Ֆիդան. Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիրը դրական հետևանքներ կունենա տարածաշրջանի համար
Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը դրական հետևանքներ կունենա ողջ տարածաշրջանի համար։
Այս մասին ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը` ելույթ ունենալով Թյուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում, հայտնում է Caliber.Az-ը:
Նշելով, որ Ադրբեջանը ազատագրել է իր հողերը 30-ամյա հայկական օկուպացիայից և ճանապարհ բացել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության համար, Ֆիդանը ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից օկուպացված 4 գյուղերի վերադարձն Ադրբեջանին, ինչպես նաև Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի միջև մայիսի 11-ին Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպումը դրական պահեր են:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը դրական հետևանքներ կունենա ոչ միայն երկու երկրների, այլև ողջ տարածաշրջանի համար»,- ասել է նա։

Фидан: Мирный договор между Баку и Ереваном будет иметь позитивные последствия для региона
Подписание мирного договора между Баку и Ереваном будет иметь положительные последствия для всего региона.
Об этом сказал министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, выступая на заседании Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран, сообщает Trend.
Отметив, что Азербайджан освободил свои земли от 30-летней армянской оккупации и открыл путь к прочному миру на Южном Кавказе, Фидан подчеркнул, что возвращение Арменией Азербайджану 4 оккупированных сел, а также встреча министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна 11 мая в казахстанском городе Алматы являются положительными моментами.
«Подписание мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией будет иметь позитивные последствия не только для двух стран, но и для всего региона», - сказал он.