Ի՞նչ է խոստանում «հանդիպումը Բյուսելում» Caliber.Az-ի ԷՔՍԿԼՅՈՒԶԻՎ
Հավաստի աղբյուրներից ստացված տեղեկատվության համաձայն, ապրիլի 5-ին Բրյուսելում Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և Էնթոնի Բլինքենի հետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը նախատեսվում է՝ եվրաանտլանտյան տարածքին Երևանի ինտեգրման նպատակով Երևանին քաղաքական, տնտեսական, ռազմական և հումանիտար օգնության ծրագրի հաստատում։ Այդ թվում նաև ակնկալվում է անվտանգության ոլորտում ԱՊՀ երկրների համար աննախադեպ համագործակցության շուրջ համաձայնեցում։
Ուրեմն, կիբերտարածության մեջ համագործակցության ոլորտում կողմերը պլանավորում են գործարկել՝ ԱՄՆ-Հայաստան և ԵՄ-Հայաստան կիբեր երկխոսության ձևաչափը։ Այս ձևաչափը դառնալու է նաև հարթակ կիբեր սպառնալիքների և ճգնաժամային ենթակառուցվածքների պաշտպանության հարցերում կանոնավոր խորհրդակցությունների համար։ Երեւանը արեւմտյան գործընկերների օգնությամբ մտադիր է ուժեղացնել համակարգչային միջադեպերին արագ արձագանքման խմբերի հնարավորությունները։ Այս քայլը փաստորեն կարող է հանգեցնել Հայաստանի համացանցի և ՏՏ ենթակառուցվածքների նկատմամբ վերահսկողության փոխանցմանը նրա արևմտյան գործընկերներին։ Դրա հետ մեկտեղ, հիբրիդային և կիբեր սպառնալիքների դեմ պայքարում եվրոպացիները Երևանին կառաջարկեն՝ համագործակցել Ռազմավարական հաղորդակցությունների եվրոպական օպերատիվ աշխատանքային խմբի՝ «STRATCOM»-ի հետ։
Էներգետիկ անվտանգության ոլորտում Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը մտադիր են Հայաստանին օգնել Մեծամորի ատոմակայանը շահագործումից հանելու հարցում, դրա շահագործման ավարտից հետո։ Հանդիպմանը Երևանին կխոստանան նոր ատոմակայանի կառուցման համար ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից տեխնոլոգիաների, սարքավորումների և ֆինանսական ռեսուրսների մատակարարում։ Բացի այդ, Փաշինյանի կառավարությունը շահագրգռված է՝ Հայաստանում էներգոկուտակիչների և մոդուլային միջուկային ռեակտորների տեղադրմամբ։ Հարկ է նշել, որ անցած տարեվերջից Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արդեն՝ միջուկային էներգետիկայի շուրջ շրջանակային համաձայնագրի՝ այսպես կոչված «Համաձայնագիր 123»-ի կնքման հարցի շուրջ խորհրդակցություններ են անցկացվում։ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն նախատեսում են նաև՝ Փարիզյան համաձայնագրի դրույթների համապատասխան աջակցել Հայաստանի անցմանը «կանաչ» էներգետիկային և օգնություն ցուցաբերել վերականգնվող էներգիայի զարգացման մեջ՝ ներդրումներ կատարելով արևային և հիդրոէլեկտրակայանների շինարարության մեջ։ Այս ամենը մատնանշում է ի պատասխան Երևանի դավաճանությանը՝ Ռուսաստանի կողմից էներգետիկ շրջափակմանը նախապատրաստվող Հայաստանին աջակցության ծրագրի իրականացմանը։
Երևանին եվրոպական աջակցության առանցքային տարրերից մեկը կլինի հայկական «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության ընդգրկումը՝ գլոբալ մասշտաբով առևտրի և ներդրումների զարգացման և ենթակառուցվածքների ու կանաչ էներգիայի զարգացման նախագծերում ներդրումներ ենթադրող, ԵՄ-ի առևտրային քաղաքականության մի մասը հանդիսացող ԵՄ-ի «Global Gateway» ռազմավարության մեջ։ Այդ նպատակների համար սկզբնական փուլում ԵՄ-ն պատրաստ է միանվագ հատկացնել 20 մլն եվրո։ Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ն պարտավորվում են աջակցել Հայաստանի միացմանը տարածաշրջանային տնտեսական և ենթակառուցվածքային նախաձեռնություններին, ինչպիսիք են Էլեկտրոհաղորդումների սևծովյան ստորջրյա գծի և սևծովյան լայնաշերտ ցանցի նախագծերը: Բացի այդ, ԵՄ-ն և Հայաստանը մտադիր են կարճագույն ժամկետում երկխոսություն սկսել վիզային ռեժիմի ազատականացման և բանակցություններ սկսել «Կրկնակի հարկման համաձայնագրի» շուրջ։
Բրյուսելի հանդիպման նշանային ձեռքբերումը կդառնա՝ ԱՄՆ-ի և Եվրամիության կողմից լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսների հատկացումը Հայաստանին բյուջետային աջակցություն տրամադրելու համար, որպեսզի Երևանը կարողանա հաղթահարել տնտեսական և սոցիալական հետևանքները՝ Ռուսաստանի կողմից սահմանափակող միջոցառումների դեպքում: Մասնավորապես, արևմտյան գործընկերները մտադիր են Հայաստանի համար ապահովել առաջնային ապրանքների և ծառայությունների, ինչպես նաև ռազմավարական սպառողական ապրանքների անխոչընդոտ հասանելիություն, բացի այդ, աջակցել ցածր իրացելիության և բարձր գնաճի ռիսկերը մեղմելու ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության ջանքերին: Հայաստանի ֆինանսական կայունությունը բարելավելու նպատակով նախատեսվում է քննարկել Երևանի արտաքին պարտքի շտապ դուրսգրման, կամ դրա վերակառուցման տարբերակները։ Իրացման ավանդական շուկաներում ֆորսմաժորային հանգամանքների ծագման դեպքում ԵՄ-ն նախատեսում է դիտարկել հայկական գյուղմթերքների քվոտաների վերաբերյալ դրույթները՝ Ուկրաինայի անալոգիայով: Դրա հետ մեկտեղ, ԱՄՆ-ը ու ԵՄ-ն պատրաստ են Հայաստանին օգնել ստեղծել վառելիքի ռազմավարական պաշարներ՝ ճգնաժամային իրավիճակների դեպքում էներգիայի մատակարարումն ապահովելու համար։ Հայկական էլեկտրացանցերի արդիականացման և էներգախնայող տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով նախատեսվում է ստեղծել էներգաարդյունավետության ծրագրի իրականացման համար աջակցության հատուկ հիմնադրամ։ Բացի այդ, ակնկալվում է պայմանավորվածություն ձեռք բերել՝ Հայաստանին էներգառեսուրսների մատակարարումների դիվերսիֆիկացման և Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելու հարցում օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Այսպիսով կգործարկվի Հայաստանը Արևմուտքի պարենավորման վրա տեղափոխելու ծրագիրը՝ նմանակերպ նրան, ինչ իրականացվեց Վրաստանում «Վարդերի հեղափոխությունից» հետո։
Սակայն, ամենամեծ հետաքրքրություն է առաջացնում ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ռազմական համագործակցության և ռազմական աջակցության ցուցաբերման ծրագրերը, ներառյալ առաջադեմ ռազմական տեխնոլոգիաների և սպառազինության համակարգերի փոխանցումը, հայ զինվորականների համար ուսումնական ծրագրերի քանակի ավելացումը և համատեղ զորավարժությունները։ Մասնավորապես, Հայաստանի ռազմական կարիքներն ապահովելու համար ԵՄ-ն պարտավորվում է օգտագործել Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի (European Peace Facility) մեխանիզմը, որը ներկա պահին հանդիսանում է առանցքային գործիք՝ Ռուսաստանի հետ պատերազմում Ուկրաինային ռազմական աջակցության ֆինանսավորման համար։
Հանդիպման արդյունքում կհամաձայնեցվի՝ ամերիկյան Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում հայկական բանակին առաջադեմ ռազմական տեխնիկա և տեխնոլոգիաներ տրամադրելու ծրագիրը։ Սկզբնական փուլում ԱՄՆ-ը նախատեսում է Հայաստանին մատակարարել ժամանակակից հակադրոնային և ՀՕՊ համակարգեր։ Իսկ ԱՄՆ-ի Միջազգային ռազմական կրթություն և նախապատրաստման ծրագրի միջոցով ծրագրվելու են ամերիկյան ռազմաուսումնական հաստատություններում հայ զինվորականների վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման ուղղությամբ միջոցառումներ։ Ամերիկացիները խոստանում են օգնել նաեւ հայկական բանակի սերժանտական կազմի մասնագիտական պատրաստության ոլորտում։ Բացի այդ, ակնկալվում է հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունների քանակի ավելացում, ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հետ հայկական զորամասերի մարտունակության և փոխգործունակության մակարդակի բարձրացման նպատակով։ Հետագայում ԱՄՆ-ը կվարժի նաև Հայաստանի հատուկ նշանակության ուժերին, մասնավորապես՝ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության հատուկ ստորաբաժանումը, որը իբր ստեղծված է երկրի տարածքով անցնող միջազգային հաղորդակցությունների պաշտպանությունը կազմակերպելու նպատակով։ Հայաստանի հատուկ ծառայության և արևմտյան գործընկերների միջև սերտ համագործակցություն հաստատելու ծրագրերը երևում են նաև Frontex-ի (ԵՄ-ի Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալություն) և Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայության մաս կազմող հայ սահմանապահների միջև ծրագրված երկխոսությունից: Դրա հետ մեկտեղ ակնկալվում է Բրյուսելի և Երևանի համատեղ ջանքերի համախմբում, Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության երկարաժամկետ գործունեությունը և հնարավորությունների ընդլայնումն ապահովելու նպատակով։
Հարկ է նշել, որ գագաթնաժողովի արդյունքներով կողմերը կսկսեն աշխատել՝ ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը մինչև ռազմավարական գործընկերության հասցնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև կարագացնեն ԵՄ-Հայաստան համագործակցության նոր ընդլայնված ծրագրի ընդունումը։ Այս ուղղությամբ Բրյուսելը և Երևանը պլանավորում են սկսել կանոնավոր խորհրդակցություններ անվտանգության և պաշտպանության հարցերով:
Ֆրանսիական հետախուզությանը մոտ կանգնած «Intelligence Online» մեդիա ռեսուրսի տեղեկությունների համաձայն՝ Պենտագոնը արդեն սկսել է մասնավոր ռազմական ընկերությունների միջոցով Երևանին ռազմական օգնություն տրամադրելու ծրագրեր իրականացնել։ Մասնավորապես, ինչպես հաստատում է պարբերականը, ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության ենթակապալառու Վիրջինիայից «Culmen International Group» ընկերությունն արդեն աշխատում է՝ Հայաստանի ռազմական ենթակառուցվածքը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ։ Այս ընկերությունը Հայաստանի Պնախարարությանը խորհրդատվություն է տրամադրում ռազմավարական պլանավորման և ապահովման, զենքի գնման, լոգիստիկ մատակարարման շղթաների ստեղծման հարցերում։ Ընկերության առջև դրված է խնդիր՝ ապահովել հայկական բանակի անցումը «խորհրդային մոդելից» «արևմտյան չափանիշներին»։ Առկա է Ուկրաինայում Արևմուտքի կողմից մարմնավորած սցենարի կրկնությունը, որտեղ ուկրաինական բանակի վարժեցման համար ի սկզբանե տեղափոխվել էին Պենտագոնի հետ կապված Ռազմականացված մասնավոր ընկերություններ։
Այսպիսով տեղի է ունենում Հայաստանի «ուկրաինացում»-ը՝ վտանգավոր խաղ, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում հաշվեկշռի խախտմանը, միանշանակ կառաջացնի կոշտ արձագանք Մոսկվայի և Թեհրանի, ինչպես նաև Բաքվի և Անկարայի կողմից, որոնք ուշադիր հետևում են տեղի ունեցողին , եւ կհանգեցնի Հարավային Կովկասում նոր բաժանարար գծերի ստեղծմանը:

Что сулит «сходка в Брюсселе»
Согласно поступившей от надежных источников информации, 5 апреля на встрече Никола Пашиняна с Урсулой фон дер Ляйен и Энтони Блинкеном в Брюсселе планируется утверждение плана политической, экономической, военной и гуманитарной помощи Еревану с целью инициирования интеграции Армении в евроатлантическое пространство. В том числе ожидается согласование беспрецедентного для стран СНГ сотрудничества в сфере безопасности.
Так, в сфере сотрудничества в киберпространстве стороны планируют запустить формат кибер-диалога США-Армения и ЕС-Армения. Данный формат станет также площадкой для регулярных консультаций в сфере кибер-угроз и вопросов защиты критической инфраструктуры. Ереван с помощью западных партнеров намерен усилить возможности групп быстрого реагирования на компьютерные инциденты. Данный шаг фактически может привести к переходу контроля над интернетом и IT-инфраструктурой Армении ее западным партнерам. Вместе с тем, в борьбе с гибридными и кибер-угрозами европейцы предложат Еревану сотрудничество с европейской Оперативной рабочей группой по стратегическим коммуникациям - «STRATCOM».
В области энергетической безопасности Вашингтон и Брюссель намерены помочь Армении в выводе из эксплуатации Мецаморской АЭС после окончания срока ее деятельности. На встрече Еревану будет обещано предоставление со стороны ЕС и США технологий, оборудования и финансовых ресурсов для строительства новой атомной электростанции. Кроме того, правительство Пашиняна заинтересовано в установке в Армении энергонакопителей и модульных ядерных реакторов. Следует отметить, что с конца прошлого года между Арменией и США уже идут консультации по вопросу заключения рамочного соглашения по атомной энергетики - так называемого «Соглашения 123». США и ЕС также планируют поддержать переход Армении на «зеленую» энергетику в соответствии с положениями Парижского соглашения и оказать помощь в развитии возобновляемой энергии, инвестируя в строительство солнечных и гидроэлектростанций. Все это указывает на реализацию плана помощи для Армении, готовящейся к энергетической блокаде со стороны России в ответ на предательство Еревана.
Одним из ключевых элементов европейской поддержки Еревану станет включение армянской инициативы «Перекресток мира» в стратегию ЕС «Global Gateway», являющейся частью торговой политики ЕС по развитию торговли и инвестиций в глобальном масштабе и подразумевающей инвестиции в проекты по развитию инфраструктуры и зеленой энергетики. На эти цели на первоначальном этапе ЕС готов единовременно выделить 20 миллионов евро. Примечательно, что США и ЕС обязуются поддержать подключение Армении к региональным экономическим и инфраструктурным инициативам, таким как проекты Черноморской Подводной Линии Электропередач и Черноморской Широкополосной Сети. Кроме того, ЕС и Армения намерены в кратчайшие сроки запустить диалог по визовой либерализации и начать переговоры по «Соглашению об обходе двойного налогообложения».
Знаковым достижением брюссельской встречи станет выделение США и Евросоюзом дополнительных финансовых ресурсов в целях оказания бюджетной поддержки Армении, чтобы Ереван смог справиться с экономическими и социальными последствиями в случае применения ограничительных мер со стороны России. В частности, западные партнеры намерены обеспечить для Армении беспрепятственный доступ к первостепенным товарам и услугам, а также стратегическим продуктам потребления, кроме того, поддержать усилия армянского правительства по смягчению рисков низкой ликвидности и высокой инфляции. С целью улучшения финансовой стабильности Армении предполагается обсуждение вариантов по экстренному списанию внешнего долга Еревана или его реструктуризации. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств на традиционных рынках сбыта, в ЕС планируют рассмотреть положения о квотах на сельскохозяйственную продукцию Армении, по аналогии с Украиной. Наряду с этим, США и ЕС готовы помочь Армении в создании стратегических запасов топлива для обеспечения энергоснабжения в случае возникновения кризисных ситуаций. Планируется создание специального фонда помощи для реализации программы энергоэффективности путем модернизации армянских электросетей и применения энергосберегающих технологий. Кроме этого, ожидается достижение согласия в оказании помощи Армении в вопросе диверсификации поставок энергоносителей и снижения зависимости от России. Таким образом будет задействован план по переводу Армении на довольствование Запада, аналогичный тому, который был реализован в Грузии после «революции роз».
Однако, наибольший интерес вызывают планы по военному сотрудничеству и оказанию военной помощи Армении со стороны США и ЕС, включая передачу передовых военных технологий и систем вооружения, увеличение числа программ обучения армянских военных и совместных учений. В частности, для обеспечения военных нужд Армении ЕС обязуется задействовать механизм Европейского Фонда Мира (European Peace Facility), который на данный момент является ключевым инструментом финансирования военной поддержки Украины в войне с Россией.
По итогам встречи будет согласован план по обеспечению армянской армии передовой военной техникой и технологией в рамках американской программы Внешнего Военного Финансирования. На первоначальном этапе США планируют поставить Армении современные антидроновые системы и системы ПВО. А посредством программы Международного Военного Образования и Подготовки США будут запланированы мероприятия по обучению и повышению квалификации армянских военнослужащих в американских военных учебных заведениях. Американцы обещают помочь и в сфере профессиональной подготовки сержантского состава армянской армии. Кроме этого, ожидается увеличение числа совместных американо-армянских учений с целью повышения уровня боеспособности и оперативной совместимости армянских военных подразделений с Вооруженными Силами США. В будущем США будут тренировать также армянские силы специальных операций, в частности, спецподразделение Службы Национальной Безопасности Армении, якобы создаваемого с целью организации охраны международных коммуникаций, проходящих через территорию страны. Планы по налаживанию тесного сотрудничества между армянской спецслужбой и западными партнерами прослеживается также в намеченном диалоге между Frontex (Европейское Агентство Пограничной и Береговой Охраны ЕС) и армянскими пограничниками, входящими в структуру СНБ Армении. Наряду с этим, ожидается консолидация совместных усилий Брюсселя и Еревана в целях обеспечения долгосрочного функционирования и расширения возможностей Миссии ЕС в Армении.
Следует отметить, что по итогам саммита стороны начнут работу над повышением уровня двусторонних отношений США-Армения до стратегического партнерства, а также ускорят принятие новой расширенной программы сотрудничества ЕС-Армения. В данном ключе Брюссель и Ереван планируют запустить регулярные консультации по безопасности и обороне.
По информации приближенного к французской разведке медиа ресурса «Intelligence Online», Пентагон уже приступил к реализации планов по оказанию военной помощи Еревану посредством частных военных компаний. В частности, как утверждает издание, субподрядчик Минобороны США – компания из Вирджинии «Culmen International Group» уже работает над приведением военной инфраструктуры Армении в соответствие со стандартами НАТО. Данная компания консультирует Минобороны Армении в вопросах стратегического планирования и обеспечения, закупа вооружения, создания логистических цепей поставок. Перед компанией поставлена задача обеспечить переход армянской армии с «советской модели» на «западные стандарты». На лицо повторение воплощенного Западом сценария в Украине, куда для подготовки украинской армии первоначально были переброшены связанные с Пентагоном ЧВК.
Таким образом происходит «украинизация» Армении - опасная игра, которая может привести к нарушению баланса в регионе, однозначно вызовет жесткую реакцию Москвы и Тегерана, а также Баку и Анкары, которые пристально наблюдают за происходящим, и приведет к созданию новых разделительных линий на Южном Кавказе.