Մուխթար Բաբաև. Ադրբեջանն աշխատում է COP29-ը ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար
Բաքվում կայանալիք COP29-ում մենք կփորձենք ոչ միայն բարձրացնել կլիմայական խնդիրները, այլև ներկայացնել Ադրբեջանը, նրա մշակույթը, բնությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրագրողներին ասել է՝ բնապահպանության և բնական պաշարների նախարար, COP29-ի նախագահ Մուխթար Բաբաևը։
Նա նշել է, որ COP29-ի նախապատրաստական աշխատանքները շարունակվում են. «Ադրբեջանն աշխատում է այս միջոցառումն ամենաբարձր մակարդակով անցկացնելու համար»:
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP 29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը կանցկացվի՝ այս տարվա նոյեմբերին Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում։ Այս որոշումն ընդունվել է ՝2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Դուբայում կայացած COP28 լիագումար նիստում։ Միջոցառման շրջանակներում Բաքուն կհյուրընկալի շուրջ 70-80 հազար օտարերկրյա հյուրերի։

ПОЛИТИКА  23 Мая 2024 - 17:24
На COP29 в Баку мы постараемся не только поднять вопросы климата, но и представить Азербайджан, его культуру, природу.
Как сообщает Report, об этом сказал журналистам министр экологии и природных ресурсов, президент COP29 Мухтар Бабаев.
Он отметил, что подготовка к COP29 продолжается: «Азербайджан работает над проведением этого мероприятия на самом высоком уровне».
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) пройдет в столице Азербайджана Баку в ноябре этого года. Решение об этом было принято на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря 2023 года. В рамках мероприятия Баку примет около 70-80 тысяч иностранных гостей.