Խանքենդիում հերթական հակաադրբեջանական սադրանքն է պատրաստվում
Մինչ Բաքուն և Երևանն արդեն գործնականում աշխատում են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման վրա, ինչի մասին հայտարարվել է մայիսի 24-ին երկու երկրների փոխվարչապետերի առաջին հանդիպման արդյունքում, որը տեղի ունեցավ բրյուսելյան պայմանավորվածությունների շրջանակներում, Ադրբեջանի Հանրապետության Ղարաբաղի տարածաշրջանում, ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվում հրոսակախմբերի մնացորդները դեռևս երազում են սադրանքների միջոցով հակադարձել իրավիճակը։ Ի դեպ, ոչ միայն զինված։
Այսպես, հայկական լրատվամիջոցների հաղորդագրության համաձայն, վաղը՝ մայիսի 28-ին, Խանքենդիում պետք է տեղի ունենա երթ և հանրահավաք՝ «Վեր կաց, տղա՛ս, հանուն Արցախի» կարգախոսով։ «Երթը կմեկնարկի ժամը 17:50-ին Սուրբ Հակոբ եկեղեցու մոտ։ Հանրահավաքը տեղի կունենա ժամը 19:00-ին Վերածննդի հրապարակում»,- հայտնում են ԶԼՄ-ները։
Բուն կարգախոսը, որով ռևանշիստ-անջատողականները Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի էթնիկ հայ բնակչությանը հրավիրում են հանրահավաքի և երթի, ունի սադրիչ սկիզբ։ «Արցախի անունից ոտքի կանգնելը զինված պայքարի ուղղակի կոչ է Ադրբեջանի կենտրոնական իշխանության դեմ, դա առանց այն էլ բարձր աստիճանի ատելություն է հրահրում ադրբեջանական ժողովրդի և պետության նկատմամբ, որի շրջանակներում նրանք, ըստ էության, ապրում են։
Դա այն է, որը մենք արդեն անցել ենք 34 տարի առաջ այն ժամանակվա Ադրբեջանական ԽՍՀ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում։ Դեռևս 1988 թ. հունվարին ԼՂԻՄ-ում թռուցիկներ հայտնվեցին. «Եկել է ժամանակը ձեռնարկություններում, կոլտնտեսություններում և սովխոզներում կուսակցական, արհմիութենական և կոմերիտական ժողովներ անցկացնելու, որոնց օրակարգում պետք է ընդգրկվի՝ Մայր Հայրենիք հետ Ղարաբաղի վերամիավորման հարցը»։ Իսկ արդեն փետրվարի 13-ին Ադրբեջանի և Հայաստանի վարչատարածքային սահմանների վերանայման պահանջով սկսվեցին շրջանի հայ բնակչության ցույցերը, ինչի արդյունքը դարձավ փետրվարի 20-ին կայացած մարզային խորհրդի անօրինական նիստը։ Այնուհետև եղավ երկար 32 տարվա հակամարտություն, որն ավարտվեց 2020 թվականի աշնանը ադրբեջանական բանակի կողմից։
Այսօր ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի այն հատվածում, որտեղ էթնիկ հայ բնակչության ռևանշիստ սադրիչները պատրաստվում են հերթական սադրիչ գործողություններ կազմակերպել։ Նրանք չեն կարող չհասկանալ, թե ինչի կարող են հանգեցնել նման սադրանքները, քանի որ պատմությունը դրա տխուր վկայությունն է։ ՌԽԶ-ի հրամանատարությունը պետք է հասկանա իր պատասխանատվությունը (եթե, իհարկե, դեռ մտադիր է զբաղվել խաղաղապահությամբ, այլ ոչ թե իր իմիտացիայով ու ավազակախմբերին աջակցելով) և վաղվա գործողության նախաձեռնողներին մատչելի լեզվով բացատրի նրանց արարքների վտանգը։ Կհասկանան - լավ: Եթե չեն հասկանա, նշանակում է վատ են բացատրել, ու խաղաղապահների գանձարանին կավելացվի ևս մեկ հիմնավոր բողոք:

В Ханкенди готовится очередная антиазербайджанская провокация
В то время как Баку и Ереван уже практически работают над делимитацией и демаркацией армяно-азербайджанской границы, о чем известила состоявшаяся 24 мая в рамках брюссельских договоренностей первая встреча вице-премьеров двух стран, остатки бандформирований в Карабахском регионе Азербайджанской Республике в зоне временной ответственности российских миротворцев все еще мечтают отыграть ситуацию назад посредством провокаций. Причем, не только вооруженных.
Так, по сообщениям армянских СМИ, завтра, 28 мая, в Ханкенди должны состояться шествие и митинг под лозунгом «Вставай, сынок, во имя «Арцаха». «Шествие начнется в 17:50 у церкви Сурб Акоп. Митинг состоится в 19 часов на площади Возрождения», - сообщают СМИ.
Уже сам лозунг, под которым реваншисты-сепаратисты зазывают этническое армянское население Карабахского региона Азербайджана на митинг и шествие, несет в себе провокационное начало. «Встать во имя «Арцаха» – это прямой призыв к вооруженной борьбе с центральным правительством Азербайджана, это разжигание и без того высокого градуса ненависти к азербайджанскому народу и государству, в пределах которого они, собственно говоря, живут.
Это то, что мы уже проходили 34 года назад в тогдашней Нагорно-Карабахской автономной области Азербайджанской ССР. Еще в январе 1988 года в НКАО появились листовки: «Настало время для проведения на предприятиях, в колхозах и совхозах партийных, профсоюзных и комсомольских собраний, в повестку дня которых должен быть включен вопрос о воссоединении Карабаха с Матерью-Родиной». И уже 13 февраля начались митинги армянского населения области с требованием пересмотра административно-территориальных границ Азербайджана и Армении, итогом которых стала состоявшаяся 20 февраля незаконная сессия облсовета. Потом были долгие 32 года конфликта, точку в котором поставила азербайджанская армия осенью 2020 года.
Сегодня в той части Карабахского региона Азербайджана, где реваншисты-провокаторы из числа этнического армянского населения собираются устроить очередную провокационную выходку, дислоцированы российские миротворцы. Они не могут не понимать, к чему могут привести подобного рода провокации, благо история – печальное тому свидетельство. Командование РМК должно понимать свою ответственность (если, конечно, оно все еще намерено заниматься миротворчеством, а не его имитацией и поддержкой бандформирований) и доступным языком разъяснить застрельщикам завтрашнего действа опасность их выходки. Поймут – хорошо. Не поймут – значит плохо объяснили, и в копилку миротворцев добавится еще одна вполне обоснованная претензия.