Ֆրանսիան շարունակում է զինել Հայաստանին
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, դրանց պետք է ավելացվի ևս 26 նույն տեսակի ավտոմեքենա, որոնք ներկայումս գտնվում են արտադրության փուլում։
Հայաստանը վերջերս Thales-ից երեք GM2 200 ռադարների պատվեր է ստորագրել, և բանակցություններ են ընթանում՝ MISTRAL 3 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման շուրջ։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնուն ասել էր, որ Ֆրանսիան օգնում է Հայաստանին բարելավել իր հակաօդային պաշտպանության հնարավորությունները՝ երեք GM 200 ռադարների վաճառքի և «Միստրալ» զենիթահրթիռային հրթիռների ապագա մատակարարումների մասին համաձայնագրի միջոցով։ Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիան կօգնի Հայաստանին նախապատրաստել իր ցամաքային պաշտպանական ուժերը և կաջակցի երկրի՝ զինված ուժերը բարեփոխելու և արդիականացնելու ջանքերին։
Ֆրանսիայի և Հայաստանի պաշտպանության նախարարները պայմանագիր են ստորագրել՝ Thales-ի արտադրության երեք GM 200 ռադարների վաճառքի մասին և փոխըմբռնման հուշագիր՝ ֆրանսիական «Միստրալ» փոքր հեռահարության հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ապագա մատակարարման վերաբերյալ։

Франция продолжает вооружать Армению
Как сообщает Caliber.Az, к ним должны быть добавлены еще 26 машин того же типа, которые в настоящее время находятся на стадии производства.
Недавно Армения подписала заказ на три радара GM2 200 от Thales и ведутся переговоры о поставке зенитно-ракетных комплексов MISTRAL 3.
Напомним, что 23 октября 2023 года министр обороны Франции Себастьен Лекорню заявил, что Франция помогает Армении улучшить ее потенциал противовоздушной обороны посредством продажи трех радаров GM 200 и соглашения о будущих поставках зенитных ракет Mistral. Он также отметил, что Франция поможет Армении подготовить сухопутные силы обороны и поддержит усилия страны по реформированию и модернизации ее Вооруженных сил.
Министры обороны Франции и Армении подписали договор о продаже трех радаров GM 200 производства Thales и меморандум о взаимопонимании относительно будущих поставок французских систем ПВО малой дальности Mistral.