Ալիև. Ադրբեջանը աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ միջազգային իրավունքի սկզբունքները պետք է արդար լինեն բոլոր երկրների համար։
«Մենք աջակցում ենք Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ինչպես մյուս երկրները, և դա բացահայտ հայտարարում ենք՝ ծառի հետևում չենք թաքնվում։ Այո, մենք չենք ժխտում, որ լավ հարաբերություններ ունենք Ռուսաստանի հետ։ Ոչ մի դեպքում չպետք է խեղաթյուրվեն միջազգային իրավունքի սկզբունքները քաղաքական գերակայության պատճառով»,-ասել է Ալիևը՝ «Հարավային Կովկաս. զարգացում և համագործակցություն» միջազգային համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը, հայտնում է Caliber.Az-ը։
Պետության ղեկավարի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը ընտրովի է վերաբերվել Ադրբեջանին նրա տարածքային ամբողջականության հարցում։ «Նույնիսկ ուկրաինական իրադարձություններից առաջ միջազգային հանրությունը միշտ շատ բաց ձևով աջակցել է Վրաստանի և Մոլդովայի տարածքային ամբողջականությանը։ Բայց երբ խոսքը հասավ մեզ, ուղերձը հետևյալն էր. «խաղաղության պայմանագիր կնքեք Հայաստանի հետ»։ Բայց ինչպե՞ս կարող ես հաշտություն կնքել ագրեսորի հետ, ով զավթել է քո հողերը։ Մենք 17 տարի փորձում էինք հասնել դրան, և տեսել ենք, որ դա անհնար է։ Հետո մենք տեսանք հետևյալը՝ որքան փորձում էինք խաղաղության հասնել, այնքան ագրեսորն ավելի ագրեսիվ էր դառնում։ Հայաստանն արդեն սկսել է մեզ սպառնալ նոր պատերազմով. Ասել են՝ «Ղարաբաղը Հայաստան է», հիմա էլ ասում են՝ «Ղարաբաղը Ադրբեջան է»։ Իսկ ո՞վ է ասում։ Նույն մարդիկ, ովքեր 2019 թվականին Ղարաբաղն անվանեցին հայկական. Մենք նոր իրողություններ ենք ստեղծել մեր ձեռքերով՝ մեր ուժի, մեր ոգու շնորհիվ»,- ընդգծել է Ալիևը։

Алиев: Азербайджан поддерживает территориальную целостность Украины
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что принципы международного права должны быть справедливыми для всех стран.
«Мы поддерживаем территориальную целостность Украины, как и другие страны, и открыто заявляем об этом, не прячемся за деревом. Да, мы не отрицаем, что у нас хорошие отношения с Россией. Принципы международного права ни в коем случае не должны искажаться по причине политического превосходства», - сказал Алиев в пятницу на встрече с участниками международной конференции «Южный Кавказ: развитие и сотрудничество», передает «Интерфакс-Азербайджан».
По словам главы государства, международное сообщество избирательно относилось к Азербайджану в вопросе его территориальной целостности. «Еще до событий в Украине международное сообщество всегда, в очень открытой форме, поддерживало территориальную целостность Грузии и Молдовы. Но, когда дело доходило до нас, посыл был следующий: «заключите мирный договор с Арменией». Но как можно заключить мир с агрессором, захватившим твои земли? Мы старались добиться этого 17 лет, и убедились, что это невозможно. Потом мы увидели следующее: чем больше мы пытались добиться мира, тем агрессивнее становился агрессор. Армения уже стала угрожать нам новой войной. Они говорили: «Карабах - это Армения», а сейчас говорят, «Карабах - это Азербайджан». И кто это говорит? Те же люди, которые называли Карабах армянским в 2019 году. Мы создали новые реалии, своими руками, за счет своей мощи, своим духом», - подчеркнул Алиев.