նա կռվել և զոհվել է հանուն հայրենիքի Փոլադ Հաշիմովի հիշատակին
Այսօր՝ հուլիսի 14-ին, լրանում է գեներալ Փոլադ Հաշիմովի հերոսական մահվան 4-րդ տարելիցը։ Քաջարի սպան զոհվել է 2020 թվականի հուլիսի 14-ին՝ Թովուզի ուղղությամբ հայկական կողմի սադրանքները կանխելիս։
Փոլադ Հաշիմովը ծնվել է 1975 թվականի հունվարի 2-ին Գաբալայի շրջանի Վենդամ ավանում։ Նա միջնակարգ դպրոցն ավարտել է Սումգայիթ քաղաքում, ուր տեղափոխվել է ընտանիքի հետ։
Հեյդար Ալիևի անվան բարձրագույն ռազմական դպրոցն ավարտելուց հետո նա սկսել է ծառայել ադրբեջանական բանակի շարքերում՝ որպես սպա։
2003 թվականին համազգային առաջնորդի կարգադրությամբ Փոլադ Հաշիմովը պարգևատրվել է «Ռազմական վաստակի համար» մեդալով, իսկ վեց տարի անց՝ 2009 թվականին, երբ կոչումով գնդապետ էր, նախագահ Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ պարգևատրվել է «Հայրենիքի համար» մեդալով։
2014 թվականի հունիսի 25-ին պարգևատրվել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» III աստիճանի շքանշանով, իսկ 2016 թվականի ապրիլյան մարտերում ցուցաբերած արիության համար՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» II աստիճանի շքանշանով։ Ապրիլյան մարտերի ժամանակ եղել է Առաջին բանակային կորպուսի շտաբի պետ, զգալի ներդրում է ունեցել Թալիշ գյուղի մոտ գտնվող բարձունքների մաքրման գործում։
2015 թվականի հունիսի 25-ին նրան շնորհվել է գեներալ-մայորի կոչում։ Այնուհետև Փոլադ Հաշիմովը նշանակվել է Երրորդ բանակային կորպուսի շտաբի պետ։ Հաշիմովը նահատակվել է 2020 թվականի հուլիսի 14-ին Թովուզի ուղղությամբ կատաղի մարտերի ժամանակ։
Հուղարկավորվել է հուլիսի 15-ին Նահատակների երկրորդ ծառուղում։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույցի ընթացքում անձամբ է ցավակցություն հայտնել Փոլադ Հաշիմովի մորը։
2020 թվականի դեկտեմբերի 9-ին պետության ղեկավարի հրամանով նրան հետմահու շնորհվել է Ազգային հերոսի կոչում։

Он сражался за Родину Памяти Полада Гашимова
Сегодня, 14 июля, исполняется 4 года со дня героической гибели генерала Полада Гашимова. Отважный офицер погиб 14 июля 2020 года при предотвращении провокаций армянской стороны в Товузском направлении.
Полад Гашимов родился 2 января 1975 года в поселке Вендам Габалинского района. Среднюю школу П.Гашимов окончил в городе Сумгайыт, куда он переехал вместе с семьей.
После окончания Высшей военной школы имени Гейдара Алиева, он начал службу в рядах азербайджанской армии в качестве офицера.
В 2003 году по распоряжению Общенационального лидера П.Гашимов был награжден медалью «За военные заслуги», а через шесть в 2009 году в звании полковника по распоряжению президента Ильхама Алиева – медалью «За Родину».
25 июня 2014 году он был награжден орденом «За заслуги перед Отечеством» III-ей степени, а за доблесть во время апрельских боев 2016 года – орденом «За заслуги перед Отечеством» II-ой степени. Во время апрельских боев он был начальником штаба Первого армейского корпуса, внес значимый вклад в зачистке высот вблизи села Талыш.
25 июня 2015 года ему было присвоено звание генерал-майора. Затем П. Гашимов был назначен начальником штаба Третьего армейского корпуса. Полад Гашимов стал шехидом во время ожесточенных боев в направлении Товуза 14 июля 2020 года.
Похоронен 15 июля во Второй Аллее шехидов. Президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе телефонного разговора лично выразил соболезнования матери Полада Гашимова.
9 декабря 2020 года распоряжением главы государства ему посмертно было присвоено звание Национального героя.