17 Ապրիլի 2024 11:39
Ապրիլի 16-ին Սերբիայի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը զանգահարել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին, հայտնել վերջին շրջանում Սերբիայի նկատմամբ կիրառվող ճնշումների մասին և խնդրել բարեկամ ադրբեջանական ժողովրդի աջակցությունը։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը հղումով։
Նշելով, որ Ադրբեջանը և Սերբիան միշտ աջակցել են միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այս դիրքորոշումը կշարունակվի նաև ապագայում։ Այս համատեքստում նշվել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների հաջող համագործակցությունը։
Մեր պետության ղեկավարը Սերբիայի նախագահին հրավիրել է՝ Բաքվում կայանալիք Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանին։
Ալեքսանդր Վուչիչը երախտագիտությամբ ընդունել է հրավերը։
Զրույցի ընթացքում գոհունակություն է հայտնվել, որ Ադրբեջանի և Սերբիայի միջև հարաբերությունները կրում են ռազմավարական գործընկերության բնույթ, և նշվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների նշանակությունը՝ մեր երկրների միջև կապերի զարգացման գործում։

ПОЛИТИКА  16 Апреля 2024 - 21:04
16 апреля президент Республики Сербия Александр Вучич позвонил президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву, проинформировал о давлении, которому подвергается Сербия в последнее время, и попросил поддержки дружественного азербайджанского народа.
Отметив, что Азербайджан и Сербия всегда поддерживали территориальную целостность и суверенитет друг друга, президент Ильхам Алиев подчеркнул, что эта позиция будет продолжаться и впредь. В этом контексте было отмечено успешное сотрудничество двух стран в рамках международных организаций.
Глава нашего государства пригласил президента Сербии на предстоящую в Баку 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
Александар Вучич с благодарностью принял приглашение.
В ходе беседы было выражено удовлетворение тем, что отношения между Азербайджаном и Сербией носят характер стратегического партнерства, отмечено значение взаимных визитов высокого уровня в развитии связей между нашими странами.