«Ազերկոսմոս»-ն իր ծրագրով կմասնակցի COP29-ին
Անցյալ տարի Ադրբեջանում անցկացված Միջազգային աստղագիտական կոնգրեսին և այլ միջազգային միջոցառումներին, այդ թվում՝ կլիմայի փոփոխության հետ կապված միջոցառումներին մասնակցելու փորձը՝ «Ազերկոսմոսին» հնարավորություն կտա մասնակցել՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանին իր սեփական ծրագրով։
Այս մասին Report-ին տված հարցազրույցում ասել է՝ Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանը կից Տիեզերական գործակալության (Ազերկոսմոս) խորհրդի նախագահի տեղակալ Դունայ Բադիրխանովը։
Նրա խոսքով, դրա համար արդեն կան պլաններ. «Կլիմայի փոփոխության հետ կապված՝ կարելի է նշել, մասնավորապես, Երկրի հեռահար դիտման ծառայությունների և աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի դերը։ Այս ծառայությունների շնորհիվ մենք կարող ենք տեսնել փոփոխություններ աշխարհում՝ գլոբալ տեսանկյունից: Դա նաև ցույց է տալիս, որ տիեզերքը կարևոր դեր է խաղում կլիմայի փոփոխության հարցերում»։

«Азеркосмос» примет участие в COP29 со своей программой
Опыт участия в Международном астрономическом конгрессе, проведенном в Азербайджане в прошлом году, и в других международных мероприятиях, в том числе связанных с изменением климата, дадут возможность «Азеркосмос» участвовать в 29-й сессии Конференции сторон по Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) с собственной программой.
Об этом в интервью Report сказал заместитель председателя правления Космического агентства при Министерстве цифрового развития и транспорта ("Азеркосмос") Дунай Бадирханов.
По его словам, уже есть планы относительно этого: «В связи с климатическими изменениями мы можем отметить, в частности, роль служб дистанционного наблюдения Земли, географических информационных систем. Благодаря этим услугам мы можем видеть изменения в мире с точки зрения глобальной перспективы. Это также демонстрирует, что космос играет важную роль в вопросах изменения климата».