Ադրբեջանի արժութային հոսքերը. 2023-ի տեղաշարժերը և միտումները
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի «Դրամավարկային քաղաքականության տեսլականին», դա 9,5%-ով պակաս է 2022-ի ցուցանիշից:
Անկանխիկ վճարումների շուկայում իրականացվել են 29,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի գործարքներ, իսկ կանխիկ վճարումների գծով` 3,8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի գործարք, ինչը համապատասխանաբար 6,9%-ով և 25,5%-ով պակաս է մեկ տարի առաջվա ցուցանիշից։
Արտարժույթի անկանխիկ գործարքների 79%-ն իրականացվել է ԱՄՆ դոլարով, իսկ 21%-ը՝ այլ արժույթներով։ Կանխիկ արտարժույթով գործարքների կառուցվածքում 83.9%-ը կատարվել է ԱՄՆ դոլարով, 16.1%-ը՝ այլ արժույթներով։

Валютные потоки Азербайджана: сдвиги и тенденции 2023 года
Как сообщает Report со ссылкой на «Обзор денежно-кредитной политики» Центрального банка Азербайджана, это на 9,5% меньше, чем в 2022 году.
Операции объемом 29,5 млрд долларов США совершены на рынке безналичных платежей, а 3,8 млрд долларов США – наличных платежей, что соответственно на 6,9% и 25,5% меньше, чем год назад.
В долларах США совершены 79%, в других валютах - 21% безналичных валютных операций. В структуре наличных валютных операций 83,9% произведены в долларах США, 16,1% - в других валютах.