ԱՄՆ բանակը մտել է Զանգեզուր Շտապ բացառիկ՝ Caliber.Az-ից
Համաշխարհային թռիչքների հետագծման Flightradar ծառայության տվյալներով՝ օգոստոսի 2-ին և 3-ին Ռումինիայում և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմակայաններից 2 ռազմական ինքնաթիռ օդ է բարձրացել դեպի հայկական Զվարթնոց օդանավակայան։ Ինչպես հավաստի աղբյուրներից հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, ԱՄՆ զինված ուժերին պատկանող Boeing C-17 ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներով Զվարթնոց օդանավակայան են հասցվել անձնակազմ՝ ռազմական բեռների հետ միասին։
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված ռազմական համագործակցություն նախատեսող փաստաթղթի գաղտնի մասի համաձայն՝ Հայաստանի զինված ուժերին է մատակարարվել ամերիկյան արտադրության նոր սերնդի զենք՝ դիպուկահար հրացաններ, գիշերային տեսողության սարքեր, կապի հատուկ տեխնիկա, զրահաբաճկոններ հայկական հատուկ նշանակության ջոկատների համար, մինի հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր, ԱՄՆ բանակում կիրառվող փոքր ականներ և այլ զինամթերք։
Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը հայկական հատուկ ջոկատայինների համար վարժանքներ է անցկացրել այդ զինամթերքի կիրառման վերաբերյալ, որից հետո հայկական կողմը ռազմական սադրանք է ձեռնարկել ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների դեմ Քելբեջարի ուղղությամբ՝ իրական պայմաններում զենքերը փորձարկելու նպատակով: .
Այնուհետև, ինչպես վերը նշվեց, ԱՄՆ ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներով մեծ քանակությամբ զենք ու զինամթերք է հասցվել Հայաստան։ Հաղորդվում է նաև, որ այդ զենքերը հարմարեցված են տեղի տեղանքին և ռազմական պայմաններին։ Դրա հետ մեկտեղ, օգտագործվել են ադրբեջանական բանակի դիրքերի վերաբերյալ ԵՄ առաքելության կողմից հավաքագրված հետախուզական տվյալները։
Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել նաև, որ երկու ինքնաթիռներից մեկում հատուկ սարքեր են բերվել, որոնք հետևում են Իրանի տարածքից արձակված հրթիռների և այլ թռչող ապարատների հետագծին: Այս դեպքում հատկապես հաշվի է առնվել Իրանի տարածքից Իսրայելի վրա հնարավոր հարձակման վտանգը։ Բերված սարքերը կտեղադրվեն Իրանի հետ Հայաստանի սահմանին։
Բայց սա դեռ ամենը չէ։ ԱՄՆ-ն, բնականաբար, այս առաքելությունը չի վստահել հայ զինվորականներին, այլ բերել են 30-50 հոգի, ովքեր կղեկավարեն այդ սարքերը։ Որպեսզի Ռուսաստանի և Իրանի ուշադրությունը չգրավվի այն անձնակազմի վրա, ովքեր տեղակայվելու են Իրանի հետ սահմանին, զինվորականներն ընտրվել են զգույշ. նրանց մեծ մասը ամերիկյան բանակում ծառայող հայազգի ԱՄՆ քաղաքացիներ են, ինչպես նաև սլավոնական և կովկասյան արտաքինով անձինք, ովքեր ԱՄՆ են տեղափոխվել հետխորհրդային երկրներից: Անձնակազմը համալրված է հայկական զինված ուժերի համազգեստով և տեղակայված է Զանգեզուրում գտնվող հայկական զինված ուժերի ռազմաբազայում։
Բնականաբար, հայկական լրատվամիջոցները Caliber.Az-ի տվյալները կարող են ընկալել որպես «ապատեղեկատվություն»։ Բայց եթե հայկական լրատվամիջոցները ցանկանում են պարզել ճշմարտությունը, կարող են բացահայտ հարցումներ ուղարկել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն, «Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի ծառայությանը և, իհարկե, իրենց երկրի կառավարությանը և հարցնել այս առեղծվածային թռիչքների բնույթի և նպատակի մասին։
Նույն խորհուրդն ենք տալիս Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիին, ով իրեն ավելի շատ ԱՄՆ գործակալի պես է պահում, քան Իրանի դեսպանի, և որի գործունեությունը միայն իր կառավարությունից իրական իրավիճակը թաքցնելու մեջ է։ Եթե հետաքրքրվեր, կարող էր «տեսնել» «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք կատարող ամերիկյան ռազմական բեռնատար ինքնաթիռները։ Եվ հիմա էլ, եթե դեսպանը ցանկանա, հեշտությամբ կարող է տեղեկություններ ստանալ իր երկրի սահմանին տեղակայված ԱՄՆ զինվորականների մասին, նույնիսկ կարող է գնալ ու տեսնել նրանց սեփական աչքերով։ Բայց, հավանաբար, դա դեսպանին չի հետաքրքրում։
Իսկ Caliber.Az-ը ցանկանում է ռազմական կցորդի և ԱՄՆ դեսպանի գրասենյակից հետաքրքրվել, թե ինչ է կանգնած դրա հետևում, որով Միացյալ Նահանգները, որը մի կողմից, կողմից խաղաղության կոչ է անում, մյուս կողմից Հայաստանին գաղտնաբար մահաբեր զենք ու զինամթերք է մատակարարում: Իսկ Միացյալ Նահանգները հասկանու՞մ է, որ եթե ադրբեջանցի զինծառայողները սպանվեն՝ այդ զենքի ու զինամթերքի օգտագործմամբ, ապա Վաշինգտոնն էլ է անմիջական պատասխանատվություն կրելու դրա համար։