ՄԱԿ-ի Քաղաքների համաշխարհային հեղինակավոր ֆորումը կանցկացվի Ադրբեջանում
2020 թվականի 44-օրյա Հայրենական պատերազմում հաղթանակը՝ մեր ժողովրդի համար նշանավորեց ոչ միայն ուրախություն և հպարտություն Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի ազատագրման համար, այլ նաև շոկ Հայաստանի կողմից իրականացված մեր քաղաքների և գյուղերի աղետալի ավերածությունների մասշտաբները իր աչքով տեսնելուց։ Ազատագրված Ղարաբաղ այցելած միջազգային փորձագետները, ցնցվելով իրենց տեսած պատկերից՝ տեղի ունեցածն անվանեցին տարողունակ՝ «ուրբիցիդ» տերմինով, որն առավել ճշգրիտ կերպով արտացոլում է այն մոլագար համակարգվածությունը, որով Հայաստանը փորձել է ջնջել Ղարաբաղում ադրբեջանցիների ներկայության բոլոր հետքերը, այդ թվում նաև ամբողջ քաղաքների ոչնչացնելը։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը, իսկ այժմ Ադրբեջանի հետպատերազմյան զարգացման ռազմավարական ուղղություն է հանդիսանում «Մեծ վերադարձ» ծրագիրը, որի իրականացումը անհնար է՝ առանց օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման ուղղությամբ խորապես մտածված աշխատանքի՝ ընդ որում ոչ թե ուղղակի զրոյից այլ նույնիսկ «-1»-ից: Եվ այս դժվարին պայմաններում, երբ Ադրբեջանը գործնականում մեն մենակ հայտնվեց հազարավոր և հազարավոր քառակուսի կիլոմետրերի վերակառուցման մասշտաբային խնդրի առաջ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ՄԱԿ-ի պրոֆիլային գործակալության հետ փոխգործակցելու կուրս վերցրեց: Միավորված ազգերի կազմակերպության բնակավայրերի հարցերով ծրագիր (UN-HABITAT): Բաքվի և UN-HABITAT-ը իսկապես քննարկելու բան ունեին. աշխարհում ոչ մի տեղ նման մասշտաբային վերականգնման աշխատանքները չեն անցկացվում, ինչպես մեր երկրում։
2022 թվականի հունիսին գործադիր տնօրեն Մայմունա Մոհդ Շարիֆը դարձավ ՄԱԿ-ի գործակալության առաջին ղեկավարը, ով այցելեց ապաօկուպացված տարածքներ: Տեղում գտնվելու ժամանակ, նա կարողացավ անձամբ ծանոթանալ հայերի կողմից ավերված քաղաքների ու գյուղերի վերականգնման ռեսուրսատարողունակ և ծայրահեղ բարդ առաջադրանքին։
Ադրբեջանի և UN-HABITAT-ի միջև շփումների ակտիվացման չափով, մեր երկրի ղեկավարության կողմից որոշում ընդունվեց այն մասին, որ մեր երկիրը 2026 թվականի Քաղաքների համաշխարհային ֆորումի (WUF13) անցկացման համար կառաջադրի Բաքվի թեկնածությունը։ Տեղեկության համար. ՄԱԿ-ի 2001 թվականին ընդունված համապատասխան բանաձեւի համաձայն՝ այս ֆորումը անցկացվում է երկու տարին մեկ՝ աշխարհի քաղաքաշինության ոլորտում ամենահեղինակավոր և մասշտաբային մասնակցությամբ քաղաքներից մեկում։ Այսինքն, խոսքը ուրբանիզացիայի և քաղաքների զարգացման ուսումնասիրման խոշորագույն հարթակի մասին է։
Այնպես որ, զարմանալի չէ, որ իր մոտ այդչափ պատվավոր միջոցառումը անցկացնելու համար պայքարում իրար էին խառնվել աշխարհի առաջատար երկրներից ավելի քան տասնյակ քաղաքներ։ Այնպես որ, նախագահի կողմից դրված՝ WUF13-ը իր մոտ անցկացնելու իրավունքի համար պայքարը՝ հեշտ չի եղել։ Բայց Ադրբեջանի պետությունը հերթական անգամ ապացուցեց, որ կարող է հասնել իր առջև դրված նպատակներին, թող նույնիսկ ամենահավակնոտներին։
Եվ այսպես, Քենիայում այսօր անցկացված UN-HABITAT-ի գործադիր խորհրդի 3-րդ նիստում հայտարարվել է, որ Քաղաքային զարգացման 13-րդ Համաշխարհային ֆորումը (WUF13) կանցկացվի 2026 թվականին Բաքվում։ Մինչդեռ, ինչպես հայտնում են դիվանագիտական շրջանակներում մեր աղբյուրները՝ Ադրբեջանի թեկնածության դեմ ծավալվել էր հզորագույն հակաքարոզչական արշավ մի շարք արևմտյան երկրների կողմից՝ Ֆրանսիայի գլխավորությամբ։ Էլ ուր առանց ավանդական ֆրանսիական կեղտոտ հնարքների, որոնք բոլոր միջազգային հարթակներում մեզ ուղեկցում են նյարդայնացնող մոծակի պես: Վերջիվերջո Փարիզը փորձեց հասնել նրան, որպեսզի հաղթի «ով ուզում է լինի, բայց ոչ Ադրբեջանը», սակայն WUF13-ի համար Բաքվի հայտի մշակման խորը մակարդակը և մեր երկրի կողմից գործընկերների հետ անցկացված աշխատանքը՝ ֆրանսիացիների այս համառ փորձերը «ոչ»-ի հասցրեցին։
Կարելի է վստահությամբ ասել, որ Բաքվում կայանալիք Քաղաքների համաշխարհային ֆորումը կդառնա խոշորագույն միջոցառումներից մեկը Հարավային Կովկասում։ Միջոցառման շրջանակներում շահագրգռված կողմերը ինչպես Ադրբեջանից, այնպես էլ արտասահմանյան երկրներից, պետական պաշտոնյաները, ՈԿԿ-ները, այդ ոլորտում աշխատող մասնագետներն և փորձագետները, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները միասին կհավաքվեն, կփոխանակվեն մտքերով և նոր գիտելիքներով և փորձով կիսվելու հնարավորություն կստանան: Վստահ ենք, որ 2026 թվականին Ադրբեջանը կկարողանա իր ձեռքբերումներով տպավորել օտարերկրյա հյուրերին՝ չէ որ մինչ այդ ժամանակ նախատեսվում է Ղարաբաղ և Արևելյան Զանգեզուր վերադարձնել շուրջ 140 հազար քաղաքացու։
Արժե նշել, որ անցյալ տարի Լեհաստանի Կատովիցե քաղաքում, 17 հազար մարդկանց մասնակցությամբ անցկացվել է «Փոխենք մեր քաղաքները հանուն լավագույն ապագայի» թեմայով Քաղաքների համաշխարհային ֆորումը (WUF11)։ Ավելի վաղ՝ տարբեր տարիներին, ֆորումը կազմակերպվել է՝ Բարսելոնայում, Ռիո դե Ժանեյրոյում, Վանկուվերում, Աբու Դաբիում, Կուալա Լումպուրում և մի շարք այլ քաղաքներում, մեկ միջոցառմանը ներգրավելով մինչև 23 հազար մասնակիցների։ Հաջորդ ֆորումը (WUF12) կանցկացվի Կահիրեում, Եգիպտոս, 2024 թվականի նոյեմբերի 4-ից 8-ը։
Հիշեցնենք, որ Քաղաքների համաշխարհային ֆորումը հետապնդում է հետևյալ նպատակները.
- բարձրացնել կայուն ուրբանիզացիայի մասին իրազեկվածությունը շահագրգիռ կողմերի և խմբերի շրջանում, ներառյալ լայն հանրության;
- բարելավել քաղաքների կայուն զարգացման վերաբերյալ կոլեկտիվ գիտելիքները՝ բոլոր շահագրգռված կողմերի մասնակցությամբ բաց քննարկումներ անցկացնելու, կուտակված փորձի, առաջավոր պրակտիկայի և առաջավոր ռազմավարությունների փոխանակման ճանապարհով;
- ամրապնդել համակարգումը և համագործակցությունը տարբեր շահագրգիռ կողմերի և բնակչության խմբերի միջև՝ կայուն ուրբանիզացիայի խթանման և իրականացման նպատակով;
- բազմակողմ կազմակերպությունների և շահագրգիռ կողմերի ավանդը նոր քաղաքային օրակարգի իրականացման վերաբերյալ հաշվետվություններում ներառելու հարթակ:
2026 թվականին Բաքվում այս կարևոր իրադարձության անցկացումը հանդիսանում է՝ քաղաքաշինության ոլորտում խորը բարեփոխումների, երկրում հաջողությամբ իրականացվող լայնածավալ նախագծերի, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից այս ոլորտի գլոբալ օրակարգում ներդրված ավանդի շնորհիվ ձեռք բերված միջազգային հեղինակության ևս մեկ վառ օրինակ:

30 Ноября 2023 22:38
Победа в 44-дневной Отечественной войне 2020 года ознаменовала для нашего народа не только радость и гордость из-за освобождения Карабаха и Восточного Зангезура, но и шок от увиденного воочию масштаба катастрофических разрушений наших городов и сел, осуществленных Арменией. Международные эксперты, посещавшие освобожденный Карабах, пребывая в шоке от увиденной картины, назвали произошедшее емким термином – «урбицид», как нельзя точно отразившим ту маниакальную систематичность, с которой Армения пыталась стереть все следы пребывания азербайджанцев в Карабахе, включая уничтожение целых городов.
Как передает Caliber.Az, сейчас же стратегическим направлением поствоенного развития Азербайджана является программа «Великого Возвращения», реализация которой невозможна без глубоко продуманной работы по восстановлению освобожденных от оккупации территорий – причем, не просто с нуля, а даже с «-1». И в этих непростых условиях, когда Азербайджан оказался практически один на один с масштабной задачей по отстройке тысяч и тысяч квадратных километров, президент Ильхам Алиев взял курс на укрепление взаимодействия с профильным агентством ООН: Программой Организации Объединенных Наций по населенным пунктам (UN-HABITAT). Обсудить Баку и UN-HABITAT действительно было что: нигде в мире не ведутся столь масштабные восстановительные работы, как в нашей стране.
В июне 2022 года исполнительный директор Маймуна Мохд Шариф стала первым главой агентства ООН, посетившим деоккупированные территории. Находясь на месте, она смогла лично ознакомиться с масштабом ресурсоемкой и крайне сложной задачи по воссозданию разрушенных армянами азербайджанских городов и сел.
По мере интенсификации контактов Азербайджана и UN-HABITAT руководством нашей страны было принято решение о том, что наша страна выдвинет кандидатуру Баку для проведения Всемирного форума городов (WUF13) в 2026 году. Для справки: согласно соответствующей резолюции ООН, принятой в 2001 году, этот Форум проводится раз в два года в одном из городов мира с наиболее авторитетным и масштабным участием в сфере городского планирования. То есть, речь идет о крупнейшей площадке для изучения урбанизации и развития городов.
Так что, не удивительно, что в борьбе за право проведения у себя столь почетного мероприятия схлестнулись более десяти городов из ведущих стран мира. Так что, поставленная президентом цель – одержать победу в соревновании за право принять у себя WUF13 – была не из простых. Но в очередной раз азербайджанское государство доказало, что может добиваться поставленных целей, пусть даже самых амбициозных!
Итак, на прошедшей сегодня в Кении 3-й сессии Исполнительного совета UN-HABITAT было объявлено, что 13-й Всемирный форум городского развития (WUF13) пройдет в Баку в 2026 году! Причем, как сообщают наши источники в дипломатических кругах, против кандидатуры Азербайджана была развязана мощнейшая контр-кампания со стороны ряда стран Запада во главе с Францией. Куда же без традиционных французских пакостей, сопровождающих нас, словно назойзливый комар, на всех международных площадках. В конец концов, Париж пытался добиться того, чтобы победил «кто угодно, лишь бы не Азербайджан», однако глубокий уровень проработки бакинской заявки на WUF13 и проведенная нашей страной работа с партнерами свела эти настойчивые попытки французов на «нет».
Можно с уверенностью сказать, что Всемирный форум городов в Баку станет одним из крупнейших мероприятий на Южном Кавказе. В рамках мероприятия заинтересованные лица как из Азербайджана, так и из зарубежных стран - государственные чиновники, НПО, специалисты и эксперты, работающие в этой сфере, представители частного сектора соберутся вместе, обменяются идеями и получат возможность поделиться новыми знаниями и опытом. Уверены, что в 2026-ом году Азербайджан сможет впечатлить зарубежных гостей своими достижениями – ведь к тому времени планируется вернуть в Карабах и Восточный Зангезур около 140 тысяч граждан!
Стоит отметить, что в прошлом году в польском Катовице прошел Всемирный форум городского развития (WUF11) на тему «Изменим наши города во имя лучшего будущего» с участием 17 тысяч человек. Ранее в разные годы Форум был организован в Барселоне, Рио-де-Жанейро, Ванкувере, Абу-Даби, Куала-Лумпуре и ряде других городов, привлекая на одно мероприятие до 23 тысяч участников. Следующий Форум (WUF12) пройдет в Каире, Египет, с 4 по 8 ноября 2024 года.
Напомним, что всемирный форум городов преследует следующие цели:
- повысить уровень осведомленности об устойчивой урбанизации среди заинтересованных сторон и групп, включая широкую общественность;
- улучшить коллективные знания об устойчивом развитии городов путем проведения открытых дискуссий с участием всех заинтересованных сторон, обмена накопленным опытом и передовой практикой и передовыми стратегиями;
- усилить координацию и сотрудничество между различными заинтересованными сторонами и группами населения в целях продвижения и реализации устойчивой урбанизации;
- платформа для включения вклада многосторонних организаций и заинтересованных сторон в отчетность о реализации Новой городской повестки дня.
Проведение этого важного мероприятия в Баку в 2026 году является еще одним ярким примером высочайшего уровня международной репутации, достигнутой благодаря глубоким реформам области городского планирования, масштабным проектам, успешно реализуемым в стране, а также вкладу, внесенным Азербайджаном в глобальную повестку дня в этой области!