19 Ապրիլի 2024 17:54
G7-ի արտգործնախարարները կոչ են արել Հայաստանին և Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ ուժի չկիրառման և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքների վրա հիմնված խաղաղ գործընթացին։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին ասված է G7 երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների ամփոփիչ համատեղ հայտարարության մեջ՝ որն ընդունվել է Կապրի կղզում եռօրյա հանդիպման արդյունքներով:
«Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին լիովին հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին՝ հասնելու արժանապատիվ և կայուն խաղաղության՝ հիմնված ուժի չկիրառման, ինքնիշխանության հարգման, սահմանների անձեռնմխելիության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա», - ասված է փաստաթղթում:
«Մեծ յոթնյակի» երկրներն ընդգծել են, որ տարածաշրջանում իրավիճակի հետագա սրումն անընդունելի կլիներ և պատրաստակամություն են հայտնել նպաստել հետագա կառուցողական շփումներին բոլոր մակարդակներում, հատկապես ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրվող բանակցային հաստատված շրջանակներում:

ПОЛИТИКА  19 Апреля 2024 - 15:35
Главы МИД G7 призвали Армению и Азербайджан придерживаться мирного процесса на основании принципов неприменения силы и неприкосновенности границ.
Как сообщает Report, об этом говорится в итоговом совместном заявлении глав внешнеполитических ведомств стран «семерки» по завершении их трехдневной встречи на острове Капри.
«Мы призываем Армению и Азербайджан оставаться полностью приверженными мирному процессу для достижения достойного и прочного мира, основанного на принципах неприменения силы, уважения суверенитета, нерушимости границ и территориальной целостности», – говорится в тексте документа.
Страны «семерки» подчеркнули, что дальнейшая эскалация ситуации в регионе была бы неприемлема и выразили готовность содействовать дальнейшим конструктивным контактам на всех уровнях, особенно в рамках установленных переговорных рамок, предоставленных ЕС и США.