքերում։
«Արցախցիներին պառակտել են, իրար դեմ են տրամադրել, և Հայաստանում ոչ ոք չի լուծում մեր խնդիրները»,- Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է Հադրութից հեռացած մի հայ։ «Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Եվրոպա և ասում, որ լուծել է 100 հազար մարդու բնակարանային խնդիրը, բայց նա լավ գիտի, թե ինչպես են այդ մարդիկ տեղավորվել, ինչ պայմաններում են ապրում։ Մարդիկ լքում են երկիրը, քանի որ իշխանությունները ոչինչ չեն անում նրանց համար»,- նշել է տղամարդը։
Ընդհանրապես, Մակրոնը, իհարկե, պետք է կատարի իր խոստումը, որը այս ամռանը Մարսելում տվել է դաշնակներին։ Ահա, թե այդ ժամանակ նա նրանց ինչ է ասել. «Հարց Փաշինյանին. Ես միակն եմ, ով ունի հստակ դիրքորոշում ու ուղերձ արցախի հարցում. Մի կասկածեք արցախի և ընդհանրապես Հայաստանի առնչությամբ իմ վճռականության մեջ։ Ես կշարունակեմ ջանքերս, նույնիսկ եթե միջազգային ընտանիքում գրեթե միակն լինեմ այս օրակարգով»,- նշել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Համաձայնվեք, որ Ֆրանսիայի դեսպանատուն ներխուժած ղարաբաղցի հայերի վրդովմունքը հիանալի կերպով արձագանքում է Մակրոնի հայտարարությանը։ Չէ որ Մակրոնը խոստացել է հայերի համար լինել ինչ-որ բանով ավել, քան Փաշինյանը։ Վարչապետը ղարաբաղցի հայերի համար Հայաստանում ապրելու պայմաններ չի ստեղծում, հետեւաբար Մակրոնը պետք է նման պայմաններ ստեղծի Ֆրանսիայում։ Իմ կարծիքով հայերը երբեք այսքան տրամաբանական չեն եղել։ Սակայն Մակրոնին օտար չէ պոպուլիզմը օդի մեջ բաց թողնելը: Իսկ ընդհանրապես, Լազուր ափին ծարավների խնդիրն անտեսելը մանրուք է։ Նոր հայերի վերաբնակեցման հետ առաջին հերթին համաձայն չեն ֆրանսիիացի հայերը, որոնց համար շատ ավելի հեշտ է մի բաժակ կարմիր գինուց հետո բղավել «ցեղասպանության» մասին, քան տեղավորել ցեղակիցների ամբոխին, նեղվելով և քրտնել Մարսելի սոց. ծառայություններում, և մի բան էլ ավել, դրա վրա ծախսելով իրենց եվրոները:
Ուստի, ամենայն հավանականությամբ, այն ղարաբաղահայերը, ովքեր չեն ցանկանում կուչ գալ Հայաստանի անմխիթար պայմաններում (կարծում եմ, որ նրանք մեծամասնություն են լինելու), կլքեն «քարերի երկիրը»։ Ի դեպ, Փաշինյանն ինքը վերջերս խոստովանել է, որ 3000-ից ավելի ղարաբաղցի հայեր լքել են Հայաստանը։ Ակնհայտ է, որ նրանց մեծ մասն ավանդաբար կուղևորվեն Ռուսաստան, որտեղ համալրելու է հարյուր հազարավոր «պատանդների» շարքերը, որոնց առնչությամբ, կախված Մոսկվայի հանդեպ Երևանի հավատարմության աստիճանից, կարող են ժամանակ առ ժամանակ կիրառվեն տարբեր աստիճանի սպառնալիքներ, ընդհուպ մինչև արտաքսում իրենց հայրենիք։
Այնուամենայնիվ կա տարբերակ, որ Ռուսաստանը չի բացելու իր լայն գիրկը։ Ինքն է որոշելու: Նա այս իրավիճակում կարծես թե շահավետ դրության մեջ է:

Шуртвацы на иголках и чемоданах
В прошлом месяце карабахские армяне тихо-спокойно переехали в Армению. Процедура заняла примерно неделю. Причин отъезда достаточно много и о них уже много писали. Молодое поколение покинуло Азербайджан даже не столько из страха, сколько от неопределенности – оно никогда не жило с азербайджанцами, и не представляет, как это вообще возможно. Не представляет настолько, что из двух предполагаемых зол выбрало, как ему кажется, наименьшее – Армению. В том, что им придется там несладко, они не сомневались.
С одной стороны, в Армении всегда предпочитали любить карабахцев на расстоянии, презрительно называя их «шуртвацами», то есть «перевертышами». Ереванские поддерживали «миацум» и при этом недолюбливали карабахских. И здесь только на первый взгляд есть противоречие. Среди прочих серьезных причин айастанци поддерживали оккупацию не столько из любви к своим соплеменникам, сколько из ненависти к азербайджанцам. Кроме того, не будем забывать и про геодезическую страсть армян. Наслаждаться фейковой картой с «двумя армянскими государствами» – за это, как говорится в песне, «можно все отдать».
И возможно, армяне преодолели бы во имя высокого идеала взаимную неприязнь, однако, как назло, длительное правление проворовавшегося и «брутального» карабахского клана только добавило раздражения изнеженным ереванцам по отношению к карабахци. И наконец, 44-дневная война окончательно вскрыла все назревающие нарывы. Когда стало ясно, что «миацум» - это не солидный животик, а гнойная опухоль, которая лопнула и накрыла тело Армении, немалая часть ереванцев стала открыто выражать недовольство тем, что их дети погибают за «арцах».
Армянский социум и без того находился в состоянии шока после поражения в 44-дневной войне, а потом и молниеносных контртеррористических мероприятий. Армянам очень хочется степенно сесть и подумать о путях, дорожках, о реванше в конце концов, но вот незадача – 100 000 (цифра, конечно же, преувеличенная) ноющих под ухом собратьев не дают сосредоточиться…
Вот в какую среду приехали армяне Карабаха. Стоит ли им сочувствовать? Разве что, совсем немного, потому что они сами выбрали такую судьбу. Теперь они вынуждены ютиться где придется. Здесь нужно сразу оговориться – как уже не раз отмечалось, карабахские армяне по международному праву не могут претендовать на статус беженцев, так как обладают армянскими паспортами, и, стало быть, пребывают на территории своей страны. Этот факт, конечно, не помешает различным международным организациям организовать для них гуманитарные грузы и иную помощь. Но тихо, без лишнего шума. Потому как на каждое заявление об «армянских беженцах» придет ответ азербайджанского МИД, и, что еще больнее для слуха армян и их покровителей, от Общины Западного Азербайджана.
Правительство Армении приняло ряд мер по обеспечению карабахских армян временным жильем, горячим питанием, теплой одеждой и пр. Однако уже поступают сведения, что помощь доходит не до всех. То тут, то там слышны голоса недовольных карабахских армян. Впрочем, вполне вероятно, что причина не только в материальном вопросе, но и не в меньшей степени, факторе, который уже упоминался выше - армян Карабаха в РА не принимают на эмоциональном уровне. Отторжение, видимо, достигло таких пределов, что переселенцы начали устраивать пикеты перед французским посольством в Ереване. Так, участники недавнего митинга хотели ни много ни мало – добиться гуманитарного убежища в Пятой Республике. Наши шутки о чудо-крае «марцахе», который появится во французском Марселе, приобретают первые зловещие контуры.
И вот теперь, несчастные французские дипломаты жмутся по углам, опасаясь показаться в окне на глаза страдающей толпе.
«Арцахцев разделили, настроили друг против друга, и никто в Армении не решает наши проблемы», - заявил уехавший из Гадрута армянин в ходе акции у посольства Франции. «Никол Пашинян едет в Европу и говорит, что решил вопрос жилья 100 тысяч человек, но он хорошо знает, как устроились эти люди, в каких условиях живут. Люди покидают страну, потому что власти ничего не делают для них», - отметил мужчина.
Вообще Макрон, конечно, должен отработать свое обещание, данное в Марселе дашнакам этим летом. Вот, что он им тогда сказал: «Вопрос к Пашиняну. Я единственный, у кого есть четкая позиция и послание по вопросу арцаха. Не сомневайтесь в моей решимости в отношении арцаха и Армении в целом. Я буду продолжать свои усилия, даже если я почти единственный в международной семье с этой повесткой дня», - отметил президент Франции.
Согласитесь, что негодование карабахских армян, штурмующих французское посольство, прекрасно резонирует с заявлением Макрона. Ведь Макрон обещал быть для армян чем-то большим, чем Пашинян. Варчапет не создает карабахским армянам условий жизни в Армении, стало быть, такие условия должен создать Макрон во Франции. По-моему, армяне еще никогда не были настолько логичны. Но Макрону не привыкать пускать в воздух эфиры популизма. Да и вообще, игнорировать проблему жаждущих Лазурного берега – дело плевое. С переселением новых армян будут не согласны прежде всего сами французские армяне, которым гораздо проще покричать о «геноциде» после бокала красненького, чем обустраивать толпу соплеменников, теснясь и потея в марсельских собесах, и тем более, тратя на нее свои евро.
Поэтому, наиболее вероятно, что те карабахские армяне, которые не захотят ютиться в плачевных условиях в Армении (думается, что их будет большинство), покинут «страну камней». Кстати, сам Пашинян недавно признал, что Армению покинуло свыше 3000 карабахских армян. Очевидно, что большинство из них традиционно отправятся в Россию, где пополнят ряды сотен тысяч «заложников», по отношению к которым, в зависимости от степени лояльности Еревана Москве, могут время от времени применяться угрозы различных санкций, вплоть до высылки на родину.
Впрочем, есть вариант, что Россия не откроет свои широкие объятия. Решать ей. Кажется, в этой ситуации, она в беспроигрышном положении.