Էկոնոմիկայի նախարարություն. Բաքուն և Դուշանբեն մշակում են հարյուր միլիոնավոր դոլարների նախագծեր
Ադրբեջանը և Տաջիկստանը անցկացնում են մի շարք նախագծերի տեխնիկատնտեսական գնահատման աշխատանքներ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 700 միլիոն դոլար, որոնք ստորագրվել են 2024 թվականի մայիսին Բաքվում կայացած ադրբեջանա-տաջիկական բիզնես ֆորումի շրջանակներում։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Տաջիկստանի տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարարությունից։
Դրանց թվում են Ադրբեջանի արդյունաբերական կորպորացիայի և տաջիկ գործընկերների միջև կնքված համաձայնագիրը՝ փոխադարձ առևտրի ծավալների ավելացման, տեքստիլ ձեռնարկությունների ստեղծման, վերամշակված յուղի արտադրության զարգացման, բամբակի աճեցման համար հողերի յուրացման և բամբակի սերմերի վերամշակման վերաբերյալ, «Տաջիկական ալյումինի ընկերություն» (TALCO) և «Azəralluminiy» ԲԲԸ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը, «Տաջագրոպրոմէքսպորտ»-ի և Ադրբեջանի արդյունաբերական կորպորացիայի միջև կնքված համաձայնագրերը, ինչպես նաև տեքստիլ արդյունաբերության և բամբակի մշակման ոլորտում նախաձեռնությունները։
«Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Ադրբեջանի հետ այս նախագծերի իրականացման գործում և ակնկալում ենք դրանց արագացված իրականացումը», - ընդգծել են նախարարությունում։