Ազայ Գուլիևը Ֆրանսիային մեղադրել է Հայաստանի ռազմականացման մեջ
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Ազայ Գուլիևը՝ ելույթ ունենալով Վիեննայում ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում։
Նա նշել է, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը Հայաստանին ռազմականացնելու քաղաքականություն է վարում՝ խոստանալով Երևանին զենքի մատակարարման նոր գործարքներ։
«Ֆրանսիայի նման քաղաքականությունը միայն վնաս է հասցնում տարածաշրջանում առանց այն էլ փխրուն խաղաղությանը և անվտանգությանը՝ լրջորեն ազդելով [Բաքվի և Երևանի միջև] կարգավորման գործընթացի վրա, և, հետևաբար, պետք է դադարեցվի»,- ասել է նա։
Գուլիևն ընդգծել է, որ ֆրանսիացի խորհրդարանականների Ադրբեջանի դեմ ուղղված պնդումներն անհիմն են և ընդամենը պատրվակ են Հայաստանի ռազմականացմանն աջակցելու համար։

Азай Гулиев обвинил Францию в милитаризации Армении
Как передает Report об этом глава азербайджанской делегации в ПА ОБСЕ Азай Гулиев заявил, выступая в рамках зимней сессии ПА ОБСЕ в Вене.
Он отметил, что французское правительство проводит политику милитаризации Армении, обещая новые сделки по поставкам оружия Еревану.
«Такая политика Франции только вредит и без того хрупкому миру и безопасности в регионе, серьезно влияя на процесс нормализации [между Баку и Ереваном], а потому должна быть остановлена», - сказал он.
А.Гулиев подчеркнул, что претензии французских парламентариев к Азербайджану беспочвенны и являются лишь предлогом для поддержки милитаризации Армении.