10 Օգոստոսի 2022 16:54
Թուրքական «Daily Sabah» պարբերականը ներկայացրել է այն հեռանկարները, որոնք Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի համար կբացվեն Զանգեզուրի միջանցքի և ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով արգելափակված հաղորդակցության այլ ուղիները։ Ահա թե ինչու, նշում է Daily Sabah-ի հեղինակը, նախկինի երթուղիների վերականգնումը և նորերի ստեղծումը, որոնք կապահովեն տարածաշրջանի ավելի հարմար և արագ կապը, ինչպես Ասիայի, այնպես էլ Եվրոպայի հետ՝ դարձել է Ադրբեջանի համար 44 -օրյա պատերազմում հաղթելուց հետո Աառաջնահերթ խնդիր։
Զանգեզուրով անցնող ճանապարհը կդառնա Խաղաղ և Ատլանտյան օվկիանոսների միջև ցամաքային տրանսպորտային ամենակարճ ճանապարհը, ինչպես նաև Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք ուղիների հատման կետը։ Նոր ճանապարհը զգալիորեն կընդլայնի Եվրոպան Ասիայի հետ կապող ցամաքային տրանսպորտային երթուղիների ինտենսիվությունը։
Զանգեզուրի միջանցքով անցնող ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային ճանապարհների աշխատանքի վերսկսման հարցը քննարկվել է Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումների ժամանակ։ Եվրամիությունը միանշանակ աջակցում է տարածաշրջանում տրանսպորտային ուղիների բացմանը։ Վերջերս ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում հաստատել է տարածաշրջանային տրանսպորտային և հաղորդակցության գծերի ստեղծմանը աջակցելու Սպիտակ տան առաջարկը։
Ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայից ազատագրումից հետո Զանգեզուրի միջանցքի շուտափույթ ակտիվացմանը անգնահատելի աջակցություն է ցուցաբերում Թուրքիան՝ ջանքեր գործադրելով հարաբերությունները կարգավորելու և համատեղ տրանսպորտային և լոգիստիկ նախագծեր իրականացնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ երկխոսություն հաստատելու համար։ Ստամբուլում Ադրբեջանի, Պակիստանի և Թուրքիայի խորհրդարանների նախագահների հուլիսյան եռակողմ հանդիպմանը Թուրքիայի խորհրդարանի խոսնակ Մուստաֆա Շենթոփը ընդգծել է Ղարաբաղը Ադրբեջանին վերադարձնելու կարևորությունը և հայտարարել, որ Զանգեզուրի միջանցքը նկատելիորեն կբարելավի տարածաշրջանի տնտեսական բարեկեցությունը։
Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի պատճառով Կենտրոնական Ասիայի երկրները ներկա ժամանակ փնտրում են լրացուցիչ երթուղիներ դեպի Եվրոպա։ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու լիարժեք շահագործումը և Զանգեզուր միջանցքի գործարկումը նպատակադրված է այդ թվում նաև տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև Կասպից ծովով մուլտիմոդալ փոխադրումների մասին համաձայնագրի կնքմանը: Սա նշանակում է, որ բազմաթիվ ուղղություններով բեռնափոխադրումները կավելան, համապատասխանաբար բազմապատկելով արտահանվող ապրանքների ծավալը։
Զանգեզուրի միջանցքի գործարկումը կապահովի նաև Միջին միջանցքի զարգացումը, որը կլուծի բազմաթիվ աշխարհատնտեսական խնդիրներ ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև աշխարհի այլ մասերում։ Այն ձգվելու է Սև ծովից Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջով մինչև Հնդկաստան, Չինաստան և Արևելյան և Հարավային Ասիայի այլ երկրներ։
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը ու Թուրքիան եկել են՝ ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով ընդհատված հարաբերությունների կարգավորման անհրաժեշտության շուրջ համաձայնության։ Այս տարվա սկզբից Թուրքիայի և Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչներն այս թեմայով չորս հանդիպում են անցկացրել Մոսկվայում և Վիեննայում։ Անցած հուլիսյան հանդիպման արդյունքը եղել է՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար հայ-թուրքական ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորություն և Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ուղիղ օդային փոխադրումների իրականացման մասին պայմանավորվածություն։ Միևնույն ժամանակ, արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն իր ելույթներում և հայտարարություններում բազմիցս ընդգծել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը կախված է՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ համաձայնագրի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետություն ցամաքային միջանցքի բացման մասին Հայաստանի բանակցություններից։
Ցավոք, Հայաստանը, տարբեր պատրվակներով առայսօր փորձում է հետաձգել միջանցքի բացումը, թեև կապի ապաշրջափակումն ու վերականգնումը կարևոր է առաջին հերթին հենց՝ երեք տասնամյակ տնտեսական շրջափակման մեջ գտնվող այդ երկրի համար։ Հաշվի առնելով Զանգեզուրի միջանցքի գործարկման նկատմամբ համաշխարհային տերությունների աճող հետաքրքրությունը՝ Հայաստանը պետք է վերանայի իր դիրքորոշումը և ավելի իրատեսորեն գնահատի աշխարհաքաղաքական իրավիճակը տարածաշրջանում և աշխարհում։

Daily Sabah: Зангезурский коридор - мост между Европой и Азией
Турецкое издание Daily Sabah представило перспективы, которые откроет для Южнокавказского региона задействование Зангезурского коридора и других заблокированных в связи с Карабахским конфликтом путей сообщения. Именно поэтому, указывает автор Daily Sabah, восстановление прежних и создание новых маршрутов, которые обеспечат более удобную и быструю связь региона как с Азией, так и с Европой, стало для Азербайджана первостепенной задачей после победы в 44-дневной войне.
Дорога через Зангезур станет кратчайшим сухопутным транспортным маршрутом между Тихим и Атлантическим океанами, а также точкой пересечения путей Север-Юг и Восток-Запад. Новая дорога значительно расширит интенсивность наземных транспортных маршрутов, соединяющих Европу и Азию.
Возобновление работы как железных, так и автомобильных дорог через Зангезурский коридор обсуждалось лидерами Азербайджана и Армении на встречах в Брюсселе. Европейский союз однозначно поддерживает открытие транспортных маршрутов в регионе. Недавно госсекретарь США Энтони Блинкен в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым подтвердил предложение Белого дома оказать содействие в создании региональных транспортных и коммуникационных линий.
Неоценимую поддержку скорейшему задействованию Зангезурского коридора после освобождения азербайджанских территорий от оккупации оказывает Турция, прикладывая усилия для налаживания мирного диалога между Азербайджаном и Арменией для урегулирования отношений и реализации совместных транспортных и логистических проектов. На июльской трехсторонней встрече председателей парламентов Азербайджана, Пакистана и Турции в Стамбуле спикер турецкого парламента Мустафа Шентоп подчеркнул важность возвращения Азербайджану Карабаха и заявил, что Зангезурский коридор заметно улучшит экономическое благосостояние региона.
Из-за ситуации вокруг Украины государства Центральной Азии в настоящее время ищут дополнительные маршруты в Европу. Эксплуатация на полную мощность железной дороги Баку-Тбилиси-Карс и запуск Зангезурского коридора нацелено в том числе на заключение соглашения о мультимодальных перевозках между всеми странами региона через Каспийское море. Это означает, что грузопоток по многим направлениям увеличится, соответственно умножив объемы экспортируемой продукции.
Запуск Зангезурского коридора также обеспечит развитие Среднего коридора, который решит многие геоэкономические проблемы не только региона, но других частей света. Он протянется от Черного моря через Кавказ и Центральную Азию до Индии, Китая и других стран Восточной и Южной Азии.
Как известно, Армения и Турция пришли к соглашению о необходимости нормализации прерванных из-за Карабахского конфликта отношений. С начала этого года специальные представители Турции и Армении провели на эту тему четыре встречи в Москве и Вене. Результатом последней, июльской встречи стала договоренность о возможности перехода армяно-турецкой сухопутной границы для граждан третьих стран и осуществления прямых авиаперевозок между Арменией и Турцией. В то же время министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу в своих выступлениях и заявлениях не раз подчеркивал, что налаживание турецко-армянских отношений зависит от переговоров Армении о мирном соглашении с Азербайджаном и открытии сухопутного коридора в Нахчыванскую Автономную Республику.
К сожалению, Армения под различными предлогами по сей день пытается затянуть открытие коридора, хотя разблокирование и восстановление связи важно прежде всего для самой страны, которая уже три десятилетия находится в экономической блокаде. Учитывая возросший интерес мировых держав к запуску Зангезурского коридора, Армении необходимо пересмотреть свою позицию и более реально оценить геополитическую обстановку в регионе и мире.