Հատուկ ջոկատայինները պատրաստ են կռվել խիստ ցրտի պայմաններում ՖՈՏՈ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Առանձին համազորային բանակի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների հետ անցկացվել են մարտավարական հատուկ զորավարժություններ՝ «Մարտական գործողությունների անցկացում խիստ ցրտի պայմաններում» թեմայով։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, զորավարժությունների շրջանակներում անցկացվել են գործնական պարապմունքներ՝ ուժեղ ցրտի պայմաններում մարտական գործողություններ և փրկարարական աշխատանքներ իրականացնելու, ստորաբաժանումների կառավարման գործում հրամանատարական կազմի գիտելիքների և հմտությունների կատարելագործման վերաբերյալ:
Զորավարժությունների ընթացքում մշակվել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են խումբը բարձր լեռներով և զառիթափ լանջերով տեղաշարժելը, պաշտպանության տակ առաջ շարժվելը, դահուկներով շարժվելը և ալպինիստական սարքավորումների օգտագործումը: Բացի այդ, տարբեր վարժանքներ են անցկացվել հատուկ ջոկատայինների մասնակցությամբ գործողություններին, որոնք միշտ պահանջում են տոկունության բարձր շեմ՝ մարմինը ծայրահեղ ցրտերին հարմարեցնելու համար։
Զորավարժությունների ընթացքում հատուկ ջոկատայինների խմբերը, հստակեցնելով տեղանքի հատակագծում առաջադրանքները, մարտավարական գործողություններ են իրականացրել պայմանական հակառակորդի թիկունքում, մասնավորապես՝ հարձակում են գործել այն բարձունքի վրա, որտեղ գտնվում էր պայմանական հակառակորդը։

Спецназ готов воевать в суровых морозах ФОТО/ВИДЕО
С подразделениями спецназа Отдельной общевойсковой армии проведены тактические специальные учения на тему «Ведение боевых операций в суровых морозах».
Как сообщили Caliber.Az в Министерстве обороны, в рамках учений были проведены практические занятия, посвященные ведению боевых действий и спасательных операций в условиях сильных морозов, совершенствованию знаний и навыков командного состава по управлению подразделениями.
В ходе учений были отработаны такие задачи, как передвижение группы по высокогорью и крутым склонам, продвижение под прикрытием, передвижение на лыжах, а также с использованием альпинистского снаряжения. Кроме того, со спецназовцами, участвующими в операциях, которые всегда требуют высокого порога выносливости, были проведены различные занятия для адаптации организма к сильным холодам.
На учениях группы спецназа, уточнив задачи на макете местности, выполнили тактические действия в тылу условного противника, в частности совершили наступление на высоту, на которой находился условный противник.
После оказания медицинской помощи военнослужащему, получившему ранение в ходе атаки, была выполнена эвакуация раненого с помощью военно-транспортных средств, предназначенных для труднопроходимой местности.