Բրյուսելում կկայանա ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը կկայանա
Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կգտնվի Բրյուսելում՝ մասնակցելու ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստին։ ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը հանդիպումներ կունենա նաև Բելգիայի ԱԳ նախարարի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է հայկական մամուլը:
ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 5-րդ նիստը կկայանա փետրվարի 13-ին՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի մասնակցությամբ։
«Հանդիպման օրակարգը ներառում է հարցերի լայն շրջանակ։ Կքննարկվեն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կատարման ընթացքը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում իրականացված բարեփոխումների և դրանց արդյունքների մասով։ Կդիտարկվեն նաև տարբեր ոլորտներում ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարները՝ հաշվի առնելով ներկայիս առաջնահերթություններն ու առկա մարտահրավերները։ Քննարկվելու են նաև անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում և տարածաշրջանային հարցեր։ Հանդիպման արդյունքներով Արարատ Միրզոյանը և Ժոզեպ Բորելը հանդես կգան համատեղ մամուլի ասուլիսով, - ասվում է հաղորդագրության մեջ:

В Брюсселе пройдет заседание Совета партнерства ЕС – Армения
12-13 февраля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян будет находиться с рабочим визитом в Брюсселе для участия в V заседании Совета партнерства РА-ЕС. Министр иностранных дел Армении Мирзоян также проведет встречи с министром иностранных дел Бельгии и другими высокопоставленными чиновниками.
13 февраля состоится пятое заседание Совета партнерства Армения-ЕС с участием министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и вице-президента Европейской комиссии, Верховного представителя ЕС в Европейском Союзе Жозепа Борреля.
«В повестку дня заседания включен широкий круг вопросов. Будет обсужден процесс реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, в том числе осуществляемые в Республике Армения реформы и их результаты. Будут также рассмотрены перспективы углубления партнерства РА-ЕС в различных сферах с учетом текущих приоритетов и существующих задач. Также будет обсуждена ситуация с безопасностью на Южном Кавказе и региональные вопросы.
По итогам встречи Арарат Мирзоян и Жозеп Боррель проведут совместную пресс-конференцию, которая будет транслироваться в прямом эфире», - говорится в сообщаении.