Բայրամովն ընդունել է Կլաարին
Փետրվարի 22-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդունել է՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են՝ Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունների ներկա վիճակը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և խաղաղ համաձայնագրի նախագծի հեռանկարները։
Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ Հայաստանի սադրանքը, որն իրականացվել է երկար հանգստությունից հետո և առանց որևէ հրահրող գործոնների, որի արդյունքում դիպուկահարի կրակոցից վիրավորվել է ադրբեջանցի զինծառայող, ուղղված է եղել խաղաղ գործընթացը խաթարելուն։
Նշվել է, որ Ադրբեջանը հայկական կողմին է ներկայացրել՝ խաղաղ համաձայնագրի նախագծի վերաբերյալ հերթական մեկնաբանություններ և մեր երկիրը շահագրգռված է այս ուղղությամբ բանակցային գործընթաց սկսելու հարցում։ Միաժամանակ նշվել է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունում, նրա օրենսդրական ակտերում, միջազգային կազմակերպություններին և դատարաններին ուղղված դիմումներում շարունակում են ոտնձգություններ՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ, ինչն անընդունելի է։
Հանդիպմանը կողմերը մտքեր են փոխանակել՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող երկկողմ և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։

Байрамов принял Клаара
22 февраля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял специального представителя Европейского Союза по Южному Кавказу Тойво Клаара.
Об этом Caliber.Az сообщили в МИД.
На встрече стороны обсудили текущее состояние отношений между Азербайджаном и Европейским Союзом, процесс нормализации между Азербайджаном и Арменией и перспективы проекта мирного соглашения.
Джейхун Байрамов подчеркнул, что провокация Армении, совершенная после длительного затишья и без каких-либо провоцирующих факторов, в результате которой снайперским выстрелом был ранен азербайджанский военнослужащий, была направлена на подрыв мирного процесса.
Было отмечено, что Азербайджан представил армянской стороне очередные комментарии относительно проекта мирного соглашения и наша страна заинтересована в начале переговорного процесса в этом направлении. Вместе с тем, было заявлено, что в Конституции Армении, ее законодательных актах, обращениях в международные организации и суды сохраняются посягательства на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана, что неприемлемо.
На встрече стороны обменялись мнениями по двусторонним и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес.