Հայաստանում վանդալները պղծել են Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավորի հոր գերեզմանը ՖՈՏՈՓԱՍՏ
Հայաստանում ադրբեջանական պատմական ժառանգության ոչնչացման ուղղությամբ լայնածավալ աշխատանքներն ընթանում են ողջ թափով: Նպատակը պարզ է ու ակնհայտ՝ այն իսպառ ջնջել երկրի երեսից կամ դիմազրկել, հայության երիտասարդ սերնդին ներշնչել, որ իբր Հայաստանի տարածքում ադրբեջանցիներ երբեք չեն եղել։ Եվ այս պայքարի շրջանակներում ազգայնականորեն տրամադրված շովինիստական մտածողությամբ ուժերը չեն խորշում ոչ մի բանից, այդ թվում՝ մահացածների հետ պատերազմելուց…
Նման մի դեպքի մասին տեղեկացանք Հայաստան այցելած Instagram-ի զբոսաշրջային բլոգեր G.Mattu-ից, ով կիսվել է Զանգեզուրի Ուրուդ գյուղում արված լուսանկարով։ Այնտեղ նա լուսանկարել է տապանաքար՝ «Իսա Ալի օղլու Գուլիև, 1924-1987 թթ. Մուսայի որդու կողմից» գրությամբ։ Շիրմաքարի վրա պատկերված է համրիչ... Ոչ հեռու գետնին սփռված են այլ տապանաքարերի, ցանկապատի մասերը։ Դե, գոնե որպես մետաղի ջարդոն չեն գողացել, և դա լավ է:
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարանի) պատգամավոր Մուսա Գուլիևը հայտնել է, որ լուսանկարում պատկերված է իր հոր տապանաքարը, որը շրջապատված է հարազատների գերեզմաններով։ «Հայերը մեզ հայրենի գյուղից վտարեցին 1988 թվականին: Ցավոք, Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայկական օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում ադրբեջանցիների բոլոր գերեզմանները նույն ավերակ վիճակում են՝ ենթարկված վանդալների հարձակմանը։
Ես 2006-ին այցելեցի Ուրուդ և տեսա ավերված ադրբեջանական գերեզմանատունը։ Տեսել եմ նաև 14-16-րդ դարերի ալբանացիների և թուրքերի ավերված տապանաքարերը, որից հետո գրեցի «Uruda iki səfər» («Երկու ուղևորություն դեպի Ուրուդ») գիրքը, որը լույս է տեսել նաև անգլերեն և ֆրանսերեն»,- ընդգծել է Մուսա Գուլիևը։
Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց նրանց, ում շնորհիվ այս լուսանկարը տարածվել է համացանցում: «Հավատում եմ, որ մի օր իմ հարազատների գերեզմանները կվերականգնվեն և նրանց հոգիները կուրախանան...»:
Մուսա Գուլիևի հոր տապանաքարի հետ կապված պատմությունը միակը չէ: Հիշենք հուզիչ լուսանկարը, որով կիսվել էր Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը։
Լուսանկարում պատկերված են հայ օկուպանտների խրամատները Աղդամի շրջանում։ Հայերը դրանք փորել են գյուղի գերեզմանատանը՝ երկու քույրերի՝ Սյարինգյուլ և Թայարա Գահրամանովների գերեզմանների հենց մեջտեղում: Ըստ երևույթին, դա արվել է միտումնավոր։ Սա նույնպես վանդալիզմ է։
Նույնը տեղի է ունեցել նաև Ադրբեջանի ազգային հերոս Ալլահվերդի Բաղիրովի գերեզմանի հետ։ Հիշեցնենք, որ Բաղիրովը, ով մահացել է 1992 թվականին, հուղարկավորվել է Աղդամ քաղաքի Նահատակների ծառուղում։
Հայերի կողմից Աղդամի գրավումից հետո ծառուղին ավերվել է։ Եվ միայն Աղդամի ազատագրումից հետո սկսվեցին հերոսի գերեզմանի ու ընդհանրապես ծառուղու վերականգնման աշխատանքները...
Հայերի վանդալիզմի մասին մանրամասն գրել էինք «Calibiber.Az-ի դեսանտն իջավ Հայաստանում. հետաքննություն վանդալների հետքերով. բացառիկ ֆոտոփաստեր» ռեպորտաժում, որը մեծ ռեզոնանս առաջացրեց ինչպես Ադրբեջանում, այնպես էլ Հայաստանում։

В Армении вандалы осквернили могилу отца депутата Милли Меджлиса Азербайджана
В Армении масштабная работа по уничтожению исторического азербайджанского наследия идет полным ходом. Цель ясна и очевидна – полностью стереть его с лица земли или обезличить, внушить молодому поколению армян, что на территории республики никогда не было азербайджанцев. И в рамках этой борьбы националистически и шовинистки настроенные силы не гнушаются ничего – в том числе и войны с мёртвыми…
Об одном таком случае мы узнали из Инстаграма посетившего Армению травел-блогера G.Mattu, который поделился фотографией, сделанной в зангезурском селе Уруд. Там он сфотографировал поваленное надгробие с надписью «Иса Али оглу Гулиев, 1924-1987. На память от сына Мусы». На надгробии изображены счёты… Рядом валяются в беспорядке другие надгробия, части ограды. Ну хоть на металлолом не разворовали – и то хорошо. Впрочем, того и гляди, и до этого дойдут.
Депутат Милли Меджлиса (парламента) Азербайджана Муса Гулиев заявил, что на фото – надгробие могилы его отца, которая находилась в окружении могил родственников. «Армяне изгнали нас из родного села в 1988 году. К сожалению, все могилы азербайджанцев на освобожденных от армянской оккупации в ходе Отечественной войны территориях находятся в таком же разрушенном состоянии, подвергшись нападениям вандалов.
Я побывал в Уруде в 2006 году и видел разрушенное азербайджанское кладбище. Видел и разрушенные надгробия албанов и турок 14-16 веков, после чего написал книгу «Uruda iki səfər» («Два визита в Уруд»), которая была напечатана также на английском и французском языках», - подчеркнул М.Гулиев.
Он также поблагодарил тех, благодаря кому это фото распространилось в интернете, отметив, что верит, что когда-то могилы его родных будут восстановлены, и души их тогда возрадуются…
История с надгробием отца Мусы Гулиева – не единичная. Вспомним пронзительную фотографию, которой поделился помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации главы государства Хикмет Гаджиев.
На ней запечатлены окопы армянских оккупантов в Агдамском районе. Армяне прорыли их на сельском кладбище, прямо посреди могил двух сестер – Сярингюль и Тяйяры Гяхрямановых, очевидно, сделав это умышленно. Это тоже вандализм.
То же самое произошло и с могилой Национального героя Азербайджана Аллахверди Багирова. Напомним, Багиров, погибший в 1992 году, был похоронен в Аллее шехидов в городе Агдам.
После захвата Агдама армянами аллея была разрушена. И только после освобождения Агдама начались работы по восстановлению могилы и аллеи в целом...
Подробно о вандализме армян мы недавно писали в репортаже «Десант Caliber.Az высадился в Армении: расследование по следам вандалов Эксклюзивные фотофакты», который вызвал резонанс как в Азербайджане, так и в Армении.