ԱՄՆ բանակը մտել է Զանգեզուր Շտապ բացառիկ՝ Caliber.Az-ից
Համաշխարհային թռիչքների հետագծման Flightradar ծառայության տվյալներով՝ օգոստոսի 2-ին և 3-ին Ռումինիայում և Մերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ ռազմակայաններից 2 ռազմական ինքնաթիռ օդ է բարձրացել դեպի հայկական Զվարթնոց օդանավակայան։ Ինչպես հավաստի աղբյուրներից հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, ԱՄՆ զինված ուժերին պատկանող Boeing C-17 ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներով Զվարթնոց օդանավակայան են հասցվել անձնակազմ՝ ռազմական բեռների հետ միասին։
Ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված ռազմական համագործակցություն նախատեսող փաստաթղթի գաղտնի մասի համաձայն՝ Հայաստանի զինված ուժերին է մատակարարվել ամերիկյան արտադրության նոր սերնդի զենք՝ դիպուկահար հրացաններ, գիշերային տեսողության սարքեր, կապի հատուկ տեխնիկա, զրահաբաճկոններ հայկական հատուկ նշանակության ջոկատների համար, մինի հարձակողական անօդաչու թռչող սարքեր, ԱՄՆ բանակում կիրառվող փոքր ականներ և այլ զինամթերք։
Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը հայկական հատուկ ջոկատայինների համար վարժանքներ է անցկացրել այդ զինամթերքի կիրառման վերաբերյալ, որից հետո հայկական կողմը ռազմական սադրանք է ձեռնարկել ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների դեմ Քելբեջարի ուղղությամբ՝ իրական պայմաններում զենքերը փորձարկելու նպատակով: .
Այնուհետև, ինչպես վերը նշվեց, ԱՄՆ ռազմական բեռնատար ինքնաթիռներով մեծ քանակությամբ զենք ու զինամթերք է հասցվել Հայաստան։ Հաղորդվում է նաև, որ այդ զենքերը հարմարեցված են տեղի տեղանքին և ռազմական պայմաններին։ Դրա հետ մեկտեղ, օգտագործվել են ադրբեջանական բանակի դիրքերի վերաբերյալ ԵՄ առաքելության կողմից հավաքագրված հետախուզական տվյալները։
Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել նաև, որ երկու ինքնաթիռներից մեկում հատուկ սարքեր են բերվել, որոնք հետևում են Իրանի տարածքից արձակված հրթիռների և այլ թռչող ապարատների հետագծին: Այս դեպքում հատկապես հաշվի է առնվել Իրանի տարածքից Իսրայելի վրա հնարավոր հարձակման վտանգը։ Բերված սարքերը կտեղադրվեն Իրանի հետ Հայաստանի սահմանին։
Բայց սա դեռ ամենը չէ։ ԱՄՆ-ն, բնականաբար, այս առաքելությունը չի վստահել հայ զինվորականներին, այլ բերել են 30-50 հոգի, ովքեր կղեկավարեն այդ սարքերը։ Որպեսզի Ռուսաստանի և Իրանի ուշադրությունը չգրավվի այն անձնակազմի վրա, ովքեր տեղակայվելու են Իրանի հետ սահմանին, զինվորականներն ընտրվել են զգույշ. նրանց մեծ մասը ամերիկյան բանակում ծառայող հայազգի ԱՄՆ քաղաքացիներ են, ինչպես նաև սլավոնական և կովկասյան արտաքինով անձինք, ովքեր ԱՄՆ են տեղափոխվել հետխորհրդային երկրներից: Անձնակազմը համալրված է հայկական զինված ուժերի համազգեստով և տեղակայված է Զանգեզուրում գտնվող հայկական զինված ուժերի ռազմաբազայում։
Բնականաբար, հայկական լրատվամիջոցները Caliber.Az-ի տվյալները կարող են ընկալել որպես «ապատեղեկատվություն»։ Բայց եթե հայկական լրատվամիջոցները ցանկանում են պարզել ճշմարտությունը, կարող են բացահայտ հարցումներ ուղարկել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատուն, «Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի ծառայությանը և, իհարկե, իրենց երկրի կառավարությանը և հարցնել այս առեղծվածային թռիչքների բնույթի և նպատակի մասին։
Նույն խորհուրդն ենք տալիս Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիին, ով իրեն ավելի շատ ԱՄՆ գործակալի պես է պահում, քան Իրանի դեսպանի, և որի գործունեությունը միայն իր կառավարությունից իրական իրավիճակը թաքցնելու մեջ է։ Եթե հետաքրքրվեր, կարող էր «տեսնել» «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք կատարող ամերիկյան ռազմական բեռնատար ինքնաթիռները։ Եվ հիմա էլ, եթե դեսպանը ցանկանա, հեշտությամբ կարող է տեղեկություններ ստանալ իր երկրի սահմանին տեղակայված ԱՄՆ զինվորականների մասին, նույնիսկ կարող է գնալ ու տեսնել նրանց սեփական աչքերով։ Բայց, հավանաբար, դա դեսպանին չի հետաքրքրում։
Իսկ Caliber.Az-ը ցանկանում է ռազմական կցորդի և ԱՄՆ դեսպանի գրասենյակից հետաքրքրվել, թե ինչ է կանգնած դրա հետևում, որով Միացյալ Նահանգները, որը մի կողմից, կողմից խաղաղության կոչ է անում, մյուս կողմից Հայաստանին գաղտնաբար մահաբեր զենք ու զինամթերք է մատակարարում: Իսկ Միացյալ Նահանգները հասկանու՞մ է, որ եթե ադրբեջանցի զինծառայողները սպանվեն՝ այդ զենքի ու զինամթերքի օգտագործմամբ, ապա Վաշինգտոնն էլ է անմիջական պատասխանատվություն կրելու դրա համար։

Армия США вошла в Зангезур Срочный эксклюзив Сaliber.Az
По данным глобального сервиса отслеживания полетов Flightradar, 2 и 3 августа с военных баз США в Румынии и на Ближнем Востоке в армянский аэропорт «Звартноц» вылетели 2 военных самолета. Как стало известно Caliber.Az из надежных источников, в аэропорт «Звартноц» на военно-грузовых самолетах Boeing C-17, принадлежащих Вооруженным силам США, наряду с военным грузом был доставлен и личный состав.
В соответствии с секретной частью подписанного 5 апреля в Брюсселе документа, предусматривающей военное сотрудничество, для ВС Армении было доставлено оружие нового поколения производства США - снайперские винтовки, приборы ночного видения, специальные средства связи, бронежилеты для армянского спецназа, ударные мини-дроны, малогабаритные мины, применяемые в армии США, и другие боеприпасы.
Caliber.Az стало известно, что ранее США провели для армянского спецназа учения по применению этих боеприпасов, после чего армянская сторона предприняла военную провокацию против подразделений азербайджанской армии на Кяльбаджарском направлении с целью проверки оружия в реальных условиях.
Затем, как отмечено выше, военно-грузовыми самолетами США было доставлено большое количество оружия и боеприпасов в Армению. Также сообщается, что это оружие адаптировано к местному рельефу и военным условиям. При этом были использованы собранные миссией ЕС разведывательные данные о позициях азербайджанской армии.
Caliber.Az также стало известно, что на одном из двух самолетов были доставлены специальные приборы, отслеживающие траектории ракет и других летательных аппаратов, выпускаемых с территории Ирана. При этом особенно учитывался риск возможного нападения на Израиль с территории Ирана. Привезенные устройства будут размещены на границе Армении с Ираном.
Но это еще не все. США, естественно, не доверили эту миссию армянским военным, а доставили 30-50 человек, которые будут управлять данными устройствами. Чтобы не привлекать внимания России и Ирана к личному составу, который будет размещен на границе с Ираном, военнослужащие были тщательно отобраны – большинство из них граждане США армянского происхождения, служащие в американской армии, а также лица славянской и кавказской внешности, переехавшие в США из постсоветских стран. Личный состав оснащен формой ВС Армении и дислоцирован на военной базе ВС Армении в Зангезуре.
Естественно, армянские медиа могут воспринять данные Caliber.Az как «дезинформацию». Но если армянские СМИ хотят установить правду, они могут открыто направить запросы в посольство США в Армении, в пресс-службу аэропорта «Звартноц» и, конечно же, правительству своей страны и спросить о характере и цели этих загадочных полетов.
Тот же совет мы даем послу Ирана в Армении Мехди Собхани, который ведет себя скорее как агент США, чем как посол ИРИ и чья деятельность заключается только в сокрытии реальной ситуации от своего правительства. Если бы он поинтересовался, то мог бы «увидеть» военно-грузовые самолеты США, приземлившиеся в аэропорту «Звартноц». И даже теперь, если посол захочет, он может легко получить информацию о военных США, размещенных на границе с его страной, может даже пойти и увидеть их своими глазами. Но, наверное, послу это не интересно.
А Caliber.Az хотел бы спросить у офиса военного атташе и посла Соединенных Штатов, что стоит за тем, как США, призывающие с одной стороны к миру, с другой стороны тайно снабжают Армению смертоносным оружием и боеприпасами? И понимают ли США, что если азербайджанские военнослужащие будут убиты с использованием этого оружия и боеприпасов, то и Вашингтон будет нести за это прямую ответственность?