Խավիեր Կոլոմինա. Ադրբեջանը նպաստում է տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղությանն ու անվտանգությանը
01 Դեկտեմբերի 2023 09:48
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 30-րդ նիստի շրջանակներում հանդիպել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինային։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի միջև համագործակցության արդի հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային հարցեր, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցությունների կարգավորման գործընթացն ու հեռանկարները:
Նշվել է քաղաքական երկխոսության և գործնական համագործակցության զարգացման կարևորությունը ՆԱՏՕ-ի և Ադրբեջանի միջև՝ որպես տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստող գործընկեր երկրի։

Хавьер Коломина: Азербайджан способствует миру и безопасности в регионе и за его пределами
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках 30-го заседания Совета министров ОБСЕ встретился со специальным представителем генерального секретаря НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьером Коломиной.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече обсуждались актуальные вопросы сотрудничества между Азербайджаном и НАТО, региональные и международные вопросы, а также процесс нормализации и перспективы переговоров между Азербайджаном и Арменией.
Была отмечена важность политического диалога и развития практического сотрудничества НАТО с Азербайджаном, как страной-партнером, способствующей миру и безопасности в регионе и за его пределами.
Джейхун Байрамов рассказал собеседнику о факторах, обусловивших антитеррористические мероприятия, предпринятые Азербайджаном, об усилиях нашей страны для нормализации отношений с Арменией.