1987-1991 թվականներին արտաքսված արևմտյան ադրբեջանցիների ցուցակը գրեթե պատրաստ է
«Արևմտյան Ադրբեջանից վերջին տեղահանության ժամանակ՝ 1987-1991 թվականներին վտարված ադրբեջանցիների ցուցակի կազմման գործընթացը գրեթե ավարտված է:
Այս մասին «Ազերթաջ»-ին հայտնել է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի վարչության նախագահ, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազիզ Ալեքպերլին։
Նրա խոսքով, մոտ ժամանակներս կսկսվեն 1948-1953 թվականներին Արևմտյան Ադրբեջանից վտարված ադրբեջանցիների ցուցակի կազմման աշխատանքները. «Նրանք արտաքսվել են Իոսիֆ Ստալինի որոշմամբ։ Ինչպես գիտեք, Ստալինի մահից հետո 1930-1940-ականներին ռեպրեսիայի ենթարկված և արտաքսված բոլոր մարդիկ ու ժողովուրդները արդարացվեցին։ Սա չի վերաբերել միայն Արևմտյան Ադրբեջանից արտաքսվածների վրա, ինչը պատմական անարդարություն է»։

Список депортированных в 1987-1991 годах западных азербайджанцев почти готов
«Составление списка азербайджанцев, изгнанных из Западного Азербайджана во время последней депортации – в 1987-1991 годах, почти завершено».
Об этом Азертадж сообщил председатель правления Общины Западного Азербайджана, депутат Милли Меджлиса Азиз Алекберли.
По его словам, в ближайшее время начнутся работы по составлению списка азербайджанцев, депортированных из Западного Азербайджана в 1948-1953 годах: «Они были депортированы по решению Иосифа Сталина. Как известно, после смерти Сталина все люди и народы, репрессированные и депортированные в 1930-х и 1940-х годах, были оправданы. Это не коснулось только депортированных из Западного Азербайджана, что является исторической несправедливостью».