Հայաստանում ընթանում են Eagle Partner 2024 հայ-ամերիկյան զորավարժություններ
Հուլիսի 15-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայում մեկնարկել են «Eagle Partner-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունները։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայկական լրատվամիջոցներին, զորավարժությունների մեկնարկին զինծառայողներին ողջույնի խոսքով են դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ու ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Ըստ ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության՝ «Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։ Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում»:

В Армении проходят армяно-американские учения Eagle Partner 2024 ФОТО
15 июля в Военной академии имени Вазгена Саргсяна МО РА было объявлено о начале совместных армяно-американских учений Eagle Partner 2024.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, на торжественной церемонии открытия учений присутствовали министр обороны РА Сурен Папикян, чрезвычайный и полномочный посол США в РА Кристина Куинн и другие.
Министр обороны Армении Сурен Папикян в своем выступлении, в частности, отметил: «Высоко оцениваю это сотрудничество, направленное на повышение уровня взаимодействия подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях в рамках миротворческих операций».
В учениях задействованы военнослужащие миротворческой бригады ВС Армении, сухопутных войск США в Европе и Африке и Национальной гвардии Канзаса.