Նախագահ Ալիևի հարցազրույցը. արդյունքներ, նպատակներ, շեշտադրումներ Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը
Ադրբեջանական հասարակության համար բարի ավանդույթ է դարձել յուրաքանչյուր նոր տարին սկսել հատուկ քաղաքական և մտածական ակորդով՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցով: Պետության ղեկավարի և լրագրողների միջև այս հանգամանալից զրույցները դարձել են կայուն թրենդ՝ գրավելով ուշադրությունը ոչ միայն երկրի ներսում, այլև արտերկրում: Այս Նոր տարին բացառություն չէր:
Հունվարի 5-ին բազմամիլիոնանոց ադրբեջանական ժողովուրդը, ինչպես նաև մի շարք արտասահմանյան երկրների, առաջին հերթին՝ հարևան երկրների քաղաքացիներ, ուշադիր հետևեցին նախագահի երեքժամյա զրույցին հինգ հեռուստատեսային լրագրողների հետ՝ հեռուստատեսությամբ, համակարգիչներով, բջջային սարքերով, կամ էլ կարդացին հարցազրույցի տեքստային տարբերակը: Զրույցը տեղի ունեցավ միանգամից երեք լեզուներով և ընդգրկեց ժամանակակից օրակարգի հրատապ հարցերի գրեթե ամբողջ շրջանակը՝ արտաքին քաղաքականությունից և անվտանգությունից մինչև տնտեսություն, ենթակառուցվածքներ, մշակույթ և հոգևոր արժեքներ:
Ըստ էության, նախագահ Իլհամ Ալիևը ամփոփեց ադրբեջանական պետության հնգամյա ուղին՝ ուրվագծելով ինչպես ձեռք բերված նվաճումները, այնպես էլ ապագայի ռազմավարական ուղղությունները: Այս վերլուծության մեջ, անշուշտ, հատուկ տեղ էր հատկացվել անցած տարվան, որը պետության ղեկավարը իրավացիորեն անվանեց հիրավի պատմական։
Ավելի մանրամասն՝ տեսանյութում.